گیل ندا
گیل ندا

گیل ندا

وزیر بهداشت ضمن تشریح روند بیماری کرونا در دنیا و ایران،ضمن تاکید بر جدی گرفتن ویروس جهش یافته و رعایت پروتکلها از سوی مردم، گفت: اصلا مشخص نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم؛ خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید.

، دکتر سعید نمکی از محل رصدخانه طرح شهید سلیمانی، گفت: وضعیت جهان همانطور که می‌دانید و از رسانه ها می بینید، متاسفانه مشکل ویروس کرونا و به خصوص ویروس موتاسیون یافته اکثر کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا که بالاترین آمار را دارد، ۱۹۸۹ مرگ، برزیل با ۱۷۲۶ مرگ، روسیه با ۴۴۱ مرگ، مکزیک با ۴۳۷ مرگ، آلمان ۴۰۱ مورد و انگلیس ۳۴۳ مورد، ایتالیا ۳۴۳ مورد، فرانسه ۳۳۰ مورد، هلند ۲۱۶ مورد و ایران با ۸۶ مورد مرگ و میر در جهان گرفتار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستند.

وی افزود: در ایران روند مرگ و میر در کشور علی رغم ویروس موتاسیون یافته، دو رقمی است؛ زیرا  همکارانمان شبانه روز تلاش کردند تا اجازه ندهند که مرگ و میرها از حد دو رقمی بیشتر شود و امروز هم خوشبختانه میزان مرگ ما به بیش از دو رقمی افزایش پیدا نکرده است.

خوزستان؛ استانی آتشین از نظر گرفتاری با کرونا

وزیر بهداشت گفت: درباره روند گرفتاری در کشور امروز بیشترین درگیری را در استان خوزستان داریم و یک استان آتشین از نظر گرفتاری با بیماری است. متاسفانه اکثر شهرهای استان گرفتارند. شهرهای شمالی استان مانند شوشتر و دزفول هم که قبلا مرگ و میری درباره ویروس موتاسیون یافته نداشتیم، دچار گرفتاری و مرگ و میر شدند.

شدت و هجوم کرونای جهش یافته به ریه ها

نمکی تاکید کرد: این ویروس موتاسیون یافته متاسفانه چهره ای متفاوت از ویروس ووهان از خود نشان می دهد. ویروسی است گرفتار کننده و به سرعت شدت بیماری در آن بالا می رود و به شدت افراد بدحال شده و جوان‌تر ها گرفتار می‌شوند. ما ابتدا فکر می‌کردیم افراد دیر مراجعه می‌کنند، اما بعد دیدیم بیمارانی هم که به موقع مراجعه می‌کنند، تعدادی‌شان در عرض ۴۸ ساعت در فاز گرفتاری سخت ریوی و مرگ و میر گرفتار می‌شوند. از ۷۰ بیمار اینتوبه ما در بیمارستان‌های خوزستان، متاسفانه در یک شبانه روز ۳۰ نفر تلف شدند و این نشان از شدت، حدت و هجوم بیماری به ریه‌هاست.

وزیر بهداشت گفت: این پیش‌بینی بود که قبلا انجام داده بودیم و قبلا در مقابل همین دوربین‌ها من چند هفته قبل تمام این تذکرات را به مردم داده بودم و اعلام کردم که اگر خدایی نکرده دچار چنین مصیبتی شویم، کار بسیار سنگین و سخت می‌شود. استاندار خوزستان به خوبی همراهی می‌کنند و به شدت همراه هستند و کار را مدیریت می کنند.

گله‌مندیم؛ هنوز در حمل و نقل عمومی خوزستان، تست الزامی نیست

وی افزود: البته هنوز گله‌مندی‌های خودمان را داریم. در هندوستان با پیدا شدن مواردی از ویروس موتاسیون یافته، کل پروازها تعطیل شد و فقط هواپیماهای باربری کار می‌کنند، در نیوزیلند با یک مورد گزارش بیماری، تعطیلی عمومی در بسیاری از فعالیت‌های عمومی ایجاد کردند، در استرالیا و برخی کشورهای دیگر اروپایی به شدت محدودیت ایجاد کردند، اما متاسفانه امروز که با رییس دانشگاه علوم پزشکی استان صحبت می‌کردم، اعلام کرد که هنوز ما برای سوار شدن به قطار، هواپیما و وسایل حمل و نقل عمومی تست الزامی نیست که من دوباره نامه محکمی نوشتم به دنبال نامه‌های قبلی که حداقل زمانیکه ما یک کانون سنگین آلودگی داریم، اجازه ندهیم که ویروس به جاهای دیگر کشور سرایت کند. خدایی نکرده اگر سه تا چهار خوزستان دیگر با این ویروسی با این قدرت سرایت و مرگ آفرینی داشته باشیم، واقعا کنترل ممکن است از دست ما و همکارانمان خارج شود و مصیبت بزرگی خواهد بود.

مشکل کمبود اکسیژن خوزستان رفع شد

تسلط بر اوضاع پریشان خوزستان

نمکی گفت: در خوزستان به سرعت بحث کمبود اکسیژن را با اعزام سه دستگاه اکسیژن ساز رفع کردیم و همکارانم تلاش کردند که تخت‌هایی را اضافه کنند که مشکل کمبود تخت نداشته باشیم و تا اینجا هم با تسلط کامل بر اوضاع پریشان بیماری در استان همکارانم کار را مدیریت می کنند و امیدوارم با همین تسلط کار را به یک سرانجام مناسبی برسانیم.

میزان پایین رعایت پروتکلهای بهداشتی در خوزستان

وزیر بهداشت ادامه داد: در استان متاسفانه علی رغم تذکرات مکرر رعایت پروتکل ها بسیار پایین است. در برخی جاها بهتر شده اما هنوز هم نسبت به متوسط کشوری بسیار پایین است و این نشانه ای است که با این سطح رعایت جمع کردن بیماری و جلوگیری از اشاعه بیشتر بیماری کار بسیار صعب و حتی غیرممکنی است.

تذکر به ۶ استان درباره ترددهای بین استانی

وی افزود: تذکر  خاص به همکارانم و استانداران دارم در استان هایی مانند لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان که مردم ترددهای بین استانی دارند که اولا نباید اجازه آن را دهیم؛ اما اگر نمی توانیم و ناچاریم واین رفت و آمدها دارد اتفاق می افتد و  دست مان کوتاه است که از روز اول هم متاسفانه همینطور بوده، حداقل تمنا و خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان های همجوار نیفتد که کار بسیار سخت می شود.

ویروس موتاسیون یافته را جدی بگیرید

خود را گرفتار بیمارستان و ICU نکنید

وزیر بهداشت گفت: مردم عزیز تقاضا می‌کنم که ویروس موتاسیون یافته جدید را بسیار جدی بگیرید، ویروس، ویروس خطرناکی است. نمی خواهم مردم را دچار وحشت، اضطراب و هراس بیش از حد کنم. اولا بدانید ما و همکاران‌مان همیشه در کنار مردم هستیم. همانطور که از هیچ چاقو خورده و زخمی در اورژانس نمی پرسیم که تقصیر با چه کسی بود، اگر کسی قصور کرد و در رعایت پروتکل‌های بهداشتی حرف‌های ما را گوش نداد، ما هرگز او را مورد بی توجهی قرار نمی دهیم. ما خودمان را برای موج‌های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می‌کنیم که مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و آی سی یو ها ما نکنند. اگر آنجا بروند نمی دانم که چقدر در بهبود این عزیزان با لطف خداوند توفیق پیدا می کنیم.

سفر را در خیالتان هم تصور نکنید

وی با تاکید بر اینکه تقاضا می کنیم که مردم رعایت کنند، گفت: زمان خریدهای نوروزی است. امیدوار بودیم و هستیم که مردم ما عید نوروز کم خطر و کم عارضه‌ای را طی کنند. از حالا بار و بندیل سفر نبندیم، اصلا مشخص نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم. خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید. ان‌شاءالله اگر اسفند کم عارضه‌ای را گذراندیم، به مردم اعلام می‌کنیم که با چه پروتکلی می‌توانند جابجایی داشته باشند.

نمکی گفت: می‌دانم خسته شدید و سال سختی گذشت. همه ما روزها و شب‌های بسیار سختی داشتیم. این برادر کوچکی که در خدمت شما حرف می زند، بیش از همه مردم ایران دغدغه و فشار روحی و ذهنی داشت و شبانه روز با تک تک روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در تماس است تا ببیند که چگونه است و نوسان قلبش با نوسان پر شدن و خالی شدن تخت های بیمارستان و مرگ و میر مردم این کشور تنظیم شده است. همه ما دچار کوفتگی جسم و روح هستیم، اما باز هم باید احتیاط کنیم و بیش از پیش صبوری کنیم. امیدوارم با رعایت همه این پروتکل ها بتوانیم در مدیریت بیماری گام های موفق تری را برداریم. برای همکاران عزیزم که در برخی استان ها درگیر موج هستند، طلب صبوری و توفیق از خداوند را دارم.

رییس دفتر رییس جمهور تلاش برای تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام را غیرسازنده دانست‌.

، محمود واعظی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت درباره تلاش برای تصویب قطعنامه پیشنهادی علیه ایران در شورای حکام، اظهار کرد: این قطعنامه که به گفته خودشان خیلی از بندهای آن اصلاح و نرم شده است را غیر سازنده تلقی می‌ کنیم که به نوع مذاکرات ما در برجام و تعامل با آژانس تاثیر می گذارد و تا دیر نشده باید اصلاح شود ‌.

وی در مورد محتوای تماس تلفنی مکرون و رئیس جمهور کشورمان گفت: در این تماس یک ساعت و نیمه درباره موضوعات مختلف از جمله برجام صحبت شد. مکرون گفت اروپا و آمریکا علاقه مند به حفظ برجام هستند، اما تعداد تحریم ها زیاد است و ۱۵۰۰ تحریم فقط در دوره ترامپ بوده است، اما با این حال توقع ما این است که تحریم ها برداشته شود. اروپا و آمریکا باید یک گام عملی بردارند تا ما هم در مقابل اقدام عملی انجام دهیم. اختلاف نظری در این زمینه با مکرون وجود داشت، ولی قرار بر این شد که درباره ایده هایی که مطرح شده است، بیشتر فکر کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مکرون پیشنهادهای سال قبل خود را دوباره مطرح کرده است، بیان کرد: شرایط حال حاضر با سال قبل فرق می کند. در آن مقطع ترامپ نمی خواست به برجام برگردد، اما در حال حاضر نوع مذاکرات متفاوت است و پیشنهاد ما این است که اروپا اتفاقات پیش آمده در مورد برجام را جبران کند.

واعظی در مورد بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: اطلاعی ندارم که جلسه بررسی FATF به سال بعد موکول شده است یا خیر اما گزارشاتی که به ما می رسد گزارشات خوبی است و جلسات سازنده و کارشناسی در یک ماه گذشته در مجمع برگزار شده است. امیدواریم تعامل دولت و مجمع ادامه یابد تا مردم از نتیجه آن منتفع شوند.

وی در مورد آزاد شدن پول های بلوکه شده کشورمان در کشورهای مختلف نیز تصریح کرد: این ها پول خود ما است که در چند کشور بلوکه شده و این طور نیست که آمریکا بخواهد به ما پولی بدهد. دولت قبلی آمریکا با قلدری کشورها را تهدید کرده بود که پول های ما را مسدود کنند، اما دولت جدید آمریکا می گوید که روش دولت قبل را قبول ندارد و عراق و ژاپن هم آماده اند که پول ما را پس بدهد با این حال دولت آمریکا باید در عمل نشان دهد که روش دولت قبل را قبول ندارد. ما به کشورهایی که اموال ما در آنجا بلوکه است گفته ایم اگر با مذاکره مسئله حل نشود از طریق حقوقی موضوع را دنبال خواهیم کرد.

واعظی همچنین درباره اظهارات منتسب به وی درباره گران کردن ارز توسط دولت تصریح کرد: در جلسه با بخش خصوصی در اصفهان آن ها می گفتند که ارز حاصل از صادرات به صادرکنندگان داده شود تا آن ها در مورد آن تصمیم بگیرند، اما من گفتم در شرایط تحریم اولویت کشور وارد کردن کالاهای اساسی و مواد اولیه است و وقتی صادرات نفت کم شده است چاره ای نداریم که با ارز حاصل از صادرات نیازهای کشور را تامین کنیم.

وی ادامه داد:من گفته بودم که ارز ۲۷ هزار تومانی برای دولت گران است، اما ما تمام تلاش خود را می کنیم که کالاهای اساسی و اولیه را وارد کنیم، اما عده ای آگاهانه شیطنت کرده و حرف های مرا عوض کردند، در حالی که من در این سال ها بارها گفته ام که نرخ ارز واقعی نبوده و باید کاهش یابد. شاید فکر کردند که دلیل سفر من، انتخاباتی است، بنابراین آن کار غیراخلاقی را انجام دادند. عده ای اصرار دارند که تکذیبه ای که من اعلام کرده ام درست نیست. حتی نماینده ای شعر می خواند و حرف های بی ربط می زند در حالی که باید مودب بوده و حرف های درست بزند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قصد کاندید شدن در انتخابات را دارید یا نه، گفت: من اصلا نمی خواهم کاندید شوم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که دولت چه اقدامی برای پیگیری حوادث سراوان انجام داده است، بیان کرد: رئیس جمهور  وزارت کشور و اطلاعات را مأمور بررسی حادثه کردند، به من هم دستور دادند تا با استاندار در این زمینه صحبت کنم. در واقع  از همان روز اول رسیدگی ها انجام شد. در جلسه هماهنگی اقتصادی هم بحث ما این بود که کسانی که از تعاملات مرزی درآمد کسب می کنند، شأن شان حفظ شده و دولت به آن ها کمک کند البته اصل این ماجرا در طرف پاکستانی انجام شد و پیامدش به این طرف آمد.

واعظی در مورد تصمیم دولت برای سفرهای ایام عید تصریح کرد: هیچ تصمیم گیری نهایی در این خصوص انجام نشده است و در جلسه روز شنبه اعلام خواهد شد، ولی هر چه مردم بهتر رعایت کنند و اوضاع کشور بهتر شود، سخت گیری ها هم کمتر خواهد شد.

وی در پاسخ به انتقادی درباره اجازه دادن برای سفر با اتوبوس، قطار یا هواپیما بیان کرد: وقتی فردی بلیت تهیه می کند، بررسی می شود که آیا مبتلا هست یا نه، ولی هر کس می تواند با ماشین شخصی خود به سفر رفته و شهرهایی که آبی هستند را مبتلا کند.

واعظی همچنین درباره تنظیم اجناس مورد نیاز مردم در شب عید بیان کرد: در جلسه امروز رئیس جمهور درباره لزوم تهیه اجناس مورد نیاز مردم برای عید صحبت کردند و همچنین دستورالعمل هم برای ماه رمضان به وزارت کشاورزی و صمت دادند. در جلسه ستاد اقتصادی دولت هم موضوع بررسی می شود. وزارت صمت برای تهیه روغن مورد نیاز مردم و کشاورزی هم برای تهیه مرغ مورد نیاز مردم مسئولیت دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان درباره اقدامات دولت بایدن برای احیای برجام و انتصاب ریچارد نفیو دردولت بایدن گفت: برای ما فرقی نمی کند چه کسی مسئول در آمریکا باشد، موضع ما در برجام مشخص است و عمل آن ها برای ما اهمیت دارد. خود آن ها گفتند قصد بازگشت به برجام را دارند و مهمترین موضع ما هم این است که آن ها به صحبت های خود عمل کنند تا ما هم به تعهدات خود عمل کنیم. آن ها می گویند به زمان احتیاج دارند، اما ما به هر حال بر مواضع خود ایستاده ایم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد :تکلیف نهایی دو لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می شود.

 محسن رضایی صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ، درباره بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: برداشت من این است که نظر مجمع همچنان نظر قبلی است. با این حال باید منتظر جلسات آینده باشیم.

وی خاطر نشان کرد :تکلیف نهایی دو  لایحه FATF در جلسات آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می شود.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره لوایح مرتبط با FATF گفت: هیچ کسی از دولت و مجلس نخواسته که مجمع به FATF بپیوندد یا نپیوندد یا درباره آن تصمیم گیری کند، نه مجلس و دولت خواسته است.

وی ادامه داد: در اینجا بحث دو لایحه یا دو توصیه از ۴۱ توصیه FATF مطرح است دبیرخانه FATF،  توصیه برای ایران داشته و گفتند ایران باید ۴۱ توصیه انجام دهد که دو توصیه یکی لایحه پالرمو و یکی هم CFT در مجمع است هست و این دو لایحه را بررسی می‌کنیم.

رضایی در ارتباط با علت تاخیر بررسی این لوایح گفت: دو مسئله این را به تاخیر انداخت؛ بعد از اینکه ترامپ آمد، در سال ۹۷ آرام آرام هر ماه یک تحریم علیه ایران اعمال می کرد. انباشتگی تحریم‌ها مسئولین وقت و اعضای مجمع را به این نتیجه رساند که آیا زمانی که تحریم‌ها تشدید می‌شود، ما می‌توانیم همه اطلاعات را بدهیم آیا باید این دو لایحه تصویب بشود یا نشود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: سوال دوم برای مجمع این بود که کلمه‌ای به نام "گام بعدی" بود و گفتند اگر ۴۱ توصیه را عمل کردید باید ببینیم گام بعدی چیست که آن را بردارید تا اینکه دبیرخانه FATF درباره عضویت ایران به تصمیم برسد.

وی افزود: یکی از آقایان وزرا گفتند که شما آن را تصویب کنید تا ما بتوانیم به FATF بپیوندیم چون هر آن ممکن است تحریم‌ها را بردارند و ما آماده باشیم و بتوانیم تلاش کنیم. بعضی از آقایان گفتند شما تاریخی مشخص کنید که تحریم ها را کی برمی‌دارند اگر فروردین ماه است، ‌به محض اینکه تحریم‌ها را بردارند ما بحث می‌کنیم و نظر موافق می‌دهیم، ولی خود این هم ابهام دارد یعنی هیچ کس به اعضای مجمع نمی‌گوید که تحریم‌ها کی برداشته می شود و این گام بعدی چیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: ما منتظر پاسخ مستند و مکتوب دولتی‌ها هستیم تا در جلسه بعدی مجمع که احتمالاً به فروردین‌ماه می‌افتد آن را بررسی کنیم. البته ما می‌خواستیم اسفندماه به نتیجه برسیم. الان منتظر مستندات هستیم.

 وی ادامه داد: توقع داشتیم این پاسخ ها اسفندماه به مجمع ارسال شود اما با توجه به اینکه تا امروز این پاسخ ها ارسال نشده، احتمالا مجمع در مورد لوایح فروردین ماه تصمیم گیری خواهد کرد.

رضایی در همین راستا گفت: به نظر می رسد ۳-۲ نفر از اعضای نظرشان مثبت شده، اما اکثریت اعضاء بر نظر قبلی خود هستند. موافقان این لایحه معتقدند که می توانیم حق تحفظ بگذاریم و بسیاری از موضوعات را قبول نکنیم اما مخالفان می گویند حق تحفظ قابل تحقق نیست.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون قرار گرفتن کره شمالی در لیست سیاه FATF علی رغم قبول همه شروط FATF، نیز گفت: این سوال در مجمع از آقای ظریف پرسیده شد. او معتقد بود پروتکلی که کره شمالی با FATF بسته با پروتکلی که ایران بسته متفاوت است. مقرر شد این موضوع در پژوهشگاه مجمع مورد بررسی قرار گیرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی شنیدها وجود دارد که مجمع تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری، FATF را بررسی نخواهد کرد، گفت: برخی اعضای مجمع معتقدند اگر این دو لایحه تصویب شود، در فرصت باقیمانده از دولت دوازدهم، مهلت اجرای آن وجود ندارد و دولت بعدی باید این لوایح را اجرا کند، بنابراین بهتر است در دولت بعد این لوایح تعیین تکلیف شود، لذا باید تا شهریور ماه برای بررسی این لوایح صبر کنیم، این نظر چند نفر از اعضای مجمع است و نظر کل مجمع نیست.

رضایی خطاب به دولت گفت: سوال اصلی ما این است که دولت چه ضمانتی می دهد وقتی این لایحه تصویب شود، دو اهرم دیپلماسی از ایران گرفته شود ایران به عضویت FATF درمی آید. ما این سوال رابه صورت کتبی به دولت ارسال کردیم و خواستار جواب کتبی دولت شدیم. امیدواریم دولت صریح و واضح جواب دهد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا دولت علت عدم اجرای سیاست های کلی نظام را عدم وجود قانون اعلام کرده است، نیز اظهارکرد: در مدتی که مجمع تشکیل شده ۴۱ عنوان و حدود ۷۰۰ سیاست در تمام امورات کشور به تصویب رسیده است. این سیاست ها از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سیاست های کلی نظام به دولت ها ابلاغ شده است، اما متأسفانه عملکرد دولت ها درزمینه سیاست های کلی نظام زیر ۴۰ درصد بوده و یکی از دلایل اصلی آن این است که این سیاست ها تبدیل به قانون نشده است.

رضایی افزود: بسیاری از این سیاست ها در حال تبدیل شدن به قانون هستند، گفت: نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی در حوزه جمعیت هستند. اشکالات جدی در مسیر تبدیل شدن سیاست های کلی به قوانین وجود دارد.

 وی با اشاره به وضعیت بازار بوس گفت: ۹ موسسه که عمدتآً در بانک ها و شرکت ها فعال هستند، سهامی را که ارزان قیمت و آرام آرام خریده بودند یک مرتبه در بورس فروختند و ۷۰ هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند و به مردم عادی سیلی محکمی زدند.تیمی تشکیل دادیم تا این موضوعات را بررسی کند. برای ما متخلفان بازار بورس کاملاً مشخص هستند. قوه قضائیه به دادستان دستور داده این موضوع را بررسی کند و در مجلس شورای اسلامی دکتر قاضی زاده پیگیر این موضوع هستند.

وی یادآورشد:اگر سرمایه های مردم در بورس تبدیل به تولید می شد، ارزش سهام کاهش نمی یافت.

رضایی تاکید کرد: مسئله بورس قابل حل است، اما از این دولت کاری بر نمی آید و امیدی ندارم که این دولت بتواند بورس را به شاخص های گذشته بازگرداند.

وی در این نشست خبری که به مناسبت سالروز تاسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد اظهار کرد: مسئله مهمی که امروز ما با آن مواجه هستیم این است که دهه پنجم انقلاب که وارد آن شده ایم کاملا متفاوت با دهه دوم و سوم انقلاب است. همه فرصت‌ها و تهدیدهای این دهه متفاوت و چیزی شبیه دهه اول انقلاب است یعنی با فرصت‌ها و تهدیدهای بسیار بزرگی در این دوره  مواجه هستیم.

وی ادامه داد: دو سال از این دهه گذشته است و در همین دو سال نیز می توانیم وضعیت را مقایسه کنیم.  آینده را در این دو سال از نظر تهدیدات مشاهده کنیم؛ هرچند فرصت‌سوزی شده است، اما می‌توان هشت سال آینده را مشاهده کرد.

رضایی گفت: در زمینه اقتصاد، امنیت و نفوذی ها و همچنین در زمینه انتقال بین نسلی فرصت ها و تهدیدات زیادی داریم.

 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه" مسائل بسیار مهمی داریم که باید به آنها رسیدگی شود گفت: یکی از فرصت‌هایی که داریم سرمایه عظیم رسانه‌ای در داخل کشور است که هیچ کدام از ۲۵ کشور منطقه عظمت و گستردگی و توسعه رسانه‌های ایران را از صدا و سیما گرفته تا فضای مجازی، سایت‌ها و روزنامه‌ها ندارند.

وی افزود: این فرصت بسیار بزرگی است که اگر از آن استفاده نشود دیگران به عنوان تهدید از این فضا استفاده می‌کنند. همچنین در زمینه اقتصاد و مسائل دیگر نیز فرصت‌های بزرگ و تهدیدات بزرگی داریم که در آینده با آن مواجه هستیم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد: ما با چه تفکری و با چه برنامه و مدیریتی می‌خواهیم این دهه پنجم را مدیریت کنیم؟ آیا با تفکر گذشته، مدیریت گذاشته و برنامه ریزی گذشته می‌توانیم این دهه را مدیریت کرد؟ تحلیل‌ها و کارهای کارشناسی که صورت گرفته است نشان می‌دهد که ما نیازمند یک تغییر اساسی هستیم. یعنی برای دهه پنجم تکرار دولت‌های گذشته سم مهلکی است که کشور را با خطرهای بزرگی مواجه می‌کند ما نمی‌توانیم دولت ها گذشته را در آینده تکرار کنیم. 

معاون انتظامی وزیر کشور اعلام کرد که تکلیف سفرهای نوروزی و محدودیت های پیرامون آن تا قبل از ۲۵ اسفندماه مشخص خواهد شد.

 سردار حسین ذوالفقاری رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستادملی مقابله با کرونا در کمیته هماهنگی طرح های ترافیکی پلیس راهور که پیش از ظهر امروز در شهرک آزمایش برگزار شد، گفت: درباره سفرها در حال حاضر محدودیت ترددی بین شهرهای زرد و آبی وجود نداشته اما محدودیت تردد در شهرهای نارنجی و قرمز همچنان به قوت خود باقی است. محدودیت های تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد نیز به قوت خود باقی است و این محدودیت در سراسر کشور اجرا می شود.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره تعیین تکلیف وضعیت سفرهای نوروزی و ضرورت اطلاع آن به مردم گفت: واقعیت این است که همه چیز به وضعیت شیوع کرونا بستگی دارد و نمی توان از همین حالا درباره آن اظهار نظر قطعی کرد. طبیعتا اگر نرخ شیوع و ابتلا افزایش یابد ناچار به اعمال محدودیت های هوشمند و یکسری محدودیت های دیگر در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه با توجه به شیوع کرونا نمی توان برای سفرهای نوروزی از حالا زمانبندی یا برنامه ریزی کرد، گفت: تکلیف همه چیز را کرونا مشخص می کند. وزارت بهداشت روزانه وضعیت کشور را به لحاظ اپیدمی و مرگ و میر رصد می کند و از این رو نمی توان از حالا به صورت قطعی اعلام کنیم که تا پایان اسفند وضعیت چه خواهد بود.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی ها و ارزیابی های وزارت بهداشت به نوعی داریم با پیک چهارم کرونا مواجه می شویم، گفت: تمام رویکردها و اقدامات ما باید در جهت پیشگیری از ابتلا و شیوع کرونا باشد.

معاون انتظامی وزیر کشور درباره اینکه چه زمانی تکلیف سفرهای نوروزی به طور قطع مشخص خواهد شد به ایسنا گفت: این پیشنهادی است که ما روز دوشنبه در وزارت کشور و کمیته اجتماعی بررسی کرده و به تصویب رساندیم و باید به تأیید ستاد ملی مقابله به کرونا هم برسد. براساس این پیشنهاد ما تأکید کردیم که دیگر در طول ایام عید محدودیت ها را به شکل هفتگی و روزانه اعلام نکنیم بلکه هر وضعیتی که تا روز ۲۵ اسفندماه در شهرها حاکم بود همان را مبنا قرار داده و تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ محدودیت ها را براساس آن اعمال کنیم. بنابراین در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا با این پیشنهاد قطعا تا ۲۵ اسفندماه تکلیف سفرهای نوروزی، محدودیت ها و... اعمال خواهد شد و لازم است که تا آن زمان مردم صبر کنند.

ذوالفقاری با تأکید بر اینکه در حال حاضر هیچ کس نمی تواند به طور قطع اعلام کند که چه وضعیتی تا پایان سال پیرامون کرونا خواهیم داشت، گفت: انشاءالله که وضعیت بهتر شده و هیچ محدودیتی هم وجود نداشته باشد اما اگر شهری دارای وضعیت قرمز باشد یکسری محدودیت در مورد آن اعمال خواهد شد. در مورد شهرهای مسافرپذیر نیز همان طور که گفتم باید بررسی ها انجام شده و تا ۲۵ اسفند و پس از تحلیل وضعیت تصمیم قطعی اتخاذ شود.

رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستادملی مقابله با کرونا درباره اینکه گفته می شود که بناست کشور از یک هفته قبل از عید به حالت قرنطینه دربیاید، گفت: آنچه که در واقعیت انجام شده را خدمت شما عرض کردم و این موارد شایعه است که شهروندان نباید به آن توجه کنند. تصمیم گیری براساس وضعیت کشور انجام خواهد شد و نمی توان از حالا امری را به طور قطعی اعلام کرد.

وی درباره اینکه آیا ممکن است سفر به برخی از استان ها نیز انجام شود، گفت: همان طور که گفتم با بررسی وضعیت شهرها در این مورد تصمیم گرفته می شود و اگر بنا باشد سفر به شهری مجاز باشد با تشدید پروتکل ها و موارد دیگر موضوع را اعلام خواهیم کرد.

ذوالفقاری ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم وضعیت کرونا در کشور کاهش یافته و شهرها به وضعیت عادی بازگردد.

گروه صنعتی ایران خودرو از امروز (چهارشنبه) به مدت چهار روز دو طرح پیش‌فروش یکساله و فروش فوق‌العاده را اجرا خواهد کرد. علاوه براینکه سومین مرحله از پیش ‌فروش خودرو تارا در دو مدل دستی و اتوماتیک اجرا می‌شود؛ دو محصول دناپلاس توربواتوماتیک و وانت آریسان این گروه خودروسازی در قالب چهاردهمین مرحله فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو عرضه می‌شود.

 بر این اساس، در چهاردهمین مرحله از فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو، برخلاف روال همیشگی فروش‌های فوق‌العاده که با قیمت قطعی و با موعد تحویل ۹۰ روزه اجرا می‌شوند؛ اینبار ایران‌خودرو قصد دارد محصول وانت آریسان دوگانه‌سوز را با قیمت قطعی و موعد تحویل ۴۵ روزه عرضه کند.

 نکته قابل توجه در این فروش این است که در این طرح فروش، طبق مصوبه کمیته خودرو شروط عدم ثبت‌نام در ۴۸ ماهه گذشته در ایران‌خودرو وسایپا و همچنین داشتن پلاک انتظامی فعال برای متقاضیان خرید وانت آریسان دوگانه سوز اعمال نخواهد شد. 

 

همچنین در چهاردهمین مرحله از فروش فوق‌العاده محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو، خودرو دناپلاس توربواتوماتیک نیز طبق روال مرسوم فروش‌های فوق‌العاده با قیمت قطعی و موعد تحویل ۹۰ روزه عرضه شده است.

 

 علاوه‌براین گروه صنعتی ایران‌خودرو، همزمان با اجرای چهاردهمین مرحله از فروش فوق‌العاده دو محصول خود، سومین مرحله از پیش‌فروش خودروی تازه وارد خودرو " تارا" را در دو مدل دستی و اتوماتیک به مرحله اجرا گذاشته است که براساس آن موعد تحویل تارا با گیربکس دستی، مهر الی اسفند ۱۴۰۰ و خودرو تارا با گیربکس اتوماتیک بهمن الی اسفند ماه ۱۴۰۰ خواهد بود. قیمت هر دو نوع این خودرو، مطابق با زمان قیمت خودرو در روز تحویل خواهد بود.

میزان پیش‌پرداخت لازم برای برندگان این مرحله از پیش‌فروش تارا به تفکیک نوع گیربکس به شرح زیر است:

این گروه خودروسازی در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان و با هدف تسریع در مشارکت متقاضیان خرید محصولات، ثبت‌نام برای هر دو طرح ( پیش‌فروش یکساله تارا و فروش فوق‌العاده دناپلاس توربواتوماتیک و وانت آریسان دوگانه‌سوز) را از امروز (چهارشنبه) آغاز کرده و به مدت چهار روز ( تا پایان روز شنبه ۱۶ اسفندماه) اجرا خواهد کرد.

متقاضیان هریک از این طرح‌ها، می‌توانند در این مدت نسبت به ثبت‌نام خودرو موردنظر خود اقدام کنند. همچنان این امکان برای منتخبان طرح‌های قبلی ایران‌خودرو که موفق به واریز وجه نشدند، وجود دارد که دوباره بتوانند در این مرحله از طرح‌های فروش ایران‌خودرو، اقدام به ثبت‌نام کنند.

همانند روال طرح‌های قبلی، پس از پایان مهلت ثبت‌نام و احراز هویت متقاضیان، قرعه‌کشی در حضور نمایندگان نهادهای نظارتی انجام و اسامی نفرات برگزیده پس از گذشت حداکثر سه روز از پایان زمان ثبت نام، اعلام خواهد شد. پس از آن نیز مشتریان ظرف مدت پنج روز فرصت دارند تا تمام مبلغ خودروهای طرح فروش فوق‌العاده و مبلغ علی‌الحساب خودرو تارا در طرح پیش‌فروش را واریز کنند. طبیعتا عدم واریز در مدت مذکور، به منزله انصراف خواهد بود. 

 علاه براین همچنان طبق مصوبه کمیته خودرو، به‌منظور دستیابی مشتریان واقعی به خودروها، شرایط و محدودیت‌های پیشین اعم از ۴۸ ماه از زمان ثبت نام یا تحویل خودرو از شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا و نداشتن پلاک فعال شخص متقاضی ( به‌جز وانت آریسان دوگانه‌سوز)، لزوم ارائه گواهینامه رانندگی، شماره تلفن و شماره حساب بانکی به نام متقاضی، ممنوعیت انتقال امتیاز و حقوق ناشی از انتخاب شدن در قرعه‌کشی به اشخاص ثالث و عدم امکان صلح و نقل‌و انتقال خودرو حتی به صورت وکالتی وجود دارد.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیش‌تر و ثبت‌نام در این طرح‌ها، می‌توانند به پایگاه فروش اینترنتی محصولات ایران‌خودرو به نشانی esale.ikco.ir مراجعه کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی، درباره تعیین تکلیف وضعیت سفرهای نوروزی گفت: شنبه ۱۶ اسفند آخرین رنگ بندی شهرها را ارائه کرده و بر اساس آن تصمیم گیری انجام می‌دهیم تا مردم تکلیف خود را بدانند.

، دکتر علیرضا رییسی در حاشیه نشست کشوری اجرایی سازی کمیته صیانت از جمعیت که در بیمارستان شهید رجایی برگزار شد، درباره سفرهای نوروزی، گفت: وضعیت و روند اپیدمیولوژیک بیماری بویژه ویروس انگلیسی کاملا غافلگیر کننده است؛ یعنی  پیش‌بینی یک ماه تا ۲۰ روز آینده اصلا کار راحتی نیست و حجم بالای بیماری که به یکباره در خوزستان با آن مواجه شدیم غافلگیر کننده بود.

روند غافلگیر کننده کرونای انگلیسی

وی تاکید کرد: البته روند کشور با استان خوزستان متفاوت است و روند بهتری داریم. دو روز گذشته در حالی آمار مرگ و میر مجددا سه رقمی شد که نصف استان‌های کشور مرگ و میر صفر و یک داشتند. از سوی دیگر بیش از ۳۰ درصد از مرگ و میرها مربوط به استان خوزستان بود.

سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع

وی افزود: ما طرح محدودیت هوشمند داریم و بر اساس تغییر روند بیماری رنگ شهرها هم تغییر می‌کند و قطعا در شهرهای قرمز و نارنجی اجازه سفر نخواهیم داد. ولی در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل‌ها می‌توان سفر انجام داد.

رییسی گفت: الان در حال حاضر ۱۱ شهر قرمز داریم که همه در خوزستان است و حدود ۳۱ شهر نارنجی پراکنده در چند استان داریم.

شنبه؛ اعلام آخرین رنگ بندی شهرها و تصمیم گیری برای نوروز

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شنبه ۱۶ اسفند آخرین رنگ بندی را ارائه کرده و بر اساس آن تصمیم گیری انجام می‌دهیم تا مردم تکلیف خود را بدانند.

وی ادامه داد: فراموش نکنیم مردم هم ۳ سال است که عید خوبی نداشتند و تحت فشار هستند؛ اما چون واکسیناسیون آغاز شده امیدواریم این آخرین عیدی باشد که این حجم محدودیت داریم. اگر جانب احتیاط را رعایت کنیم و سفر غیر ضروری نرویم، عزیزان خود را محافظت کرده و در کنارمان خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: فکر نکنیم رفت و آمدها حتی در شهرهای مجاز مثل سالیان قبل است و حتما باید نکات را رعایت کنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود، اظهار کرد: این حق مردم است و اگر یک ساعت در برداشتن تحریم تعلل و امروز و فردا کنیم و آینده را پیش پای خود بگذاریم حقوق مردم را پایمال کرده ایم؛ اینکه می گویند حقوق عامه همین است.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت اظهار کرد: FATF یک گروه ویژه است که اقداماتی راجع به مسائل مالی و تراکنش ها انجام می دهد و همه کشورهای شرق و غرب به آن ملحق شده اند. اگر بد است چطور همه دنیا آن را قبول کرده اند؟ تمام اروپا و همه شرق و چین و روسیه و ترکیه و همسایگان ما به آن ملحق شدند. این چیزی است که اجماع دنیا روی آن است و همه ملت ها تلاش می کنند رتبه بالاتری در این گروه بدست بیاورند، اما ما ایستاده ایم و تنها تماشا می کنیم.

وی با اشاره به اینکه دولت اقدامات خود را درباره FATF انجام داده است، افزود: دولت چهار لایحه در این زمینه به مجلس برد که با کار دولت و مجلس و شورای نگهبان انجام و دو لایحه آن ابلاغ و تمام شده، اما دو لایحه درباره جرایم سازمان یافته و مقابله با تامین مالی تروریسم دچار اشکالاتی بوده که به مجمع تشخیص رفته است.

روحانی اضافه کرد: تصویب این لوایح برای زندگی مردم خیلی مهم است و باید واضح گفته شود. وقتی عدد ریسک کشور از ۶ به ۷ می رود به خاطر همین است. یعنی مردم باید از جیب شان پول بدهند. وقتی این لوایح اجرا نمی شود برای نقل و انتقالات پول مردم باید پول بیشتری بدهند و اکنون هم داریم پول می دهیم. تمام دولت ها که با ما ارتباط دارند و حتی کار بانکی محدودی با ما انجام می دهند توصیه می کنند که اگر آن را اجرا نکنید ارتباطات بانکی مان لغو می شود. مگر ما می خواهیم به قرن پیش و دوران دکان و صرافی برگردیم؟ اینها حقوق و زندگی مردم است و با جیب تک تک آدم ها ارتباط دارد.

وی ادامه داد: بله وقتی قانونی را وضع و اجرا می کنیم قرار نیست با آن همه مشکلات عالم حل شود. شاید ما هزار مشکل داشته باشیم و با یک قانون پنج مشکل مان حل شود ولی قرار نیست ۹۵ مشکل دیگر هم با همان قانون حل شود. ما اگر به FATF نپیوستیم و اجرا نشد باید به مردم توضیح بدهیم که این موضوع چقدر هزینه دارد و چه کسی این هزینه را متحمل می شود. من از مجلس سابق که با ما همکاری و با رای خوبی این لوایح را تصویب کرد و از شورای نگهبان که آن را بررسی کرد تشکر می کنم. حالا هم دو لایحه در اختیار مجمع تشخیص است و الان شرایطی است که مجمع باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد. تصویب این لوایح هر روز و هفته ای که به تاخیر بیفتد به نفع ما نیست.

رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: این لوایح از نظر زمانی در مجمع مشکلی پیدا کرد و طبق زمان بندی آئین نامه به نتیجه نرسید، دولت هم از مقام معظم رهبری تقاضا کرد که زمان آن را تمدید کنند و ایشان محبت کردند و زمان را تمدید کردند. پس رهبری راه را باز کردند و امروز در اختیار مجمع هست که هر چه زودتر تصویب شود تا به نفع کشور و مردم باشد. در مجمع هم افراد دلسوزی که حکم رهبری دارند حاضر هستند.

وی تاکید کرد: این لوایح هیچ ربطی به برجام و تحریم ندارد. اگر تحریم باشد یا نباشد این لوایح لازم است. یعنی اگر تحریم نباشد باز هم لازم است و اگر تحریم باشد بیشتر لازم است یا چه برجام باشد یا نباشد این لوایح لازم است. ما در هر بخشی که باید کار و تلاش خودمان را انجام می دادیم انجام داده ایم و امیدواریم در این زمینه با همکاری عزیزان مجمع از این پیچ هم عبور کنیم و بقیه مسائل را با هم حل و فصل کنیم. از طرفی مجلس محترم هم لایحه بودجه را زودتر تصویب کند تا شورای نگهبان بررسی کند و دولت برای سال آینده آن را اجرا کند.

رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم با بیان اینکه هر چه دولت از مسائل سیاسی، اقتصادی و داخلی روی آن تاکید می کند یک نگاهش به زندگی مردم است، عنوان کرد: یک نگاه دولت به توسعه تولید و یک نگاه آن به احقاق حقوق مردم است که از دست نرود. مردم حقوقی دارند و تجارت با دنیا حق آنهاست. دستور رهبری هم برون گرا بودن اقتصاد است. یعنی اقتصاد باید داخلی و درون زا باشد و بعد بتوانیم صادر کنیم. اگر  قلدری برای صادرات کالا جلوی راه مردم را بگیرد و یا صادرات انجام شود اما نگذارد پولش برگردد، این به معنای انزوا و از بین رفتن حق مردم است.

وی افزود: دولت برای ایجاد و حفظ برجام تلاش کرد تا حقوق مردم به دست بیاید. دولت یازدهم دولت موجده بود که توافق را به وجود آورد و دولت دوازدهم دولت مبقیه بود که این توافق را حفظ کرد. حالا در یک جای دیگری باید این بحث ها باز شود که چه اقدامات عظیم و بزرگی با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم انجام گرفته و باید برای مردم کاملا آشکار باشد.

وی با تاکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود، اظهار کرد: این حق مردم است و اگر یک ساعت در برداشتن تحریم تعلل و امروز و فردا کنیم و آینده را پیش پای خود بگذاریم حقوق مردم را پایمال کرده ایم. اینکه می گویند حقوق عامه همین است. مهمترین حقوق عامه این است که حق همه مردم است که تحریم و فشار از دوش شان برداشته شود و آزاد شوند.

رئیس قوه مجریه همچنین تاکید کرد: قانون به صراحت می گوید به جز در مواردی که اجرا به رهبری واگذار شده تمام اجرا به عهده دولت است و هیچ کسی دیگری حق ندارد در اجرا مداخله کند.

بر اساس این گزارش،‌ رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: دولت جدید آمریکا یک مقدار لحنش تغییر کرده و اعتراف کرده که دولت قبلی اقدامات غلطی انجام داده است و حتی اقدام عملی هم کرده و نامه غلطی که دولت قبل به سازمان ملل فرستاده بود را پس گرفته و تا این حد از این کارها کرده، اما در زمینه تحریم که برداشتن آن مسئله اصلی ماست و درباره به صراحت شناختن حق مردم ما هنوز یک قدم جدی از طرف دولت آمریکا ندیده ایم که برداشته شود.

وی با بیان اینکه امر برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام هم خیلی آسان و هم خیلی مشکل است تاکید کرد: اگر اراده جدی در همه اطراف باشد یعنی هفت کشور مخصوصا آمریکایی ها و ایران تصمیم بگیرند به همه تعهدات عمل کنند، یعنی آمریکا همه تحریم ها را بردارد و بلافاصله ایران هم تعهداتش را اجرا کند این موضوع خیلی آسان است و در یک یا دو روز می تواند انجام بگیرد و اگر یک اراده جدی باشد در همین هفته می توان آن را تمام کرد.

روحانی افزود: اما اگر اراده جدی نباشد یا اینکه همان وسواس خناسی که به جان ترامپ افتاد و او را منحرف و بی آبرو و در صحنه سیاسی نابود کرد به وجود بیاید، مشکل ایجاد خواهد شد. ترامپ هر چه درباره برجام به سازمان ملل رفت شکست خورد و بیچاره یک مورد پیروزی هم نداشت. چه کسی او را به این دام انداخت؟ صهیونیست ها. او به ظاهر شعار می داد آمریکا اول است، اما در مقام واقعیت صهیونیست ها اول، افراطی گری دوم، نژاد پرستی سوم و آمریکا چهارم بود. او را صهیونیست ها اغفال کردند و گول زدند. دولت فعلی آمریکا اگر قبول دارد دولت قبلی اشتباه کرده هم باید صریح تر بگوید و هم صریح تر عمل کند.

رئیس جمهور با اشاره به تماس هایی که با مقامات اروپایی داشته است،‌ خاطرنشان کرد: وقتی اروپایی ها زنگ می زنند و با ما بحث و صحبت می کنند بحث ما فقط همین است. آنها می گویند برجام باید حفظ شود اما ما می گوییم با صدا و سخنرانی و شعار که حل نمی شود و تنها لفظ کافی نیست. البته اگر دولت در این زمینه اصرار دارد کسی نباید به غلط تفسیر کند که نگاه دولت به بیرون است. آنها حق ما را خورده اند و نگاه ما به بیرون است تا حق مان را بگیریم. آنها دارند خیانت می کنند و حق ماست به آن خائن نگاه کنیم و حق مردم را بگردانیم وگرنه اقتصادمان در دست مردم و درون زاست.

وی با تاکید بر اینکه برجام یکی از مهمترین توافق های سیاسی تاریخ ایران است اظهار کرد: بعضی ها فقط به کلمه برجام می چسبند، امروز انرژی اتمی ما در حال تولید است و هیچ کسیث در دنیا نمی تواند بگوید کار ما خلاف قانون است. در گذشته ما انرژی اتمی تولید می کردیم اما قطعنامه ها بالای سرمان بود و کار ما را به غلط نامشروع می دانستند اما ما این اقدام را انجام دادیم و حالا دیگر کسی کارمان را نامشروع نمی داند. عده ای به اشتباه می گویند که صنعت هسته ای از بین رفت ولی دیدید وقتی اراده کنیم در یک هفته در تمام تولیدات چه می کنیم. چه در زمینه سانتریفیوژ و چه در زمینه مواد مورد نیاز که حالا ۲۰ درصد بیشتر یا کمتر باشد.

روحانی همچنین بیان کرد: اینکه ما گفتیم هم باید چرخ انرژی هسته ای و هم چرخ اقتصاد بچرخد چیزی است که هر لحظه به آن عمل کرده ایم و امروز می بینید چرخ هر دو می چرخد. فقط در روز دوشنبه چیزی که افتتاح کردیم ۷۸ هزار میلیارد بود و یک چیزی بالاتر هم شروع کردیم که اجرا خواهد شد. پس اقتصاد ما آن هم در شرایط جنگ اقتصادی در حال چرخیدن است و اگر این جنگ اقتصادی نبود می دیدید چه خبر است و کشور چه شده بود. از طرفی سانتریفیوژهای IR۱ بود و امروز IR۲M، IR۴، IR۶، IR۸ و IR۹ هم می چرخد. پس ما هر دو کار را باید انجام بدهیم یعنی هم از نظر اقتصادی پیشرفت کنیم و هم هسته ای را بچرخانیم ولی باید بی هزینه این کار را انجام دهیم.

روحانی ادامه داد: من به برخی سران کشورها گفتم که ۱+۴ امروز وظیفه سنگینی بر دوش دارد. ما سه سال در جنگ اقتصادی ایستادیم و این ما هستیم که برجام را در این مدت حفظ کردیم. ما ایجاد کننده و حافظ برجامیم و حالا که آن را حفظ کرده ایم آنهایی که تحریم نابجای غیر قانونی اعمال کرده اند باید تحریم ها را متوقف کنند. باید به برجام برگردید و قانون را اجرا کنید. اگر روز اول تحریم ها را برداشتید و روز بعد دیدید که ما به تعهدات خود عمل نمی کنیم حق با شماست و می توانید به دنیا بگویید که ایران به تعهداتش عمل نمی کند. به هر حال اصل ما احقاق حقوق مردم است که در همه زمینه ها باید آن را گسترش دهیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اولین وظیفه دولت در پایان سال این است که همه طرح های قابل افتتاح را افتتاح کند تا مردم از ثمره آن هر چه زودتر بهره ببرند یادآور شد: ما روز دوشنبه افتتاح بسیار مهمی در این سال سخت داشتیم. اینکه دولت در یک روز دو میلیارد و ششصد میلیون دلار طرح را افتتاح کند بسیار مهم است که به حقوق مردم هم بستگی دارد. می دانید که چاه ها و میدان های مشترک به گونه ای است که اگر ما از سهم مان بهره برداری نکنیم زمان می گذرد و سهم ما از دست می رود و هم ما و هم همسایه مان حق داریم از آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در ابتدای این دولت تولید ما از این میدان که آن سوی اش عراق است صفر بود. ما در دولت یازدهم کار آن را شروع کرده و پیش برده ایم و در اواخر سال ۹۵ و اوایل سال ۹۶، ۳۰ هزار بشکه روزانه برداشت کردیم که در این افتتاح اخیر به ۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است. جنبه اقتصادی و ایجاد اشتغالش سر جای خود اما از طرف دیگر این موضوع حق مردم است و این مسئله مهمی است که ما حقوق مردم را باز بستانیم و حفظ کنیم. در غرب کارون هم برداشت ما پنج برابر شده است.

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به هفته درختکاری اظهار کرد: این وظیفه ماست که هوای تنفس مردم را سالم تر کنیم. از افتخارات ما در بخش کشاورزی این است که حرکت توام با شتابی در کنار محیط زیست انجام شد. در بخش محیط زیست تنها دریاچه ارومیه نیست و ده ها طرح مهم دیگر هم هست که انجام شده و باز هم برای مردم باید انجام شود و ادامه پیدا کند. ما در این دولت ۲۵ میلیون تن محصولات کشاورزی را افزایش دادیم. در آغاز دولت ۹۷ میلیون تن بود و الان ۱۲۳ میلیون تن است که امیدواریم تا پایان دولت به ۱۳۰ میلیون تن برسیم.

رئیس دولت یازدهم و دوازدهم همچنین گفت: در بخش آبیاری مدرن و قطره ای از زمان هوخشتره تا سال ۹۲ یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بوده و الان دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار شده است. در گلخانه ۸۸۰۰ هکتار بوده و امروز ۲۰ هزار هکتار است و ممکن است تا ۲۳ هزار هکتار برویم. در جنگل کاری از ۵۳۲ هزار هکتار به ۷۷۰ هزار هکتار رسیده ایم، البته در این حرکت بزرگ همه مردم باید کمک کنند، چرا که این جزئی از باقیات و صالحات است.

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود به ایام نیکوکاری اشاره و بیان کرد: فردا روز نیکوکاری است. مردم ما کار بزرگی در تاریخ انجام داده اند و همیشه یکدیگر را کمک کرده اند، البته منظورم کمک به تکدی گری در خیابان نیست و اگر کسی اینگونه کمک کند اشتباه کرده و باید اینها را از شهرهایمان جمع کنیم اما در کرونا دیدید که چه همکاری و مواساتی بین همه مردم و خیرین انجام گرفت. در ابتدای این دولت سازمان های خیریه ۴۳۰۰ تشکل بودند که امروز به ۹۸۰۰ رسیده اند. ضمن اینکه ۲۲ هزار سمن تشکیل شده است. قرآن به ما می گوید برای نیکی مسابقه بگذارید، البته خدا نکند که برای توهین، اهانت و حرف های نادرست بین این جناح و آن گروه مسابقه گذاشته شود.

رئیس جمهور در پایان اظهار کرد: در روزهای پایانی سال و ایام سال جدید قرار داریم، البته مردم به شرایط کرونایی توجه خواهند داشت و ضمن اینکه همه می دانند عید باید پر نشاط باشد، اما باید تلاش کنیم عواقب آن به گونه ای نباشد که شاهد شیوع بیشتر این ویروس در کشور باشیم.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: اگر به دلیل شرایط خاص شیوع ویروس کرونا در کشور، پروازهایی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا محدود یا ممنوع شود، هزینه بلیت آن به صورت کامل به مسافران بازگردانده خواهد شد.

 در پی بروز شرایط شکننده و هشدار آمیز شیوع ویروس کرونا در کشور، پروازهای استان خوزستان طی هفته گذشته با محدودیت مواجه شد و با توجه به هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ممکن است این محدودیت‌ها یا ممنوعیت برای دیگر شهرها و استان‌هایی که در آینده به وضعیت قرمز باز می‌گردند، اعمال شود.

در چنین شرایطی برخی خبرها مبنی بر اینکه اگر بلیت ها کنسل شود، هزینه‌ای به مسافران داده نخواهد شد سبب بروز برخی نگرانی‌ها در بین مردم شده است.

تورج دهقان زنگنه –رییس سازمان هواپیمایی کشوری- در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا با توجه به شرایط ویژه به وجود آمده در استان خوزستان از نظر اپیدمی شیوع ویروس کرونا، پروازهای ورودی و خروجی این استان با کاهش و محدودیت مواجه شده است، و نکاتی در این زمینه مورد توجه و تاکید قرار گرفت.

وی افزود: یکی اینکه برای انجام پرواز از و به این استان مردم باید نتیجه منفی تست PCR را همراه‌شان داشته باشند، دوم اینکه پروازهای این استان با کاهش و محدودیت‌های خاصی مواجه شده است و نهایتا همه شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی موظف شدند تا به مسافران پیامک بزنند آن‌ها را به عدم انجام این سفر ترغیب کنند و این نکته را قید کنند که بدون هیچگونه کسری کل هزینه پرداختی آن‌ها برای خرید بلیت هواپیما در این مسیر مسترد خواهد شد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با تاکید بر اینکه اگر ستاد ملی مقابله با کرونا پرواز داخلی دیگری را ممنوع یا محدود کند مسلما با همین شرایط خواهد بود، تصریح کرد: انجام شدن یا نشدن پروازهای داخلی و شرایط آن بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌گیری شده و سازمان هواپیمایی کشوری متولی اجرای آن است و دیگر دستگاه‌ها و نهادها ارتباطی ندارد. بنابراین مسلما در صورت لغو یا کنسل شدن بلیت هواپیما هزینه آن به صورت کامل به مسافران باز می‌گردد.

سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد .

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : نرخ سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت ها معامله می شود.


تمام سکه بهار آزادی 11 میلیون تومان - 220 هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی 6 میلیون و 300 هزار تومان - 100 هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 950 هزار تومان - 50 هزار

هر گرم طلای18عیار هم 1 میلیون و 65 هزار تومان - 16 هزار تومان

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اعلام کرد که در صورت تشدید وضعیت کرونا امکان توقیف خودروهای متخلف علاوه بر اعمال قانون نیز وجود دارد.

 سردار سیدکمال هادیانفر در حاشیه کمیته هماهنگی طرح های ترافیکی پلیس راهور که پیش از ظهر امروز در شهرک آزمایش برگزار شد، درباره اقدامات پلیس راهور در ایام نوروز گفت: قرارگاه نیروی انتظامی در ایام تعطیلات نوروزی همه ساله با حضور دستگاه های مختلف برگزار خواهد شد. ما از نوروز ۹۹ تاکنون بحث کنترل ترددهای غیرضروری و اعمال محدودیت های کرونایی را نیز در دستورکار داشتیم که این وضعیت تا هر زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کند ادامه خواهد داشت.

وی درباره اینکه آیا ممنوعیت تردد در جاده ها در روزهای آتی اعمال خواهد شد یا خیر، گفت: این موضوع نیازمند تصمیم و مصوبه ستاد ملی مقابله با کروناست. در حال حاضر ما مجری دستورات این ستاد هستیم و بر این اساس همان طور که بارها گفته شده طرح ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در سراسر کشور اجرا شده و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای آن در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین سفرهای بین شهری در شهرهای دارای وضعیت قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای دارای وضعیت نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه را در پی دارد که این طرح ها در حال اجرا است.

سردار هادیانفر با بیان اینکه تاکنون ابلاغیه ای برای فروردین ماه و سفرهای نوروزی نداشته ایم، گفت: این موضوع پس از بررسی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام خواهد شد اما این احتمال وجود دارد که در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه شوند، توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.

رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اینکه آیا احتمال افزایش مبلغ جریمه های کرونایی نیز وجود دارد یا خیر، گفت: در این موضوع پلیس پیشنهادی نداشته و علی القاعده وزارت کشور هم پیشنهادی نداده است.

صفحه1 از794

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.