گیل ندا
گیل ندا

گیل ندا

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه سه شنبه شب پس از ورود به باکو، بخش هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد.

 سیدعباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ و درگیری‌های به وقوع پیوسته بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در راس هیاتی و در قالب یک سفر منطقه‌ای به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری آذربایجان،‌ ساعاتی قبل وارد باکو شد.

بر اساس گزار ش کانال اطلاع‌رسانی معاون سیاسی وزارت خارجه، عراقچی در خصوص این سفر گفت: این سفر در چارچوب یک سفر دوره‌ای به آن دسته از کشورهای منطقه که در پایان دادن به درگیری‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند صورت می‌گیرد و هدف اصلی سفر ارائه ابتکار پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و به تبع آن منطقه است.

وی افزود: چارچوب این طرح ابتکاری آماده شده است و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان به مشورت گذاشته می‌شود و این طرح در چند مرحله می‌تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال جمهوری آذربایجان پایان دهد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و اضافه کرد: حقوق اقلیت‌ها و حقوق بشر دوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می‌دهند.

عراقچی گفت: ترک مخاصمه و شروع گفت‌وگوها با کمک کشورهای تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.
وی افزود: ما در این خصوص با کشورهای منطقه دیدار و مشورت خواهیم کرد تا با رایزنی‌هایی که صورت می‌گیرد این طرح بتواند به نقطه‌ای برسد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.

معاون امور سیاسی وزیر امورخارجه همچنین در این گفت‌وگو از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و نزدیک یاد کرد و افزود: روابط گرمی میان ما وجود دارد و ما همواره از تلاش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهرها و مناطق اشغالی اش حمایت کرده ایم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشورها در منطقه و تغییر ناپذیری مرزها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید همچنان حفظ شود.

فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به باکو افزود: ما در گذشته تلاش‌های زیادی برای صلح در منطقه کرده‌ایم و به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم و امیدواریم که در این سفر هم با دوستان مان در جمهوری آذربایجان بتوانیم به تفاهم برسیم که این تفاهم به اجرایی شدن این طرح کمک خواهد کرد.

سید عباس عراقچی  و هیئت همراه در باکو با مقامات جمهوری آذربایجان از جمله "جیحون بایرام اف " وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، "خلف حلف اف" معاون وزیر امور خارجه، "حکمت حاجی اف" دستیار رئیس جمهوری آذربایجان و "شاهین مصطفی یف "معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

وی پس از دیدار و گفت‌وگوهای باکو بلافاصله به مسکو و ایروان و در ادامه به آنکارا سفر خواهد کرد تا به تبیین طرح ابتکاری پیشنهادی کشورمان برای حل مناقشه قره باغ بپردازد.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لایحه موافقت‌نامه بین دولت‌های ساحلی دریای خزر صرفا در زمینه‌ حمل و نقل بوده و ارتباطی با تساوی این دریا ندارد.

، کمال علیپور بنکداری در  جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه موافقت‌نامه بین دولت‌های ساحلی دریای خزر در تذکری بیان کرد: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موافقان و مخالفان در هر موضوعی باید اطلاعات صحیح و دقیق به مردم و نمایندگان ارائه کنند و حق ندارند اطلاعات غلط به مردم بدهند.

وی در ادامه اظهار کرد: در بررسی لایحه موافقت‌نامه بین دولت‌های ساحلی دریای خزر در زمینه‌ی حمل و نقل شاهد بودیم یکی از مخالفان موضوع را به گونه‌ای مطرح کرد که گویا ما داریم دریای خزر را به طور مساوی تقسیم می‌کنیم. در حالی که این موضوع صحت ندارد. این موافقت‌نامه قطعا ارتباطی با تقسیم دریای خزر ندارد.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این موافقت‌نامه مربوط به حذف روادید در حمل و نقل کالا بوده و به این موضوع باز می‌گردد و ارتباطی با تقسیم دریای خزر ندارد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: امروز آمریکا در حوزه جنگ اقتصادی به شرایط بی‌هدفی رسیده است و این به معنای پایان فشار حداکثری آمریکا در آینده نزدیک است.

سردار غلامرضا جلالی در همایش تخصصی کاهش آسیب‌پذیری و مصون‌سازی زیرساخت‌های بندری و ساحلی کشور با بیان اینکه دشمن در راهبرد جنگ ترکیبی ستون فقرات جنگ را فشار اقتصادی قرار داده است، اظهار کرد: شاید برای اولین بار است که آمریکا و دشمنان ایران ادبیات جنگی را در فضای اقتصاد، توسعه دادند و مفهومی به نام جنگ اقتصادی را با روش‌های مختلفی تعریف کردند، قرارگاه جنگ اقتصادی در وزارت خزانه داری آمریکا تشکیل شده است و استراتژی‌هایی مبتنی بر ایجاد تحریم و تنگناهای مالی و انواع جنگ در عرصه اقتصادی مثل جنگ ارزی، بانکی و پولی و مانند آن را علیه ما گشودند.


وی با بیان اینکه حوزه تهدید دیگری حوزه زیستی را شامل می‌شود که می‌تواند شکل‌ها و چارچوب‌های مختلفی داشته باشد، تصریح کرد: اگر از منشا بحران کرونا عبور کنیم که یک اقدام عامدانه بیولوژیک، تصادفی و یا یک حادثه طبیعی بوده، غیر از پیچیدگی‌های تشخیصی ناشی از فقدان تجهیزات تشخیصی کافی، پنهانکاری آمریکایی‌ها و استراتژی‌های جاه‌طلبانه آنان، آنچه اهمیت دارد پیامدهای ناشی از بحران کروناست. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: وقتی وارد موضوع پیامدها می‌‎شویم می‌بینیم که پیامد شیوع کرونا همتراز یک جنگ تمام‌عیار زیستی خود را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، مباحث زیستی است. سه سال پیش، آیین‌نامه مرزبانی زیستی به تصویب رسید. وزارت راه و شهرسازی که همه پایانه‌های مرزی را اداره می‌کند تکالیفی را هم در چارچوب این آیین‌نامه در بندرها و هم در فرودگاه برعهده دارد. براساس آن ورود هر نوع نباتات اعم از بذر یا خود گیاه یا در حوزه دام هر نوع دام که می‌تواند آلودگی و بیماری به کشور منتقل کند باید کنترل شود. 

وی ادامه داد: در دنیا پروتکل‌های زیستی به صورت سختگیرانه انجام می‌شود. نمونه آن در فرودگاه‌های دنیا در زمان بروز کرونا به خوبی قابل مشاهده است. این در حالیست که با وجود اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور این آیین‌نامه‌ها را در کشور تدوین کرده است اما به طور کامل انجام نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه آمریکایی‌ها براساس اظهارات خودشان از استراتژی قدرت هوشمند در پیشبرد اهدافشان بهره می‌برند، تصریح کرد: آنان قدرت هوشمند را به کار گیری هوشمندانه همه مولفه‌های قدرت خود را علیه تمام مولفه‌هایی که ایران در آن دارای آسیب‌پذیری است، می‌دانند. هر مولفه ای که آمریکایی‌ها در آن قدرت و برتری دارد هوشمندانه علیه کشورهای دیگر استفاده می‌شود. بنابراین در چنین شرایطی ما شاهد نه یک تهدید بلکه طیفی از تهدیدات هستیم. برای مثال می‌توانند با ترکیب تهدیدات در فضای سابیری انواع مختلفی از سناریوهای تهدید را ایجاد کنند.  


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه بستر همه تهدیدات جنگ اقتصادی است، تصریح کرد: بندرها در این جنگ اقتصادی نقش مهمی دارند. چون هم می‌توانند مبدا و دروازه صادرات کشور باشند که به اقتصاد و تولید کشور کمک کنند و هم می‌توانند در  تامین کالاهای مورد نیاز کشور موثر باشند.

وی با بیان اینکه چون درگیر تهدید هستیم با توجه به شرایط خاص کنونی در کنار اینکه باید اقدامات و ملاحظات ایمنی را رعایت کنیم باید ملاحظات لایه امنیت و دفاع هم توجه کنیم، تاکید کرد: در شرایط فعلی دیگر ابهامی هم وجود ندارد که ما درگیر تهدیدات جدی و درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم که جنبه‌های مختلفی دارد. 

جلالی با تاکید بر اینکه دشمن در فضای جنگ اقتصادی و تحریم‌ها تمام داشته‌های خود را علیه ایران اعمال کرده است و امروز عملا دیگر تحریمی برای اعمال کردن ندارد، گفت: امروز آمریکا در حوزه جنگ اقتصادی به شرایط بی‌هدفی رسیده است و این به معنای پایان فشار حداکثری آمریکا در آینده نزدیک است.

جلالی با بیان اینکه حادثه بیروت یک زنگ هشدار باش برای همه دنیا بود، افزود: پس از این حادثه ما نیز بندرها، مراکز صنعتی، دفاعی و مناطقی از این دست را با هدف ارزیابی ریسک مورد پایش قرار دادیم. با توجه به بررسی‌های ما به نظر می‌رسد که ما در لایه ایمنی بندرها نیازمند ارتقای کنترل ریسک هستیم تا احتمال بروز خطر را به حداقل ممکن کاهش دهیم.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ما نیز باید در بندرهای خود، ساختار سبک و چابک داشت داشته باشیم تا نسبت به تغییرات منجر به افزایش ریسک حساس باشد، ادامه داد: چنین ساختاری می‌تواند در صورت انباشت یا توقف خطرآفرین هشدار صادر کند. البته چنین سیستمی فقط مختصص بندرها نیست و در تمام صنایع و کارخانه‌های تولید و فرآوری محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی قابل استفاده شود. 

جلالی با تاکید بر اینکه معماری ایمنی، امنیت و دفاع در زیرساخت‌های حیاتی کشور باید بومی طراحی شود، افزود: برنامه‌های گسترده‌ای برای تقویت چتر پدافند سایبری برای زیرساخت‌های حوزه بندرهای کشور در دستور کار داریم و امیدواریم این مهم با همکاری مسئولان سازمان بنادر و دریانوری اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اقدامات ما در حوزه پدافند غیرعامل در بندرها به دو دسته کلی تقسیم می‌شود تصریح کرد: یک دسته اقدامات زیرساختی و یک دسته اقدامات عملیاتی و پاسخ به حادثه است. اقدامات زیرساختی از جنس مهندس فنی و زیرساخت کاربردی است که در موقع احداث پیش‌بینی و لحاظ می‌شود.  

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، مهمترین اصل در ایجاد بندرها را مکان‌یابی درست و اصولی دانست و تصریح کرد: امیدواریم در ایجاد بندرهای جدید اصول و ضوابط پدافند غیرعامل رعایت و به‌کار گرفته شود.

هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

به نقل از قوه قضاییه، در ابتدای جلسه قاضی از متهم امامی خواست در جایگاه قرار گیرد و دفاعیات خود را بیان کند.

متهم امامی در جایگاه قرار گرفت و گفت: صحبت‌هایی که روز گذشته از سوی نماینده دادستان در مورد شرکت‌های کارتن‌خواب و ضمانت‌نامه‌ها بیان شد را رد می‌کنم و البته توضیحاتی را در این زمینه بیان خواهم کرد.

وی ادامه داد: قبل از بیان دفاعیاتم در مورد ضمانت‌نامه‌ها این نکته را بگویم که روز گذشته عنوان شد که برخی از متهمان تهدید شده‌اند که لازم به ذکر است بنده سال ۹۵ بازداشت و تقریباً بعد از یکسال آزاد شدم و در حدود یک سال و نیمی که از زندان آزاد شدم حتی یک تماس تلفنی با هیچکس حتی آقای غندالی نداشتم.

متهم امامی در ادامه با اشاره به شرایط فروش در بورس، گفت: شرایط فروش در بورس توسط شرکت عرضه‌کننده تعیین نمی‌شود بلکه توسط بورس کالا تعیین می‌گردد؛ شرایط تعیین قیمت قیر در بورس رسمی است و ربطی به شرکت پاسارگاد ندارد و هیچ ابزاری از سمت مدیرعامل نفت پاسارگاد و هرمز پاسارگاد برای عرضه قیر وجود ندارد.

متهم امامی افزود: در برخی از شرایط مانند بارش باران‌های موسمی مشتریان کاهش می‌یابند و دیگر خریداری نمی‌کنند لذا در این زمان قیر کاهش قیمت می‌یابد و زیان آن را شستا می‌دهد که وابسته به میلیون‌ها بازنشسته کشور است.

وی ادامه داد: برای آنکه قیمت قیر پایین نیاید، شرکت هرمز پاسارگاد این قیر را خریداری می‌کند؛ این شرکت در سال ۸۵ تأسیس شد یعنی زمانی که به گفته نماینده دادستان بنده در حال رب فروشی بودم؛ لذا این شرکت هیچ ربطی به من ندارد و اینکه مدیرعامل شرکت کیست و آیا راننده تاکسی بوده یا خیر، به من هیچ ارتباطی ندارد چرا که این شرکت، یک شرکت دولتی و بورسی است و من اصلا آن را تعیین نکردم.

این متهم افزود: شما استعلام کنید تا ببینید که کل خرید ما از شرکت نفت هرمز پاسارگاد ۳ درصد کل فروش آن‌ها بوده است و ۹۷ درصد آن را به شرکت‌هایی مانند شرکت‌های آقای جزایری و باقری درمنی می‌فروختند.

امامی در مورد صحبت‌های نماینده دادستان پیرامون حکم وی در سمت مشاور نفت پاسارگاد، گفت: در کیفرخواست اشاره مستقیم شده که شرکت‌های کارتن‌خواب از بانک سرمایه ضمانت‌نامه گرفتند که این ضمانت‌نامه به ذینفعی نفت پاسارگاد بوده است و باتوجه به ارتباط احسان دلاویز با بنده لذا این ضمانت‌نامه‌ها تبدیل به تسهیلات شده است.

وی ادامه داد: آقای دلاویز سال ۹۲ در شرکت بوده است در حالیکه ضمانت‌نامه‌ها برای سال ۹۴ است باتوجه به این موارد ما تقاضا داریم که تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

متهم امامی گفت: نماینده دادستان گفتند که ما پیش‌پرداخت‌های خود را از نفت پاسارگاد گرفتیم حال سوال اینجاست که ما داریم درباره چند هزار تن قیر صحبت می‌کنیم؟ ما درباره ۱۸۰ هزار تن قیر حرف می‌زنیم و از لحاظ ریالی چیزی حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.

این متهم افزود: یکی از شرکت‌هایی که در دبی از اول با ما همکاری کرد و منسوب به شرکت ما است شرکت پتروایشیا و سال‌ها کار فروش قیر انجام می‌داده است؛ آقای زهرابی که معاون مجموعه بود در آنجا کاری کرد تا ۵۰ میلیون تومان برای پترو ایشیا خریداری کند، حال اگر این شرکت متعلق به بنده باشد آیا باید بابت خرید قیر پول بدهم؟ اگر غیر از این، پیش‌پرداختی از هرکسی آوردید من کل ضمانت‌نامه‌ها را قبول می‌کنم؛ ما از آقای جزایری که شریک آقای باقری بوده قیر خریداری کرده‌ایم و ایشان جزء مشتریانم بوده است.

متهم امامی درباره ارتباط خود با متهم فرزان‌راد، گفت: در جلسه دادگاه از ارتباط من با آقای فرزان راد سخن زیادی گفته می‌شود، لذا لازم است توضیحاتی در این زمینه مطرح کنم؛ پدر بنده و پدر آقای فرزان باهم رفاقت قدیمی داشتند.

وی ادامه داد: پدر فرزان بزرگ‌ترین شرکت فاستونی را داشت و زمانی به دنبال راه‌اندازی کارخانه‌ای در ابهر بود، اما زمانی که کارخانه می‌خواست به بهره‌برداری برسد پدر آقای فرزان فوت می‌کند.

متهم امامی گفت: در آن زمان آقای فرزان دانشجوی سال آخر پزشکی بود و می‌توانست به راحتی اموال پدر را بفروشند و زندگی کنند، اما این کارخانه را افتتاح کرده و به یک برند تبدیل می‌کند.

این متهم گفت: آنچه درباره او گفته می‌شود بی‌انصافی است.

وی ادامه داد: او نه کلاهبردار است نه دزد؛ وی همان کسی است که دو ماه پیش وام خود را به بانک ملت، صادرات و رفاه تسویه کرده است؛ آقای فرزان در خارج از کشور هست و الان بالغ بر ۲ هزار نیرو در ایران دارند، خیلی سهل و ساده است درباره ایشان اینگونه حرف بزنید درحالی که دارید گره به گره آن اضافه می‌کنید.

در ادامه جلسه دادگاه متهم امامی درباره شرکت بهروز و فرزان گفت: فرزان در شرایطی که بهترین زندگی را داشت شرکت بهروز را خریداری کرد.

این متهم ادامه داد: داریم درباره فردی صحبت می‌کنیم که اقدامات خوبی داشته است، اما فروتن با نامه نگاری طوری بیان میکند که فرزان یک جوان رانتی است.

متهم امامی افزود: در باره انتقال چمدانی دلار باید بگویم اصلا نیاز به این چیزها نبوده است تا آنجا که من اطلاع دارم فرزان در خارج از کشور اصلا شرایط مناسبی ندارد. البته این تا زمانی است که من از شرایط آن مطلع بوده‌ام والان دو سال است که در زندانم.

وی درباره بانک رفاه توضیح داد: من تا به حال به بانک رفاه نرفته‌ام تنها حقوق بازنشستگی پدرم در رفاه است هر چقدر آقای قهرمانی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تلاش کرد شرکت‌های منسوب به شمیرانی و فرزان را به من منتقل کند من حتی به عنوان مطلع هم احضار نشدم. شاید آپارتمان و ماشین خریده باشم و خرید و فروش با فرزان داشته باشم، اما شریک او نبودم.

این متهم گفت: من هیچ اصراری به حذف ردپا ندارم. من دنبال و پیگیر ایجاد ردپا در پرونده هستم. من از قهرمانی شکایت کردم.

این متهم به نماینده بانک سرمایه حاضر در جلسه گفت: من اینجا دارم محاکمه می‌شوم من در حال مذاکره نیستم. شما وارث بانک هستید شما وارث کارهای بانک هستید، مذاکره در این ۵ سال باید صورت می‌گرفت.

متهم امامی گفت: یک کلاف سردرگم در این پرونده وجود دارد که افراد زیادی هستند، باید یک گره از جایی باز شود، آدرس من مشخص است چرا نمی‌آیند با من مذاکره کنند.

وی افزود: برای من کلیپ ساخته شده است اگر می‌دانید چرا جلوگیری نشده است. این موضوع باید رسیدگی شود.

متهم امامی اضافه کرد: برای انتقال بشکه قیر ۱۲ مرحله فیزیکال وجود دارد. اگر مدرسی چنین معرفی نامه‌ای از راهپویان داشته باشد هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. شما می‌گویید مدرسی با این معرفی نامه ۱۸۰ تن قیر ترخیص کرده است اگر یک بشکه هم باشد من آن را قبول می‌کنم.

متهم امامی در ادامه گفت: مدرسی نماینده بنده در سون بود. ده سال پیش قیر به عنوان کالایی کثیف شناخته می‌شد. من در کامرون، تانزانیا و هند بازارسازی کردم و مخزن داشتم و قیر را گران می‌فروختم، چون مشتری نهایی را پیدا می‌کردم.

این متهم ادامه داد: در مجموعه روشه و سون، ما از نفت پاسارگاد قیر نخریدیم که در بازار آزاد بفروشیم. تمامی اقدامات مدرسی را در زمینه کارهایی که کرده بر عهده می‌گیرم، اگر اقدام خلافی بوده با دستور من بوده است.

وی افزود: در زمان دلاویز قیر به صورت نقدی و از طریق بورس فروخته می‌شد و هیچ رانتی نه من و نه هیچ شخص دیگری در سال ۹۰ و ۹۱ در قیر نداشتیم. من یک بشکه بدون برند نفت پاسارگاد نفروختم و آنچه که فروختم فوب خلیج فارس بوده است.
متهم امامی بیان کرد: در سون ۶۴ هزار تن قیر فروختم.

وی عنوان کرد: در مورد ملک ۷۰۰ میلیون تومانی نیز باید بگویم من با احسان دلاویز پروژه‌های مختلفی را انجام دادم. وی در سال ۹۰ وثیقه گذاشت و ۷۰۰ میلیون تومان از پست بانک وام گرفتم. بارها از وی پول گرفتم و فیلمی را که خودم ساختم به او واگذار کردم.

این متهم گفت: عکسی به من نشان دادند گفتند این امین کرمی است و گفته شد امین کرمی همان فرشاد فرزان است، اما هیچ وقت فرشاد فرزان را به اسم امین کرمی نمی‌شناختم.

وی گفت: فرزان متهم است که شرکت‌ها به وی منتسب است. در سال ۹۵ فرزان چند ماه توسط آقای عباسی بازداشت شد و وثیقه وی ۲۰ میلیارد تومان بود که نتوانست تامین کند. وقتی کسی ۵۰۰ میلیارد تومان پول در اختیار داشته باشد وثیقه را تامین می‌کند.

این متهم با بیان اینکه از سال ۹۵ تاکنون هیچ ادله جدیدی به پرونده اضافه نشده است، بیان کرد: این آقایی که دیروز صحبت کرد در سه مقطع اظهارات متفاوتی داشته، اما، چون خبرنگاران حضور داشتند این شو نیاز بود.

متهم امامی افزود: من یک سال و نیم بیرون بودم حال با چه کسی می‌خواستم تبانی کنم؟ آیا بیم از فرار من داشتید؟ من که کانادا بودم و دوباره به کشور بازگشتم.

متهم ادامه داد: من اگر با پویان مهر ارتباط داشتم زمانی که شما پویان مهر را بازداشت کردید، من در کن بودم. مگر دیوانه بودم که به ایران بازگردم.

وی در ادامه به تخلفات بانک سرمایه اشاره کرد که قاضی خطاب به متهم امامی، گفت: ما در چارچوب کیفرخواست پرونده را رسیدگی می‌کنیم و شما اگر در این باب سندی دارید می‌توانید به دادسرا آن را اعلام کنید.

قاضی مسعودی مقام افزود: ما در آخر متوجه نشدیم شما در باب ضمانت‌نامه‌ها، قیری دریافت کردید؟

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم امامی که در مورد بخشایش در زمانی که مدیرعامل بوده است صحبت می‌کرد، گفت: اگر تصاویر او را نشان دهم برای سیستم اجرایی کشور یک خجالت است که چنین مدیری داشته است.

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما باید از خودتان دفاع کنید شما باید از پیامک‌ها، رفت‌وآمدها و تلفن‌ها صحبت و دفاع کنید.

متهم پاسخ داد: غندالی درخشنده را آورد خود قهرمانی گفت درخشنده آدم سالمی بوده است از زمانی که بخشایش از سوی غندالی عوض شد کاظمی و بخشایش هیچوقت رابطه مناسبی با غندالی نداشتند.

قاضی: شما از کجا می‌دانید؟

متهم پاسخ داد: غندالی خودش می‌گفت من در جلسات بودم و متوجه می‌شدم.

قاضی گفت: چرا در جلسات حضور داشتید؟

متهم ادامه داد: حضور داشتم و مشاور هم بودم.

متهم ادامه داد: اگر غندالی قصد بردن و خوردن داشت، آیا درخشنده را می‌آورد؟ غندالی بزرگترین اشتباهش این بود که بخشایش را عوض کرد، چون بخشایش پیگیر وصول مطالبات بود و هیچکس مثل بخشایش نمی‌توانست وصول مطالبات را انجام دهد.

قاضی خطاب به این متهم گفت: بررسی شد که این صوری بوده است. سودهایی که شما می‌گویید خیلی از شرکت‌ها سود صوری نشان می‌دهند. میلیاردها تومان به حساب کاظمی رفته است شما چرا وقتی این‌ها را می‌گویید منشأ پول‌ها را نمی‌گویید؟ و چرا منشأ پول‌ها را بررسی نکرده‌اید.

متهم گفت: من کاظمی را نمی‌شناسم.

قاضی خطاب به این متهم گفت: درباره پیامک‌ها و شماره تلفن و تلگرام توضیح دهید.

متهم امامی گفت: پیامک‌ها برای من است شماره تلفن هم برای من است، اما یک آی‌دی در تلگرام داریم مطالب تلگرام برای من نیست. آی‌دی تلگرام می‌تواند دست کارمند و یا دست هرکس دیگری باشد.

متهم ادامه داد: من اگر صاحب بانک هم باشم نمی‌توانم مدیرعامل تعیین کنم برای تعیین مدیرعامل باید بانک مرکزی تأیید کنند، من دوست غندالی بودم وقتی خود یک فرد نمی‌تواند صلاحیت خودش را در بانک مرکزی تأیید کند چطور می‌تواند باعث شود نفر دیگری تأیید صلاحیت شود.

قاضی گفت: شما به صحبت‌ها توجه نمی‌کنید و اشتباه گوش می‌دهید.

متهم ادامه داد: اگر من یک رابطه‌ای با یک نگهبان در بانک مرکزی داشتم همه این موارد را قبول دارم، من دکتر عارفی را هم معرفی کردم و صلاحیت آن رد شد و بیرایوند رای آورد و صلاحیت آن در بانک مرکزی تأیید شد صرف اینکه من کسی را معرفی کنم آیا صلاحیت کسی تأیید می‌شود.

قاضی خطاب به متهم امامی گفت: اصلاً بحث بانک مرکزی نیست و کسی نگفت در بانک مرکزی نفوذ کردید و این افراد را چیدمان کردید.

متهم پاسخ داد: یک لیستی از بدهکاران بانک سرمایه دارم. زمانی که غندالی بوده است این افراد بوده‌اند؛ آقای غندالی یک لیستی از بزرگ‌ترین بدهکاران را در نظر داشت، حتی چند نفر از این لیست با من تماس گرفتند، اما غندالی فرصت و وقت مذاکره با آن‌ها را هم نداد به نظرتان آیا آن‌ها دنبال مدیری نبوده ‌اند که او را آلوده کند و از نقطه ضعف‌ها استفاده کند.

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما در لیست بدهکاران بودید؟

متهم پاسخ داد: بله بودم.

قاضی خطاب به این متهم گفت: لیست را چه کسی تهیه کرده است؟

متهم پاسخ داد: لیست را بانک مرکزی تهیه کرده است.

قاضی تأکید کرد: چند نفر از مدیران آمده‌اند و گفتند که ما آن را تنظیم کرده‌ایم. شما نفر آخر ان لیست بودید چه شد؟

متهم پاسخ داد: هیچوقت قصد سوءاستفاده نداشته است و همیشه می‌گفت اولویت با سهامداران در صندوق است.

متهم در ادامه گفت: بانک سرمایه، در سال ۹۵ تا سال ۹۹ زیان داشته است.

قاضی خطاب به متهم گفت: علت آن را هم بگویید.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام خطاب به نماینده دادستان گفت: متهم اشاره داشتند که نه در تاسیس و نه در موارد دیگر مربوط به شرکت‌های بی بضاعت نقشی و مشارکتی نداشته‌اند. در این خصوص توضیحات خود را ارائه دهید.

قهرمانی نماینده دادستان بیان کرد: امامی گفت راهبرد پویان آدان را نمی‌دانیم که پشت صحنه آن چیست و از این‌ها قیر خریده‌ایم و به مهدی کمالی پول دادیم تا از این شرکت قیر بخرد، اما مهدی کمالی از طرف شرکت راهبرد پویان آدان به حساب هرمز پاسارگاد پول می‌ریزد.

نماینده دادستان خاطر نشان کرد: صورت‌های بانکی مالی نیز هست و خودش نیز همین را گفته و سند مالی آن نیز هست. سندی که وجود دارد مربوط به نماینده امامی و از طرف پویان آدان بوده است.

وی گفت: اسم اصلی مدرسی علیرضا مدرسیه است. ما سندی رو می‌کنیم که نشان می‌دهد خود راهبرد پویان به هرمز پاسارگاد نامه زده و مهر دبیرخانه هرمز پاسارگاد نیز بر آن خورده است و مدرسی را برای پیگیری امور اداری می‌فرستد و ذیل پرفورم‌ها را مدرسی امضا کرده و تطابق کامل با خط و امضای وی دارد.

نماینده دادستان اظهار کرد: مدرسی در شرکت‌های بی بضاعت قیر را تحویل گرفته است.

نماینده دادستان گفت: گفتند که قهرمانی تلاش کرده که ما را در پرونده بانک رفاه بگنجاند در آنجا. در نمودار درختی روشن است، به صراحت اعلام می‌شود افرادی که با شبکه بانک رفاه ارتباط داشتند آقای امامی و حاجیان بودند. حاجیان احضار شد و امامی نیز در آنجا تحت عنوان پولشویی مطرح بود.

وی در ادامه با اشاره به حضور مدیر رسانه‌ای امامی در جلسه دادگاه گفت: مدیر رسانه‌ای امامی از محل تسهیلات پول دریافت کرده است. در جلسه حضور دارد و ده‌ها فیلم علیه دادسرا تولید می‌کند.

قهرمانی با اشاره به اقدام به دور از اخلاق متهم امامی برای کنار گذاشته شدن خودش از پرونده گفت: امامی یک اقدام غیر اخلاقی بزرگی که انجام داد این بود که برای اینکه پای بنده را از پرونده بیرون کند یک اتهامی را به من زده است. من سه چهار ماه کار را تعطیل کردم و از همه قضات و ضابطان خواستم که به خاطر احترام کرسی قضاوت این موضوع با سختگیری تمام بررسی شود. در ادامه با جمعی از بازپرسان و ضابطان از خود امامی پیگیر این موضوع شدیم که گفت منظورم تو نبودی بلکه پسر دایی تو بوده است گفتم کیست، اما تاکنون هیچ چیز ارائه نکرد.

وی افزود: هرکاری کردند تا فقط قهرمانی نباشد.

نماینده دادستان گفت: در خصوص همسر دوم که گفته شد ماشین وی توقیف شده در سال ۹۲ زمانی که این شخص همسر امامی نبود پول‌هایی به حساب وی می‌رفته و ذی نفع بوده است. این شخص متهم به پولشویی است.

قهرمانی بیان کرد: در دوره اول بازداشت امامی نزدیک به عید سال ۹۶، عطوفت به خرج دادیم و تصمیم گرفتیم که امامی را چنانچه وثیقه بگذارد و رد مال انجام دهد آزاد کنیم و برای فوریت ۸ سند به نام مادر، پدر و خواهر خود تحت عنوان ملک مرغوب در تهران در دفترخانه به شرکت توسعه ساختمان سرمایه وکالت دادند. امامی را آزاد کردیم که در آن زمان من نبودم. مدتی گذشت تا اینکه شهریور سال ۹۶ من به پرونده آمدم و شروع به بررسی کردم تا ببینم اموال منتقل شده است یا خیر. در ادامه مدیر عامل شرکت توسعه ساختمان را خواستیم و گفتم چرا پیگیری نکردی و چرا منتقل نشده است که در پاسخ گفتند امامی اصول اسناد را نمی‌دهد.

وی اظهار کرد: در ادامه به امامی گفتیم که چرا اصول اسناد را نمی‌دهی که گفت دست آقای الف است تماس گرفتیم که گفتند دست ما نیست و ما هیچ رسیدی ندادیم. در ادامه امامی گفت دست درویش است، اما او نیز گفت دست وی نیست.

نماینده دادستان افزود: به همین دلیل به دفترخانه‌ای که وکالت‌ها در آن انجام شده بود نامه زدیم دفترخانه در پاسخ به نامه ما نامه زد و مشخص شد که خط و امضای امامی بود و اصول اسناد دست خودش است و داشت بازی می‌کرد.

قهرمانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در خصوص تخلفات بورسی ما فعلا اتهامی متوجه نکردیم، اما گزارشاتی به ما رسیده و فعلا ورود نکردیم.

وی با اشاره به تبانی محسن دلاویز و محمد امامی گفت: مهدی محمدی به دستور امامی ملکی را به دلاویز منتقل کرده است امامی ادعا کرد که دلاویز در زمان ضمانت نامه‌ها مدیر عامل نبوده و تبانی منتفی است، اما امامی در شرکت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان که کارگزار شدند و از هرمز پاسارگاد که قیر گرفتند مدیر عامل نفت پاسارگاد دلاویز بود و تبانی‌ها از آنجا شروع شد.

نماینده دادستان اظهار کرد: پدیدار شناسی ما از علیرضا ف از ذات غارتگری وی در بانک‌های ملت، رفاه، مسکن و سرمایه با شرکت‌های صوری حکایت دارد که باید ۲۰ هزار نفر مشغول به کار می‌شدند این شخص برای تمامی شرکت‌های بی بضاعت در زمان سررسید تسهیلات اعلام ورشکستگی گرفته است. ما می‌گوییم که شما چگونه با پول‌های مردم رفته‌اید قیر گرفته‌اید و چرا پس نمی‌دهید.

قهرمانی بیان کرد: به یک سریالی اشاره شد و گفته شد که این سریال از نقاط قوت امامی بود است، اما مالک آن سریال معلمان و فرهنگیان هستند و سرمایه گذار آن میر سعید حسینی است.

وی اظهار کرد: می‌گویند غندالی قربانی مبارزه با فساد است غندالی علیه هدایتی و جهانبانی اقدامات زیادی کرد، اما در پرونده‌هایی همچون مولی الموحدین مربوط به علیرضا موحدی که از کشور متواری شد امامی و شرکت‌های کارتن خواب از متهمان هستند.

وی گفت: می‌گویند بانک سرمایه زیان ده شده، اما پول‌هایی توسط شرکت‌های بی بضاعت رفته و نیامده از طرفی بانک باید سود سپرده گذاران را بدهد این در حالی است که پول‌های بانک را به امامی داده‌اند. از طرف دیگر بانک مرکزی بانک‌ها را موظف می‌کند که به اندازه ضمانت نامه‌های بدون پشتوانه در بانک مرکزی ذخیره کنند.

نماینده دادستان گفت: آقایان بانک سرمایه را به آتش کشیدند و این حاصل اقدامات امامی و تیم وی است.

قهرمانی گفت: آقایان می‌گویند مدیران عامل صلاحیت فنی داشتند بله در بخش‌هایی نداشته اند، اما در جایی که بانک مرکزی ایراد می‌گرفته امامی به دفتر آن نماینده مجلس می‌رفته و از طریق آن لابی می‌کرده که فرد مورد نظر انتصاب شود و عکس آن را نیز داریم.

نماینده دادستان افزود: در تاریخ ۱۸.۱.۹۵ آقای ف به امامی پیغام می‌دهد گزارشی که برای پلیس اقتصادی تهیه کردم برای اجازه صدور به خانی دادم و الان سرهنگ چند بار زنگ زده یک گزارش هم که سازمان بازرسی میخواست تهیه کردم. با توجه به گزارشی که اقای ف تهیه کرده بود دادیار اظهار نظر وثیقه را نپذیرفت.

وی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به متهم امامی گفت: شما فقط بانک سرمایه را خالی نکرده اید بلکه صندوق ذخیره فرهنگیان را نیز خالی کردید این در حالی است که خیلی از سپرده گذاران بانک سرمایه از معلمان هستند.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی شنبه ۱۰ آبان راس ساعت ۸:۳۰ برگزار خواهد شد و سعی می‌کنیم از سایر متهمان نیز تحقیق انجام شود.

روز گذشته در اعتراض به اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز نسبت به ساحت پیامبر اکرم (ص)، فلوران ایدالو، کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران در غیاب سفیر این کشور به وزارت امور خارجه احضار شد.

 در جریان این دیدار معاون مدیر کل اروپای وزارت امور خارجه کشورمان، ضمن محکوم کردن اقدامات غیر قابل قبول مقامات فرانسوی که موجب جریحه دار شدن احساسات میلیونها مسلمان در اروپا و جهان شده است، تاکید کرد: هر گونه اهانت و بی‌احترامی به پیامبر اسلام (ص)، ارزش های ناب اسلام از سوی هر فرد و در هر مقامی به شدت محکوم و مردود است. 
وی افزود: دامن زدن به اسلام هراسی و نفرت پراکنی آنهم بنام آزادی بیان که باید در خدمت مفاهمه، همدلی و همزیستی مسالمت آمیز میان جوامع بشری باشد، عمیقا مایه تاسف است.

معاون مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه، همچنین تاکید کرد: واکنش نابخردانه مقامات فرانسوی به اقدام افراط گرایانی که به نام اسلام دست به خشونت می زنند، تنها زمینه را برای رشد گرایشات انحرافی و فاقد سنخیت با این دین الهی که همواره نویدبخش تسامح، عقل گرایی، صلح و عدالت طلبی است را فراهم می کند.

 آیدالو کاردار موقت سفارت فرانسه، قول داد اعتراض جمهوری اسلامی ایران به اقدامات دولت فرانسه در این خصوص را در اسرع وقت به مقامات ذی‌ربط کشورش منعکس کند.

سه رکن سازمان نظام پزشکی در نامه ای به ریاست جمهوری اعلام کردند که شرایط سخت و پیشرونده اپیدمی ویروس کرونا در کشور و به خصوص میزان مرگ‌ومیر مبتلایان، ضرورت بازنگری جدی در روش‌های مدیریتی این بحران را ایجاب می‌کند.

 بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در متن نامه دکتر محمدرضا ظفرقندی - رییس کل سازمان نظام پزشکی، دکتر مصطفی معین - رئیس شورای عالی و دکتر عباس آقازاده - رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی به رییس جمهور آمده است: «همانطور که استحضار دارید شرایط سخت و پیشرونده اپیدمی ویروس کرونا در کشور و به خصوص میزان مرگ‌ومیر غیر قابل قبول و اسف‌بار مبتلایان ضرورت بازنگری جدی در روش‌های مدیریتی این بحران را ایجاب می‌کند.

همچنانکه مکرراً در ایام این همه‌گیری توسط مصلحان و کارشناسان علمی کشور عنوان شد، بدون عزم ملی و حضور فعال همه مسئولان نظام و ایفای نقش مؤثر قوای مقننه و قضاییه در کنار دولت و اخذ اختیارات نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی برای مقابله همه جانبه و پیشگیرانه با این معضل، این درد مشترک به سامان نمی‌رسد.

اینک که راهبرد جدید ارتقا و سطح تصمیم‌گیری و توجه جدی‌تر به اهمیت بحران، اگرچه دیرهنگام، با تشکیل جلسه در حضور رهبری نظام و مسئولان قوای نظامی و انتظامی مد نظر قرار گرفته است، لازم است به عنوان نمایندگان جامعه پزشکی کشور که این روزها مظلومانه و ایثارگرانه در صف مقدم این مواجهه صدها شهید در راه خداوند و سلامت ملت ایران تقدیم کرده‌اند، نتایج بررسی‌های علمی و نظرات کارشناسی سازمان نظام پزشکی کشور را به استحضار برسانیم:

- با توجه به آینده مبهم و طولانی این بحران «تدوین سند راهبردی و ملی» برای تبیین وظایف و تعیین تکلیف بخش‌ها و نهادهای مختلف کشور، ضرورت غیر قابل تردید و معطل مانده ای است که باید با در نظر گرفتن اولویت سلامت مردم و مصالح ملی و با توجه به نیازهای اقتصادی و اجتماعی کشور با حضور کارشناسان عالم و صاحبان فرایند در دستور کار قرار گیرد. عضویت نمایندگانی از سازمان نظام پزشکی به عنوان نمایندگان جامعه پزشکی و نیز انجمن‌های علمی کشور در ستاد ملی مبارزه با کرونا پیشنهاد می‌شود.

- ایجاد و تقدم سازوکارهای علمی، قاطع و الزام‌آور پیشگیرانه با حضور و نظارت جدی و مؤثر نیروهای انتظامی برای جلوگیری از گسترش بیماری و کاهش تحمیل بار بیماری به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها ضرورتی است که بارها مورد تأکید قرار گرفته و امید است در رویکرد جدید روش‌های فاصله‌گذاری اجتماعی با قاطعیت به مرحله اجرا درآید. بدیهی است که در همه اپیدمی‌ها و در همه کشورهای موفق در کنترل اپیدمی‌ها اساس و قاعده کنترل بیماری، بر روش‌های آموزشی، اقناع افکار عمومی و نهایتاً اقدامات قاطع و الزام‌آور پیشگیرانه استوار است.

- مهم‌ترین عامل در کاهش مرگ‌ومیر تأسف‌بار بیماران تشخیص زودرس بیماری و اقدامات مناسب در مراحل اولیه بیماری کروناست، ضرورت قطعی این اقدام آنچنانکه در تجربه کشورهای موفق مشاهده شده است افزایش تست‌های PCR با توجه به استانداردهای جمعیتی (در ایران حداقل ۸۵ هزار تست روزانه) و ردیابی، شناسایی و پیگیری تشخیص افراد مرتبط با بیمار به تعداد حداقل ۱۰ نفر می‌باشد (Contact tracing). امروزه عدم تشخیص زودرس باعث مراجعه بیماران با حال بد به بیمارستان‌ها، پر شدن تخت‌های ICU و مرگ‌ومیر حداقل ۴۰ الی ۵۰ درصدی بیماران در بخش‌های کووید و اورژانس‌های بیمارستانی و قبل از ICU شده است.

برای انجام این مهم زیر ساخت‌های شبکه سراسری بهداشت و پزشکان خانواده یاری‌گران اصلی و خدوم ستاد ملی کرونا خواهند بود.

- حمایت ویژه از مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی که در شرایط کرونا و افزایش هزینه‌های کمرشکن دچار آسیب جدی شده‌اند و تقویت امکانات حفاظتی و تجهیزات بیمارستان‌ها و بخش‌های ICU و به ویژه تأمین دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مورد نیاز بیمارستان‌ها که با توجه به افزایش نیاز بیماران به اکسیژن از کمبودهای اصلی این روزهای حوزه درمان است از دیگر اقدامات حیاتی و فوری این مرحله است.

- با توجه به شهادت صدها تن و بیماری و فرسودگی هزاران نفر از کادر فداکار درمان در مراکز دولتی و بخش خصوصی، تأمین کافی لوازم ایمنی و حفاظت برای کادرهای درمانی، جایگزینی نیرو و تأمین پرسنل مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی و حمایت مالی جدی و عملی و ارائه تسهیلات و مشوق‌های لازم کادر درمان و شاغلین در بخش‌های مرتبط با کرونا و پرداخت حقوق معوقه ایشان اکیداً مورد انتظار و ضرورت قطعی امکان ادامه خدمت در این مرحله بحران است.

- اهتمام و تقویت زیرساخت‌های دولت الکترونیک، افزایش پهنای باند اینترنت و امکانات IT در حوزه سلامت به منظور امکان پیگیری و ردیابی بیماران، استفاده از تله‌مدیسین برای ویزیت بیماران و کاهش بار مراجعه بیماران به مراکز درمانی و افزایش کیفیت خدمات بیمارستانی نیز از دیگر نیازهای قطعی این روزهاست که باید مورد توجه دولت محترم و ستاد ملی کرونا قرار گیرد. انجام اقدامات جدی در استقرار سراسری «سامانه الکترونیک سلامت» نه تنها یک الزام قانون توسعه ششم کشور، بلکه از اهرم‌های با اهمیت مقابله با اپیدمی کرونا محسوب می‌شود.

- توجه و حمایت ویژه از اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین درآمدی جامعه چه در زمینه تأمین هزینه‌های زندگی و چه در مقوله هزینه‌های بهداشتی، با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های زندگی و تورم افسار گسیخته و آسیب‌های اقتصادی اقشار محروم در این ایام که موجب رنج مضاعفی علاوه بر رنج بیماری گشته، مورد تأکید است.

امید است مسئولان نظام و دولت محترم با نگرشی دیگر به ابعاد خطیر این بحران و سامانی جدید و جدی برای کنترل اپیدمی و با مشارکت‌جویی از کارشناسان علمی و صاحبان فرآیند در ستاد ملی کرونا و ایفای مسئولیت اجتماعی همه نهادها و قوای کشور، زمینه‌ساز شاهد کاهش آلام و مرگ‌ومیر بیماران و بهبود شرایط بحرانی اپیدمی کرونا در کشور باشیم.»

بر اساس آنچه که طی تصمیمات اخذ شده قرار است، هر سه ماه یکبار مجوز افزایش قیمت خودرو لحاظ شود، رئیس شورای رقابت در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستور افزایش قیمت کارخانه محصولات برای سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹ که شورای رقابت پیش از این، برایشان دستورالعمل تنظیم قیمت صادر کرده بود، حداکثر تا سقف تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی (که احتمالا ۲۵ درصد خواهد بود) صادر کرد.

 بر اساس آنچه که شورای رقابت در اردیبهشت ماه سال جاری مصوب کرده و تصمیم گرفت که با توجه به نرخ تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی و قیمت منطقی تمام شده خودروسازان، افزایش قیمت محصولات خودروسازان را به صورت فصلی(هر سه ماهه یکبار) اعمال و قیمت‌های جدید را اعمال کند؛ حال خبرها حاکی از این است که روز گذشته(دوشنبه) رضا شیوا، رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در حال حاضر سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو) مسئولیت نظارت بر بخش خودرو را برعهده دارد، از درخواست این سازمان از شورای رقابت برای تایید افزایش قیمت‌ها خبر داده و گفت: این در حالی است که این موضوع نیازمند تأیید شورای رقابت نیست، بلکه مطابق مصوبه امکان افزایش قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم بخشی وجود دارد.

به اعقاد وی با توجه به اینکه انتظار می‌رود هر خودروساز حداقل برای نیاز سه ماه خود کالا داشته باشد، به همین علت افزایش‌ها را برای هر سه ماه یکبار در نظر گرفتیم. سه ماه حداقل مدتی است که یک خودروساز باید موجودی انبار خود را تامین کند. همچنین امکان قیمت‌گذاری خودرو به صورت روزانه وجود ندارد. به لحاظ اقتصادی نیز اگر بخواهیم ماه به ماه تغییر قیمت داشته‌ باشیم، بازار از حالت عادی خود خارج خواهد شد؛ لذا پیشنهاد شده در سه ماهه یکبار، متغیرهای کیفیت و بهره‌وری در دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو لحاظ و متناسب با آن‌ها تصمیم‌گیری‌ها برای قیمت محصولات خودرویی خودروسازان،   صورت گیرد. خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی افزایش قیمت‌ها را در محصولات خود یکباره یا در دو مرحله انجام دهند.

بنابراین، بر این اساس مجوز افزایش قیمت پاییز خودروسازان صادر و به وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است که با لحاظ پارامترهای تاثیرگذار،   قیمت‌ خودرو از درب کارخانه برای فصل سوم سال، به روز خواهد شد.

در این نامه، ملاک افزایش قیمت خودرو طبق نرخ تورم بخشی که بانک مرکزی اعلام کرده است در سه ماهه سوم امسال اعلام شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که خودروسازان مجاز به افزایش حداکثر ۲۵ درصد در قیمت‌ محصولات خود در سه ماهه سوم سال جاری شده‌اند.

شورای رقابت تاریخ امکان اعمال قیمت‌های جدید را از ابتدای مهرماه اعلام کرده است؛ بنابراین احتمالا دعوت‌نامه‌های جدید خودروسازان برای موعدهای تحویل مهرماه  با قیمت‌های جدید صادر و در بخشنامه‌های فروش فوق‌العاده پیش‌رو خودروسازان نیز اعمال خواهد شد.

براساس قیمت‌ها در سه ماهه دوم ۱۳۹۹، هرچند که هنوز گروه صنعتی ایران‌خودرو، قیمت‌های جدید را اعلام نکرده است اما با فرض افزایش ۲۵ درصدی قیمت ها، در پرتیراژهای این گروه خودروسازی، پژو پارس سال به ۱۲۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان، پژو پارس LX  به ۱۲۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۱۰ میلیون و ۸۳۲ هزار تومان و تیپ ۵ این خودرو به ۱۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار تومان خواهند رسید.

سمند LX به ۱۱۷ میلیون تومان، سورن ۱۳۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ دستی ۱۵۱ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان خواهند رسید. همچنین رانا ۱۳۲ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان، دنا ۱۴۷ میلیون و ۷۶۸ هزار تومان و دنا پلاس هم احتمالا ۱۶۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان خواهند شد.

اما در گروه محصولات سایپا، طبق اعلام این شرکت، از این پس قیمت تیبا صندوقدار ۸۹ میلیون تومان، تیبا صندوقدار آپشنال ۱۰۹ میلیون تومان خواهند رسید. البته این در حالی است که بر اساس قیمت‌های اعلامی از سوی شرکت سایپا برای پیش‌فروش محصولات خود که از امروز عصر آغاز می‌شود،   مبلغ پیش‌پرداخت تیبا صندوقدار ۸۷ میلیون تومان برآورد شده است.   پیش پرداخت تیبا دو نیز در این طرح  ۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده که با احتساب مبلغ نهایی معادل ۹۵ میلیون و۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. ساینا نیز با احتساب پیش پرداخت ۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به ۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

همچنین شاهین هم  ۲۶۷ میلیونی خواهد شد. برای کوییک R نیز پیش پرداختی معادل ۶۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پیش بینی شده که قیمت نهایی این خودرو را به ۱۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رساند و پراید ۱۵۱ نیز ۹۱ میلیون تومانی خواهد شد.

یکصد و هفتاد و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صبح سه شنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد.

در این جلسه رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص همسان سازی مستمری بازنشستگان و افزایش درآمد کارگران و کارکنان در جهت تامین معیشت و جبران بخشی از آثار تورم در قیمت کالاها و خدمات ارائه کرد.

روحانی با اشاره به حساسیت ها و پیچیدگی ها در زمینه مدیریت وضعیت اقتصادی، تاکید کرد: دولت، تامین معیشت مردم و جبران تورم را وظیفه خود می داند و از همه طرح ها و پیشنهادات سایر قوا، فعالان و متخصصین اقتصادی در حل معضلات مردم استقبال می کند.

رئیس جمهور در عین حال تاکید کرد که باید مراقبت کرد ارائه برخی طرح ها که منابع آن دیده نشده باشد، نمی تواند به رفع معضلات کمک کند و ممکن است باعث ایجاد مشکلات تورمی و یا دامن زدن به انتظارات غیرواقعی گردد؛ لذا ملاحظه منابع و فراهم آوردن شرایط اجرایی آن، لازمه توفیق در خدمت به مردم و جلب رضایت آنهاست.

در ادامه این جلسه پیشنهادهای وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در خصوص تسهیلات لازم برای گسترش صادرات و استفاده از ارز صادراتی برای تامین واردات مورد نیاز واحدهای تولیدی کشور مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گیری درباره آنها به جلسه فوق العاده بعد از ظهر امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موکول شد.

طرح توسعه شرکت کشت و صنعت گلدشت افشره با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و استاندار گیلان در رحیم آباد رودسر به بهره‌برداری رسید.

صبح امروز (سه‌شنبه) و در نخستین برنامه از سفر یک روزه دکتر محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به گیلان با همراهی دکتر ارسلان زارع استاندار، طرح توسعه شرکت کشت و صنعت گلدشت افشره با سرمایه گذاری ۲۷۰ میلیارد ریال در بخش رحیم آباد شهرستان رودسر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.


در شرکت کشت و صنعت گلدشت افشره ۵۰۰ نفر مشغول فعالیت هستند.

این شرکت از سال ۱۳۹۴ در زمینی به مساحت ۳۰ هزار متر مربع با آخرین تکنولوژی و ماشین آلات روز و مجهز به آزمایشگاه های شیمیایی و میکروبی در زمینه تولید و فرآوری کنسانتره مرکبات ( پرتقال ، لیموترش ، گریپ فروت ، نارنگی)، پرک پرتقال، پرک نارنگی، روغن پوست پرتقال، پوره سیب، پوره کیوی، پوره هلو/اسلایس هلو و رب گوجه فرنگی به صورت فله ای تولید و در حال فعالیت است.


این شرکت علاوه بر اینکه تامین کننده بخش قابل توجهی از نیاز کارخانجات تولید آب میوه و نوشیدنی های میوه ای در سطح کشور است؛ محصولات خود را به کشور های همسایه صادر می‌کند.
همچنین دکتر مخبر و دکتر زارع از نمایشگاه مشاغل اجتماع محور ایجادی در استان که در محوطه کارخانه کشت و صنعت گلدشت افشره برپا شده بود نیز بازدید کردند.


در اجرای طرح‌های اشتغالزایی اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) هفت شهرستان هدف گیلان شامل ۶۰ روستا با ۱۱ مجری و تسهیلگر در نظر گرفته شده است.
در راستای اجرای این طرح که مجموعاً شامل ایجاد دو هزار و ۴۰ شغل می‌شود، تاکنون ۶۸۰ شغل راه اندازی شده و ۸۲۰ شغل نیز در آستانه راه اندازی است.
افتتاح مدرسه ۱۲ کلاسه در بخش کوچصفهان شهرستان رشت و سایر پروژه های عمرانی در سطح استان، بازدید از شرکت داروسازی سبحان آنکولوژی، شرکت در مراسم کلنگ زنی ۴۰۰۰ مسکن ارزان قیمت در رشت، بازدید از یک باب منزل تکمیل شده دو معلول در رشت، شرکت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و امضای تفاهم نامه همکاری با استانداری از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به گیلان است.

سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد :

تمام سکه بهار آزادی 14 میلیون و 150 هزار تومان + 150 هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی 7 میلیون و 550 هزار تومان + 50 هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی 5 میلیون و100 هزار تومان بدون تغییر

هر گرم طلای 18 عیار هم یک میلیون و 260 هزار تومان - 15 هزار تومان

صفحه1 از710

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.