K2 Listing

K2 Listing

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: معتقدیم آقای ترامپ هیچ فهم درستی از ماهیت روابط بین‌الملل و روابط ایران و آمریکا ندارد و گویی مشاوران ایشان نیز قرار نیست که این موضوع را بفهمند.

سعید خطیب زاده،  صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات ترامپ مبنی بر رسیدن به توافق با ایران در طی مدت خیلی کوتاهی و همچنین انتشار گزارشی از سوی روزنامه الجریده کویت مبنی بر اینکه مذاکرات پنهانی بین ایران و آمریکا در عمان در حال برگزاری است با کنایه گفت: به نظرم آقای ترامپ باید ذهن شان را جمع و جور کند تا بالاخره می‌خواهند نصفه روزه با ایران به نتیجه برسند یا چیز دیگری.

خطیب زاده تاکید کرد: ما معتقدیم آقای ترامپ هیچ فهم درستی از ماهیت روابط بین‌الملل و روابط ایران و آمریکا ندارد و گویی مشاوران ایشان نیز قرار نیست که این موضوع را بفهمند.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: نه مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا بوده است، نه مذاکره ای هست و نه مذاکره‌ای خواهد بود. به نظرمان اینگونه سخنان مصرف داخلی دارد و شاید به درد ترامپ بخورد ولی به درد روابط ایران و آمریکا نمی‌خورد.

خطیب زاده با تکرار مواضع قبلی ایران در ارتباط با آمریکا گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آمریکا ثابت، قاطع و روشن است و ما بدون لکنت این مواضع را بارها گفته ایم.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: راه روشن است. آمریکا باید خطای بزرگی که انجام داده است را بپذیرد. آن را جبران کند به قوانین بین المللی احترام بگذارد و روندی که در پیش گرفته را علیه ایران که یک روند ضد بشری است جبران کند و خسارت هایی را که به ایران از طریق این جنگ ها و تجاوزها به ملت ایران وارد کرده جبران کند. شاید بعد از این مراحل بتواند در گوشه ای از اتاق برجام جایی را برای خود پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر اخیر وزیر خارجه عراق به تهران و اینکه آمریکا در چند روز اخیر اعلام کرده که قصد دارد سفارت خود را در بغداد تعطیل کند و آیا این موضوع ربطی به سفر وزیر خارجه عراق به ایران داشته است یا نه؟ گفت: این سفر در قالب سفرهای عادی است که بین دو کشور در جریان است و بارها اینگونه سفرها انجام شده است که البته شیوع ویروس کرونا باعث شده که این سفرها کمی محدودتر شود ولی رایزنی و گفت‌وگو بین مقامات دو کشور به صورت مرتب وجود دارد.

وی ادامه داد: در چارچوب روابط دو کشور قرار است در آینده نزدیک هیات فنی عراق به ایران سفر کند تا در مورد موضوع اروند رود و لایروبی آن و بحث راه آهن بین مقامات دو کشور رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین خاطرنشان کرد: ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک را به هر شکلی محکوم می کند. متاسفانه ما در چند ماه گذشته شاهد حمله به اماکن دیپلماتیک‌مان بوده ایم و اطلاع دقیق داریم که این حملات و تعرضات با تحریک عوامل خارجی صورت گرفته است.

وی همچنین در ارتباط با مطلب منتشر شده در یکی از روزنامه های صبح کشور در ارتباط با مواضع آیت الله سیستانی در دیدار با نماینده سازمان ملل در عراق و واکنش هایی که از سوی برخی مسئولان در عراق و ایران به همراه داشته است گفت: در مورد اتفاق تلخی که اشاره کردید باید بگویم که این موضع هیچ ربطی به ارکان جمهوری اسلامی ایران ندارد. جمهوری اسلامی ایران بر اساس مرجعیت شکل گرفته و مرجعیت همواره در ایران و عراق حافظ صلح و امنیت بوده است و آیت الله سیستانی نقش بی بدیلی در عراق دارد و ایشان دارای جایگاه رفیعی بین شیعیان در سراسر جهان از جمله ایران و عراق است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای این رکن مهم و اساسی احترام ویژه ای قائل است و طبیعی است که ما تحمل نمی‌کنیم که به جایگاه مرجعیت تخطی صورت بگیرد.

وی همچنین یادآور شد: امروز در پایان آخرین روز هفته دفاع مقدس آقای ظریف از خانواده شهدای وزارت خارجه طی مراسمی تقدیر می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تحولات اخیر در لبنان واستعفای نخست وزیر پیشنهادی این کشور اظهار کرد: آنچه که اشاره شد موضع داخلی لبنان است و ما معتقد هستیم که باید این مسائل در داخل لبنان حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه من نخست وزیر معرفی شده را با توجه به اینکه مدتی در آلمان ماموریت داشتم به شخصه می شناسم. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد: آنچه که در لبنان رخ می دهد باید در چارچوب خواست مردم این کشور و روند داخلی آن صورت گرفته و پیگیری شود.

وی گفت: هر کشوری بتواند به پیشبرد این روند کمک کند خوب است ولی ما تاکید داریم که تصمیم گیری نهایی در این زمینه با مردم لبنان است. ما به طرف های لبنانی اعلام آمادگی کرده ایم که در حل این روند کمک کنیم ولی باز هم تاکید داریم که تصمیم گیر نهایی در این زمینه مردم لبنان هستند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با مذاکرات بین ایران و فرانسه در ارتباط با تحولات لبنان گفت: بین ایران و فرانسه در مورد روند تحولات در لبنان صحبت هایی شده از جمله گفت وگویی که روسای جمهور دو کشور داشتند ولی بر این موضوع تاکید می کنیم که ما از هیچ دولت خارجی درخواست نمی کنیم که در امور داخلی لبنان به صورت مستقیم دخالت کند چرا که معتقدیم هیچ دخالتی به حل و فصل این موضوع کمک نمی کند. بلکه مناقشه را بزرگتر می کند. ما بین کمک و دخالت مرز قائل هستیم و هر دولتی از جمله فرانسه بتواند با حسن نیت به پیشبرد روند در لبنان کمک کند ما به آن احترام می گذاریم.

وی با بیان اینکه ما با گروه های مختلف لبنانی در ارتباط هستیم و امیدواریم که این قضیه حل و فصل شود، گفت: موضوع لبنان، موضوع تروریست، تحریم های ناجوانمردانه آمریکا و دخالت برخی از کشورهای منطقه ای با دستورکارهای مشخص در امور داخلی این کشور است و همانطور که بارها اعلام کرده ایم ما معتقدیم که این مردم لبنان هستند که باید در مورد کشورشان و آینده آن تصمیم‌گیری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه از چندی پیش برای پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی گویی کمیته مشترکی بین ایران و عراق شکل گرفته است و از طرف دیگر در دیدار فواد حسین با رئیس جمهور و وزیر خارجه مقامات ایران بر پیگیری این پرونده تاکید کردند و آیا این همکاری ها تا کنون به نتیجه مشخصی رسیده است، گفت: آنچه که در ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی رخ داد نه تنها علیه ایران بلکه علیه حاکمیت ملی عراق نیز بود. رفتار آمریکایی ها با عراق مثل یک رفتار اشغالگر شده است و با عزت ملی عراق در تضاد است.

وی با بیان اینکه مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور موید این نگاه است گفت: در مورد پیگیری ترور شهید سلیمانی بین ایران و عراق به صورت مشترک پیگیری هایی انجام شده است و ما انتظار داریم که دولت عراق در این زمینه فعال‌تر عمل کند. پیگیری روند این پرونده فقط معطوف به همکاری های مشترک دو کشور نیست. ما خود از ابعاد حقوقی و بین المللی این موضوع را در مجامع مختلف پیگیری کرده و می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ما اهل تهدید نیستیم. اهل اقدام هستیم و آن چه که آن شب رخ داد نه فراموش شده و نه هیچ‌گاه بخشیده می شود.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر سفر وزیر امور خارجه کشورمان به چین در آینده نزدیک گفت: سفرهای دیپلماتیک و کاری وزیر امور خارجه به محض نهایی شدن از سوی این وزارتخانه اعلام می شود و برخی از گمانه زنی های زودتر از موعد باعث ایجاد برداشت هایی می شود و ما در وزارت خارجه هر موقع سفری نهایی شد آن را اعلام می کنیم. چرا که این سفرها باید هر کدام مسیر خاص خود را از نظر هماهنگی و تشریفات طی کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به روابط ایران و چین گفت: مراودات بین پکن و تهران در جریان است و متوقف به انجام سفر نیست. گفت‌وگوهای خوبی بین مقامات دو کشور از طریق مختلف انجام می شود و سفر مقامات دو کشور به پکن و تهران همواره در دستور کار ایران و چین بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر فعلا هیچ دستور کار ضروری برای سفر آقای ظریف به چین وجود ندارد و به محض اینکه چیزی در این زمینه نهایی شد آن را اعلام می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات نخست‌وزیر کویت و تاکید او مبنی بر اهمیت انجام گفت‌وگو بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس و پاسخ ایران به این موضوع، گفت: پیش از این پاسخ ایران به این اظهارنظرها داده شده، در قالب طرح‌هایی که در این ارتباط ارائه کرده که آخرین طرحی که ما در این زمینه ارائه کردیم طرح صلح هرمز بوده است. ما امیدواریم هر چه زودتر زمینه برای انجام گفت‌وگوی فراگیر در منطقه خلیج فارس مبتنی بر گفت‌وگوهای درون زا فراهم شود و ما در طرح‌هایی که ارائه کرده‌ایم مبانی چنین گفت‌وگوهایی را ارائه کرده‌ایم و تنها می‌ماند اراده سیاسی طرف‌های مقابل.

وی با استقبال از اظهارات نخست‌وزیر کویت گفت: دولت کویت همواره حامی این جریان بوده است و امیدواریم که کویت بتواند دیگر کشورهایی که در منطقه تمایل چندانی به اینگونه طرح‌ها ندارند را در مورد این طرح‌ها با خود همراه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین درباره اتفاقات رخ داده در منطقه قره باغ و نگاه ایران به این موضوع خاطرنشان کرد: اتفاقات خوبی رخ نداده است و منطقه بیش از این تحمل خشونت ندارد. ما بلافاصله بعد از این تحولات با مقامات آذربایجان و ارمنستان رایزنی کردیم و تاکید بر این کردیم که باید این درگیری هر چه زودتر خاتمه پیدا کند و گفت‌وگوها در این کشور آغاز شود. ما فکر می کنیم که باید یک آتش‌بس فوری و ترک مخاصمه در منطقه به وجود آید که در ادامه آن گفت‌وگوهایی بین دو کشور صورت بگیرد. چرا که گفت‌وگوهای دو جانبه تنها راه حل، حل این مناقشات است. سیاست ایران در مورد این مناقشات تغییری نکرده و ما خواهان کمک برای تسهیل این گفت‌وگوها بوده و هستیم و معتقدیم که راه حل نظامی راه حل پایداری برای حل این مسائل نیست. ایران برای کمک به حل این بحران از تمام ظرفیت های خود استفاده می کند. ما با دقت و حساسیت بالا در حال پیگیری تحولات در منطقه هستیم. به صورت مداوم با طرف های درگیر در ارتباط هستیم و به دنبال این هستیم که آتش بسی فوری به وجود آید.

سخنگوی وزارت خارجه در همین چارچوب ادامه داد: ما طی این چند دهه بارها به صورت عملی و اجرایی سعی کرده‌ایم که این موضوع در فضای دو جانبه بین ارمنستان و آذربایجان فیصله پیدا کند. ایران با دو کشور آذربایجان و ارمنستان رابطه خوبی دارد و تلاش داریم که دو کشور را در مسیر کلی حل اختلافات کمک کنیم و آنچه که اکنون شاهد آن هستیم درگیری‌های بی‌جا و تنش‌زا بین دو کشور است. ما هر دو طرف را به توقف خشونت‌ها و آتش بس دعوت می کنیم. ما از هر دو پایتخت می‌خواهیم که زمینه ای را فراهم کنند که خشونت ها متوقف شود، تلفاتی در منطقه ایجاد شود و سپس گفت‌وگوها بین دو کشور صورت بگیرد. جمهوری اسلامی ایران در تلاش است که از طریق قوانین و مقررات بین‌المللی و اصل انصاف کمک کند که این بحران خاتمه پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی موافقت مجلس با بررسی سریعتر طرح ⁧‫تامین کالاهای اساسی را‬⁩ نشان‌دهندۀ عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم دانست.

 محمدباقر قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «‏موافقت ۲۰۰ نفر از نمایندگان محترم با بررسی خارج از نوبت طرح ⁧‫حمایت معیشتی از مردم‬⁩ نشان‌دهنده عزم مجلس برای تضمین قطعی رفع نیازهای ضروری مردم به خصوص خانوارهای محروم است.
‏وظیفه ما این است که نگذاریم پدران و مادران سرپرست خانوار برای خریدن چند قلم کالای اساسی شرمنده فرزندان خود شوند.»

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مجلس یازدهم به حواشی که برای آن ایجاد می‌کنند توجهی نداشته و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا در چارچوب وظایف خود با تکیه بر فرهنگ دفاع مقدس به ایمان به خداوند و باور به سنت‌های الهی مشکلات مردم را برطرف کند.

محمدباقر قالیباف در آیین افتتاح نمایشگاه دایمی توانمندی‌های راهبردی نیروی هوا و فضای سپاه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: هفته دفاع مقدس یادآور رشادت‌ها و ایثارگری ملت ایران می‌باشد و من این هفته را به یکایک ملت عزیز ایران و همه رزمندگان، جانبازان و ایثارگران به ویژه خانواده معظم شهدا که همیشه سایه سر ما بودند تبریک می‌گویم. امروز در جریان بازدید از این نمایشگاه بنده از جهات مختلف به یاد تاریخ دفاع مقدس از آن مقطع تا  به امروز افتادم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: امروز در این نمایشگاه شاهد رونمایی از دستاوردهایی بودیم که پس از ۲۴ ساعت پرواز و در هر شرایط آب و هوایی می‌تواند هر هدفی را در هر نقطه‌ای انتخاب کرده و آن را بزنند. در یک کلام می‌توان گفت که هفته دفاع مقدس ایام الله است. خداوند در قرآن هم در روزهایی که بر بندگان‌اش نعمت نازل کرده و هم در روزهایی که بلا بر مردم نازل شده است را ایام الله در نظر گرفته است چرا که در هر دو بعد درس عبرت و یادآوری برای مومنان است. در جنگ بدر، حنین، خیبر و احزاب همگی شامل ایام‌الله می‌شود. دفاع مقدس نیز برای ما ایام‌الله است اما شیطان سعی دارد این ایام را از ذهن ما پاک کند تا از آن درس عبرت نگیریم.

وی در ادامه اظهار کرد: رونمایی از این نمایشگاه در هفته دفاع مقدس که جوان‌ها می‌توانند در آن حضور یافته و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را در آن ببینند گام بلندی است. این نمایشگاه در حوزه هوا فضا دستاوردهای دوران دفاع مقدس را به تصویر کشیده است و می‌توان آن را مقدس نامید، چرا که تاریخ یک ملت را در حوزه دفاع و مجاهدت در راه خدا به تصویر می‌کشد. این نمایشگاه و دستاوردهای امروز حوزه دفاعی کشور نشان می‌دهد هرجا که به سنت‌های الهی باور داشته باشیم و سعی و تلاش خود را با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها به کار گیریم پیروز خواهیم شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مفهوم خودباوری خاطر نشان کرد: این نمایشگاه سنبلی از خودباوری است و «ما می‌توانیم» را به تصویر کشید. این دو شعار یعنی ایمان به سنت‌های الهی و تلاش و مجاهدت در راه پیروزی است و قطع امید از دشمنان می‌باشد. با این باور ما می‌توانیم در برابر دشمنان بایستیم و استقلال کشور را حفظ کنیم و شکوه را به مردم عزیز ایران دهیم. این نمایشگاه نشان داد که جوانان با اراده ما با ایمان به وعده الهی می‌توانند موفق شوند. این نمایشگاه شعار «ما می‌توانیم‌» را در همه ابعاد چه در حوزه راهداری و مدیریتی و چه در حوزه تکنولوژی و استراتژیک‌ها و تجهیزات به تصویر کشید. این نمایشگاه تبلور عینی ایمان به سنت‌های الهی و جوانگرایی است.

وی در ادامه تاکید کرد: در روزهای ابتدایی جنگ و حتی در روزهای آخر جنگ ما حتی در مهمات ساده نیز دچار مشکل بودیم در آن روزها ما برای شلیک یک موشک توانایی کافی را نداشتیم، اما امروز با اراده و باور به سنت‌های الهی و تلاش در این مسیر توانستیم و موفق شدیم و امروز ماهواره نور را در مدار قرار می‌دهیم که دشمنان ما را سرافکنده می‌کند.

قالیباف ادامه داد: همه پروژه‌ها و طرح‌ها دارای راه‌های میانبر است و راه میانبر آنها تکیه بر جوانان و افراد شجاع است که جسورانه تصمیم می‌گیرند. امروز ما به ابتکارات شجاعانه نیاز داریم که تنها با اتکاء به اراده خداوند در این مسیر موفق می‌شویم. ما نیاز به استراتژیک‌های خلاقانه داریم و با تبعیت کورکورانه موفق نمی‌شویم. دفاع مقدس یک گنجینه است که در همه دوره‌ها قابل استفاده است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: سردار حاجی‌زاده در صحبت‌های خود به موضوعی اشاره کردند که در برهه‌ای از زمان دشمنان ما قصد داشتند تا تجهیزات دفاعی را ارزان‌قیمت به ما دهند، اما با تدبیر رهبری این امر را ما قبول نکردیم. پیروزی‌های امروز ما نشان می‌دهد که چه میزان تدبیر رهبری حکیمانه بوده و تبعیت از ایشان ما را امروز به این دستاوردها رسانده است. امروز ما افسوس می‌خوریم علی‌رغم این همه قدرت در حوزه دفاعی اما در حوزه اقتصاد ضعیف هستیم. دشمن توانست در حوزه اقتصادی به ما فشار بیاورد و متاسفانه ما در این حلقه از زنجیره قوی بودن دچار اشکالاتی هستیم.

قالیباف ادامه داد: متاسفانه ما به اقتصاد مردمی اعتقاد نداریم و فرصت را به جوانان نمی‌دهیم. نگاه‌مان به بیرون است و در این مسیر دنبال راه‌حل می‌گردیم وگرنه خدای دفاع، خدای اقتصاد و معیشت نیز هست و ما در این حوزه نیز با تکیه بر جوانان می‌توانیم مستقل و مقتدر شویم. ما نیاز به رفتار مومنانه و اخلاق‌مداری داریم. باید در عرصه‌ی اقتصاد نیز از دوران دفاع مقدس درس بگیریم. مردم ما در دوران دفاع مقدس به میدان جنگ آمدند و از جان خود و فرزندانشان گذشتند. امروز ناکارآمدی مدیران برای حفظ انقلاب‌شان تحمل می‌کنند.

وی در پایان تاکید کرد: مجلس یازدهم می‌کوشد تا در چارچوب وظایف خود با تکیه بر فرهنگ دفاع مقدس حرکت کرده و گره از مشکلات مردم بگشاید. نمایندگان مجلس یازدهم هرگز به حاشیه‌هایی که در مجلس به ناحق برای آنها ایجاد می‌کنند و افرادی که خود اهل کار نبوده و اکنون قصد دارند کوتاهی‌های خود را به گردن دیگران بیندازند توجهی ندارند. شعار «مرگ بر آمریکا» جز کار، تلاش و خدمت‌رسانی به مردم نیست و لحظه‌ای از ذهن نمایندگان مردم در خانه ملت خارج نمی‌شود. مجلس یازدهم تمام سعی خود را برای خدمت‌رسانی به مردم به کار می‌گیرد.

درحالی که حدود دو هفته از خبر تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار می گذرد، یکی از اعضای شورای عالی بورس تاکید کرد که این موضوع حتما اجرایی خواهد شد.

 کاهش های پی در پی شاخص بورس مسئولان را بر آن داشت تا تصمیمات مختلفی برای به تعادل رساندن بازار سرمایه اخذ کنند. یکی از این تصمیمات تزریق منابع صندوق توسعه ملی به این بازار بود.

در این راستا، چندی پیش حسن قالیباف اصل - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار - اعلام کرد که این سازمان پیگیر نهایی شدن انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار است و بر این موضوع تاکید کرد که اجرای این مصوبه در شرایط فعلی بازار برای بازارگردانی مداوم همه نمادها و افزایش نقدشوندگی بازار اتفاق بسیار خوبی است.

هرچند که رقم دقیق آن هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است اما پیگیری‌های ایسنا از این حکایت داشت که طبق مذاکرات صورت گرفته فعلا قرار است این منابع از حساب‌های ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانک‌ها تامین شود و احتمالا نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. چندی بعد از اعلام خبر مذکور، صندوق توسعه ملی نیز آمادگی خود را برای حمایت از بورس اعلام کرد اما هنوز خبری از تزریق این منبع نشده است.

در این راستا، حسین سلاح ورزی - یک عضو شورای عالی بورس - در گفت و گو با ایسنا، درمورد آخرین وضعیت تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، توضیح داد: این طرح هنوز اجرا نشده و درحال طی کردن مراحل اداری است؛ اما به طور قطع اجرا خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع کشورمان درباره مسائل جاری پیرامون ایران و به ویژه در موضوع روابط تهران-واشنگتن را تشریح کرد.

به نقل از شبکه راشا تودی،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با این شبکه درباره بیماری همه‌گیر کرونا گفت: این بیماری  فقیر و غنی و دشمنان را نمی‌شناسد و در حال تاثیر گذاشتن بر همه ماست. همه ما باید برای مبارزه با این ویروس متحد شویم. متاسفانه آمریکا حتی در خرید دارو  و واکسن مانع ایران می شود. 
وزیر امور خارجه کشورمان درباره تاثیر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر شیوع کرونا در ایران گفت: تحریم‌ها و فشار اقتصادی تاثیر چشم گیری در دو سطح داشته است. اول این که ما نمی‌توانسیتم مانع سر کار رفتن مردم بشویم.  ما نمی‌توانستیم مشوق‌ها و کمک‌های دولتی بلاعوض بیشتری برای ماندن مردم در خانه و کسب هزینه های زندگی انجام دهیم و خزانه دولت آن قدر پر نبود، بنابراین ما باید به آنها اجازه می‌دادیم که خودشان کسب درآمد کنند.  این تصمیمی بود که باید می‌گرفتیم و تصمیم  بسیار سختی بود که باید می گرفتیم.  سطح دوم خرید دارو و واکسن است.  آمریکا اول از همه منابع مالی ما را با ممانعت از فروش نفت محدود کرد و دوم این که از داشتن دسترسی به پول خودمان جلوگیری می کند. 

وی افزود: ما در کشورهای خارجی مقداری پول بلوکه شده داریم و آن کشورها توسط آمریکا از اجازه دادن به ما برای خرید دارو با پول خودمان منع شده‌اند. هرچه آمریکایی ها درباره این می‌گویند که تحریم‌هایشان بر موارد بشردوستانه تاثیر نمی‌گذارد فقط یک دروغ است.  ما در تلاش بوده‌ایم برای واکسن سازمان جهانی بهداشت و واکسن های معمولی پول انتقال دهیم که نتوانسته ایم.  این از پایه و اساس تروریسم پزشکی است که آمریکا در آن دست دارد. 
ظریف درباره سفرش به مسکو علیرغم وجود این بیماری همه گیر گفت: این سومین سفر من به مسکو پس از کرونا است.  برخی چیزها هستند که باید به صورت حضوری مورد بحث قرار بگیرند.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی مواضع کشورمان درباره مسائل جاری پیرامون ایران و به ویژه در موضوع روابط تهران-واشنگتن را تشریح کرد.

به نقل از شبکه راشا تودی،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با این شبکه درباره بیماری همه‌گیر کرونا گفت: این بیماری  فقیر و غنی و دشمنان را نمی‌شناسد و در حال تاثیر گذاشتن بر همه ماست. همه ما باید برای مبارزه با این ویروس متحد شویم. متاسفانه آمریکا حتی در خرید دارو  و واکسن مانع ایران می شود. 
وزیر امور خارجه کشورمان درباره تاثیر تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر شیوع کرونا در ایران گفت: تحریم‌ها و فشار اقتصادی تاثیر چشم گیری در دو سطح داشته است. اول این که ما نمی‌توانسیتم مانع سر کار رفتن مردم بشویم.  ما نمی‌توانستیم مشوق‌ها و کمک‌های دولتی بلاعوض بیشتری برای ماندن مردم در خانه و کسب هزینه های زندگی انجام دهیم و خزانه دولت آن قدر پر نبود، بنابراین ما باید به آنها اجازه می‌دادیم که خودشان کسب درآمد کنند.  این تصمیمی بود که باید می‌گرفتیم و تصمیم  بسیار سختی بود که باید می گرفتیم.  سطح دوم خرید دارو و واکسن است.  آمریکا اول از همه منابع مالی ما را با ممانعت از فروش نفت محدود کرد و دوم این که از داشتن دسترسی به پول خودمان جلوگیری می کند. 

وی افزود: ما در کشورهای خارجی مقداری پول بلوکه شده داریم و آن کشورها توسط آمریکا از اجازه دادن به ما برای خرید دارو با پول خودمان منع شده‌اند. هرچه آمریکایی ها درباره این می‌گویند که تحریم‌هایشان بر موارد بشردوستانه تاثیر نمی‌گذارد فقط یک دروغ است.  ما در تلاش بوده‌ایم برای واکسن سازمان جهانی بهداشت و واکسن های معمولی پول انتقال دهیم که نتوانسته ایم.  این از پایه و اساس تروریسم پزشکی است که آمریکا در آن دست دارد. 
ظریف درباره سفرش به مسکو علیرغم وجود این بیماری همه گیر گفت: این سومین سفر من به مسکو پس از کرونا است.  برخی چیزها هستند که باید به صورت حضوری مورد بحث قرار بگیرند.

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که وزارت بهداشت حساسیت ویژه‌ای در توزیع عادلانه واکسن آنفلوآنزا دارد، گفت: وزارت بهداشت تمامی سعی خود را می‌کند تا واکسن آنفلوآنزا عادلانه توزیع شود نگرانی از بابت تامین واکسن وجود ندارد چون نسبت به سال گذشته دو برابر بیشتر وارد شده است.

همایون سامه‌یح نجف‌آبادی اظهار کرد: وزارت بهداشت تمامی تلاش خود را می‌کند تا واکسن آنفلوآنزا به صورت عادلانه توزیع شود همین حساسیت‌ها باعث شده که توزیع آن به تاخیر بیفتد البته که هنوز هم دیر نشده چون تا آخر مهرماه یعنی تا سرد شدن هوا فرصت باقی است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که واکسن به اندازه کافی وجود دارد، توضیح داد: قطعا واکسن برای گروه پرخطر و افراد با اولویت در دسترس خواهد بود. طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت میزان واردات واکسن آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته دو برابر است لذا نگرانی از بابت تامین واکسن آنفلوآنزا وجود ندارد. تلاش براین است که به همه واکسن برسد البته که فکر می‌کنم امسال واکسن اضافه بیاید چون مردم برای پیشگیری از کرونا از ماسک و وسائل ضدعفونی کننده استفاده می‌کنند و عملا امکان ابتلای آنها به خاطر این پیشگیری‌ها به آنفلوآنزا کمتر می‌شود.

سامه‌یح همچنین اظهار کرد: بسیاری از افراد در رده سنی جوان امکان ابتلا به آنفلوآنزا در آنها وجود ندارد حتی در صورت مبتلا شدن هم خطری آنها را تهدید نمی‌کند، اما به هرحال به دلیل نگرانی در جامعه تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا بیشتر شده که به همین دلیل میزان واردات دو برابر سال گذشته است مردم نگران تامین واکسن آنفلوآنزا نباشند.

سفیر فلسطین در تهران با تاکید بر این که هیچ دولتی حق ندارد به نام استقلال یا حاکمیت، بر سر بیت المقدس معامله کند، گفت: تنها راه آزادی فلسطین مبارزه است چه مبارزه سیاسی چه نظامی و با هر وسیله‌ای، تاریخ ثابت کرده است که دشمن فقط حرف زور می‌فهمد.

صلاح الزواوی در گفت‌وگویی در تحلیل خود از عادی‌سازی کشورهایی مانند امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی گفت: قبل از آنکه وارد موضوع اثرات عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی شوم، مایلم بگویم رهبریت فلسطین و تمام گروه‌های مختلف فلسطینی این عادی سازی روابط را محکوم و رد کرده اند زیرا این عادی سازی به معنای خروج از توافق اعراب است. 

 وی یادآور شد : در سال۲۰۰۲ کنفرانس سران عرب در بیروت تصمیم گرفت، هیچ گامی در جهت دشمن صهیونیستی برداشته نشود، مگر اینکه حقوق کامل مردم فلسطین به آنها بازگردانده شده و دولت فلسطین در سرزمین های اشغالی۱۹۶۷ تشکیل شود و همچنین نیروهای اشغالگر از جولان سوریه و مزارع شبعا در جنوب لبنان خارج شوند. این عادی سازی خارج از تصمیم و اجماع نظر سران عرب است.

این دیپلمات فلسطینی افزود: تاریخ به ما یاد داده  که وجود اختلاف بین برادران مصیبت های بزرگی برای امت اسلامی به بار آورده است. در آندلس شاهد بودیم که حاکم یک ایالت اسلامی از حاکم فرنگی استفاده می کرد تا برادر مسلمان خود را سرنگون کند و در نتیجه کار به جایی رسید که کل آندلس از دست مسلمانان رفت. اکنون وقتی به آندلس سفر می کنیم ، تاریخ اسلام را مشاهده کرده و حسرت می خوریم. ما همچنین دولت عثمانی را به عنوان یک دولت وحدت اسلامی داشتیم اما این دولت در سال۱۹۲۴ از بین رفت و به چندین کشور تبدیل شد و این کشورها هیچ‌گاه نتوانستند متحد شوند اگرچه  تلاش کردند تا حداقل وحدت را داشته باشند و نهادهایی مثل اتحادیه عرب و سازمان همکاری های اسلامی ایجاد شد تا بوسیله این نهادها، منافع کشورهای عربی و اسلامی را تامین کنند.

تصمیم‌گیری به جای مردم فلسطین و برخلاف منافع آن‌ها حرام شرعی است 

الزواوی در ادامه با بیان اینکه هر کشوری می‌تواند بر اساس استقلال و حاکمیت خود عمل کند اما حرام شرعی است که  به جای مردم فلسطین و برخلاف منافع آنها تصمیماتی گرفته  شود، اظهار کرد: بیت المقدس اولین قبله مسلمانان و دومین مسجد بعد از مسجد النبی و سومین حرم شریف است. پیامبر اسلام از آنجا به آسمان عروج کرده است و روزی حضرت مسیح در آن نازل می شود و تمام انبیا به امامت حضرت مهدی(عج) در آنجا نماز اقامه می کنند. بیت المقدس سرزمین مقدسی است و ده هزار صحابه پیامبر در آن دفن شده اند و تعداد زیادی از فرزندان انقلاب فلسطین در آنجا شهید شده اند پس هیچ دولتی حق ندارد به نام استقلال یا حاکمیت، بر سر بیت‌المقدس معامله کند چرا که این اقدام به لحاظ مذهبی، حرام است. 

مساله فلسطین ، مساله حق و عدالت است 

وی خاطرنشان کرد : این سرزمین به مردم فلسطین تعلق دارد، مردمی که از سرزمین خود اخراج شده اند. هیچ‌کس حق ندارد به جای این مردم تصمیم بگیرد و منافع آنها را نادیده بگیرد. مسأله فلسطین، مسأله حق و عدالت است و آزادی فلسطین نه تنها وظیفه فلسطینیان بلکه وظیفه همه مسلمانان و مردم جهان است.

هرگونه عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی شرعا حرام است 

سفیر فلسطین در تهران با اشاره به این که قطعنامه های بین المللی زیادی به نفع فلسطین صادر شده است، گفت: به برادران خود در امارات و بحرین و هر کشوری که قصد عادی سازی روابط خود با دشمن صهیونیستی دارد می گویم که این اقدام شرعا حرام است. ما هرگز سوابق کمک های امارات و بحرین به فلسطین را فراموش نمی کنیم. شیخ زاید و شیخ راشد بن مکتوم کمک های زیادی به فلسطین کردند. هرگز موضع گیری شیخ زاید در سال۱۹۷۳ و در طول جنگ اعراب یا دشمن صهیونیستی را فراموش نمی کنیم که گفت نفت عرب گران تر از خون عرب نیست. پدر حاکم کنونی بحرین کمک های زیادی به فلسطین کرده  و دولت بحرین تا مدتی پیش کمک می کرد. 

وی ابراز کرد: به این برادران خود می گویم که شما اشتباه تاریخی مرتکب شده اید. مسأله فقط حقوق فلسطینیان نیست بلکه مسأله بهشت و آتش است. این سرزمین مقدس نیابد هتک حرمت شود. امیدوارم برادرانمان در بحرین و امارات و آنهایی که به فکر عادی سازی روابط هستند، تجدید نظر کرده چرا که این اقدام آنها به سوابق شان در کمک به فلسطین لطمه بزرگی می زند.

عادی سازی به نفع فلسطین نیست 

این دیپلمات فلسطینی در ادامه با تاکید بر این که عادی سازی به نفع فلسطین نیست، گفت: ما یک مشکل اساسی در جهان عرب و اسلام داریم. وقتی دولت عثمانی که دولت وحدت اسلامی بود از بین رفت، کشورهای مختلفی به وجود آمد و هدف دشمن صهیونیستی و آمریکا  هم در این بین نه فقط سرزمین فلسطین بلکه تشکیل اسرائیل بزرگ است که کل فلسطین، سوریه، لبنان، اردن، عراق، نیمی از صحرای سینا و یک سوم عربستان را در بر می گیرد. 

اگر متحد شویم، می توانیم فلسطین را به دست آوریم 

وی همچنین ادامه داد: به تمام برادران خود در جهان عرب و اسلام می گویم اگر متحد شویم، می توانیم فلسطین را به دست آوریم، اما وقتی به شرایط منطقه نگاه می‌کنیم می بینیم که  متاسفانه کشورهای منطقه با هم مشکل و اختلاف دارند و این اختلاف ناشی از توطئه استعمار، آمریکا و صهیونیسم است.به عنوان مثال در زمان حکومت شاه در ایران، غرب پیشنهاد برنامه هسته ای به شاه داد ولی چرا امروز همه چیز عوض شده است؟وقتی امام خمینی(ره) پیروزمندانه وارد ایران شد، دو پرچم وحدت جهان اسلام و آزادی فلسطین را در دست داشت. امام (ره) یک انسان عرفانی بود که هیچ‌گاه دنبال افتخار نبود بلکه هدفش وحدت اسلام و آزادی فلسطین بود. ایشان به ندرت لبخند می زد ولی ما خنده ایشان را در زمان دیدار با شهید یاسر عرفات دیدیم. وقتی ایشان صحبت از وحدت جهان اسلام کرد، آمریکا و صهیونیست ها ترسیدند و صدام حسین را علیه ایران تحریک کرده و جنگ به راه انداختند در حالی که اگر ایران و عراق متحد بودند، امروز فلسطین را آزاد می دیدیم. پس از ایشان، یک سید شریف(رهبر معظم انقلاب) پرچم وحدت جهان اسلام را بدست گرفت و همچنان بر عهد خود پایبند است و بعد از امام راحل، پرچم آزادی فلسطین را هم در دست دارند.

 تقاضا و درخواست سفیر فلسطین از رهبر انقلاب  و سران عربستان 

الزواوی تصریح کرد: به برادران خود در جهان عرب و اسلام می‌گویم وقتی در سال۱۹۸۷ بین ایران و عربستان درگیری شده و۴۰۰نفر از حجاج بیت الله الحرام در مکه کشته شدند، با کمک خیرین در ایران و  دوستان فلسطینی و غیر فلسطینی خود در عربستان توانستیم این مشکل را رفع کرده و روابط دو کشور به حالت عادی برگشت. من از رهبر معظم انقلاب تقاضا دارم واز سران عربستان درخواست می کنم وارد گفت‌وگو شوند که این امر به نفع فلسطین ، یمن  و جهان اسلام است. 

دشمن صهیونیستی با حمایت آمریکا دنبال تسلط بر کل جهان اسلام است

سفیر فلسطین در تهران با بیان این که اتفاقاتی که در جهان اسلام در حال رخ دادن است، مسأله در اولویت بودن فلسطین را از بین می‌برد، تاکید کرد: عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی زاییده طبیعی وضعیت جهان عرب و اسلام است . اگر علمای الازهر، حرمین شریفین، قم و  نجف کنار هم باشند، خواهند توانست برنامه هایی برای وحدت جهان اسلام طراحی کنند. همه باید بدانند که دشمن ما رژیم صهیونیستی است و اسلحه باید به سمت او نشانه رود. دشمن صهیونیستی با حمایت آمریکا دنبال تسلط بر کل جهان اسلام است و در حالی که فلسطین اشغالی شده است، هیچ حاکمیتی برای هیچ دولت عربی یا اسلامی وجود ندارد.

 باید گام های عملی برای وحدت فلسطین برداریم

وی افزود: این تحولات فرصت خوبی است که رهبران تمام گروه‌های فلسطینی و دولت ملی فلسطین بعد از عادی سازی روابط، دور هم جمع شده و تصمیماتی بگیرند که از این به بعد همه متحد عمل کنند. به عنوان یک مبارز فلسطینی به برادرانم در همه گروه های فلسطینی می گویم که ملت ما هنوز از رفتار رهبران فلسطینی قبل از اشغال۱۹۴۸ ایراد می گیرند زیرا اختلاف های زیادی از جمله مشکلات طایفه ای میان رهبران وجود داشت و موجب شد که فلسطین را از دست بدهیم.  به همه می گویم که تا مردم ما را مثل رهبران سابق لعنت نکرده اند، باید متحد شویم. نه اینکه فقط حرف از وحدت بزنیم بلکه باید گام های عملی برای وحدت فلسطین برداریم. با وحدت است که می توانیم از حمایت تمام ملت فلسطین برخوردار شویم و محوری برای جهان عرب و اسلام در مبارزه با دشمن صهیونیستی باشیم.

این دیپلمات فلسطینی با یادآوری اینکه قطعنامه های بین المللی زیادی به نفع فلسطین صادر شده است و از تمام کشورهای حامی فلسطین تشکر می کنم ولی نمی خواهیم آنها فلسطین را آزاد کنند، اظهار کرد: فلسطین باید به دست مردم فلسطین با کمک برادران عرب و مسلمان آزاد شود. هرکس می خواهد برای آزادی فلسطین و دفاع از وطنش اقدام کند به او خوش آمد می گوییم. به کسی که با نیت مذهبی به میدان بیاید چه مسلمان چه مسیحی  خوش آمد می گوییم. 

 تنها راه آزادی فلسطین مبارزه است، تاریخ ثابت کرده  دشمن فقط حرف زور می‌فهمد

صلاح الزواوی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تاکید بر این که توافق اسلو فلسطین را به ما پس نداده است، گفت: قهرمان جنگ ۱۹۶۷-  از نظر دشمن یعنی اسحاق رابین - به خاطر اینکه از دادن وطن به فلسطینیان صحبت کرده بود را کشتند. تنها راه آزادی فلسطین مبارزه است چه مبارزه سیاسی چه نظامی و با هر وسیله ای، تاریخ ثابت کرده است که دشمن فقط حرف زور می فهمد و ما با تکیه بر عدالت و پشتیبانی کشور های عربی، اسلامی، کمک‌های بین‌المللی و وحدت داخلی فلسطین قادر خواهیم بود انشاءالله فلسطین را آزاد کنیم.

صفحه1 از221

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.