اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

 

گیل ندا،  به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت محمد حسین واثق کارگرنیا صبح امروز در دیدار با رئیس مرکز بهداشت شهرستان رشت با قدردانی از اقدامات انجام شده پیرامون واکسیناسیون کرونا در سطح رشت اظهار کرد: حوزه مدیریت شهری رشت در روزهای اوج کرونا و حتی در شرایط فعلی در حد توان خود تلاش می کند تا به نحوی از شیوع این ویروس منحوس بکاهد.

وی با تاکید به همراهی شورا و شهرداری رشت پیرامون تسریع در امر واکسیناسیون کرونا در سطح رشت بیان کرد: پیش از این دو دستگاه اتوبوس در اختیار مرکز بهداشت رشت به منظور تسریع در امر واکسیناسیون درسطح رشت قرار گرفته بود و قصد داریم دو دستگاه دیگر نیز به زودی و با هدف سهولت دسترسی به مراکز واکسیناسیون در محلات کم برخوردار رشت در اختیار مرکز بهداشت قرار دهیم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با قدردانی از عملکرد خوب دستگاه هایی از جمله علوم پزشکی گیلان و مرکز بهداشت رشت در راستای انجام واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: خوشبختانه با عملکرد مثبت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مراکز درمانی ، اجرای واکسیناسیون در سطح رشت و استان گیلان به نحو مطلوبی در حال انجام است و استان گیلان از این بابت در رتبه نخست قرار دارد که نشانه تلاش های خستگی ناپذیر مجموعه درمان این شهر و استان است.

کارگرنیا با بیان اینکه در برخی از شهرهای کشور مردم تمایلی به انجام واکسیناسیون کرونا ندارند گفت: با اعتماد سازی خوبی که در شهر رشت و استان گیلان انجام شده است خوشبختانه مردم با اشتیاق نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام می کنند و این نشان دهنده عملکرد خوب دستگاه های متولی در این حوزه و شایسته تقدیر است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رشت نیز در این دیدار با قدردانی از همراهی محمد حسین واثق کارگرنیا رئیس شورای شهر رشت پیرامون تسریع در امر واکسیناسیون در سطح رشت اظهار کرد: پیش از این نیز دو دستگاه اتوبوس در اختیار مرکز بهداشت شهرستان رشت قرار گرفته بود و با افزایش این تعداد از دستگاه ها می توانیم خدمات بهتری در محلات رشت نیز انجام دهیم .

مازیار محمدی به تلاش های شبانه روزی مجموعه درمان رشت و گیلان پیرامون تسریع در انجام واکسیناسیون کرونا اشاره کرد و گفت: در روزهای اوج کرونا برخی از پرسنل با وجود آنکه خودشان داغدار فوت عزیزانشان بودند اما حتی برای لحظه ای محل خدمت خود را ترک نکردند و ایثارگرانه تمام وقت خود را صرف خدمات رسانی به همنوعان خود کردند.

استاندار گیلان تاکید کرد: ترخیص کالاهای اساسی مورد نیاز مردم که با موادغذایی، سلامت و مواد اولیه چرخه تولید مرتبط هستند، نباید حتی یک روز هم معطل بماند.

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان؛  اسدالله عباسی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از انبار اموال تملیکی گیلان جلوگیری از قاچاق کالا را حمایت عملی از تولید و تحقق شعار سال که از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده عنوان کرد و افزود: اموال و کالاهایی که به صورت غیرقانونی وارد استان می‌شوند، در این انبار ضبط و مورد رسیدگی قضایی قرار می‌گیرد. 

وی بر لزوم به حداقل رسیدن زمان ورود کالا به انبار و تعیین تکلیف آنها تأکید کرد و گفت: در طول سال میلیاردها دلار کالای قاچاق به کشور وارد می‌شود که با ضربه به تولید داخلی، نگرانی هایی را ایجاد می‌کند. 

استاندار گیلان بر ضرورت تشدید نظارت‌ها بر مبادی ورودی و خروجی و ارزیابی دقیق کالاها برای جلوگیری از عرضه اقلام قاچاق تأکید کرد و افزود: باید از همه بسترها در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی استفاده شود. 

عباسی رسیدگی به کالاهای فاسدشدنی را جزء اولویت‌ها دانست و گفت: دستگاه‌های متولی با هماهنگی بیشتر ضمن تسریع امور ، از اتلاف کالاها و تضییع حقوق افراد جلوگیری کنند. 

وی خاطرنشان کرد: ترخیص کالاهای اساسی موردنیاز مردم که با موادغذایی، سلامت و مواد اولیه چرخه تولید مرتبط هستند، نباید حتی یک روز هم معطل بماند.

در جریان این بازدید  معاونان سیاسی،  امنیتی و اجتماعی و امور اقتصادی استاندار، رئیس سازمان صمت و مدیران کل تعزیرات حکومتی و گمرکات استان نیز حضور داشتند.

 گیلان به دلیل برخورداری از مرز با کشورهای حاشیه خزر یکی از مبادی ورودی و خروجی قاچاق است. 

شهردار رشت خواستار لزوم جلوگیری از آسیب بیشتر کرونا به اصناف و توجه ویژه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا شهرستان رشت شد و گفت: شهرداری رشت تسریع در روند واکسیناسیون محلات حاشیه‌ نشین را در اولویت خود قرار داد.

گیل ندا،   سید امیر حسین علوی دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا که در فرمانداری شهرستان رشت برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم با افزایش آمار واکسیناسیون عمومی و رعایت موارد بهداشتی شاهد قطع زنجیره کرونا باشیم.

شهردار رشت سیاست شهرداری در ماههای گذشته تاکنون را همکاری مستمر برای راه‌اندازی مراکز و پایگاههای واکسیناسیون در سطح شهر رشت اعلام کرد و بیان داشت: شهرداریهای مناطق نیز در این امر بسیار فعال بودند. از طرفی تسریع در روند واکسیناسیون محلات حاشیه‌ نشین و کم برخوردار نیز در اولویت کارهای شهرداری قرار دارد.

علوی نزدیک شدن به فصل سرما و احتمال شیوع آنفلوانزای فصلی و یا احیانا موجهای بعدی بیماری کرونا را هم مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: با توجه به اهمیت کسب و کارها و فعالیت اصناف به ویژه در شرایط حال حاضر باید تمهیداتی اتخاذ شود تا بخشهای اشاره شده به سبب اعمال محدودیتهای کرونایی کمتر دچار آسیب شوند، زیرا صنوف با تمام شئونات زندگی مردم در ارتباطند.

شهردار رشت سه مؤلفه فرهنگ‌سازی، آموزش و ترویج رعایت پروتکل‌ها و موارد بهداشتی در اصناف را متذکر شد و گفت: در دو سال گذشته در کنار آمار بالای فوتی‌های ناشی از کرونا، بیشترین مسئله‌ای که مردم را با مشکل مواجه و نگران کرده، تعطیلی کسب و کارها و تبعات مخرب اجتماعی، اقتصادی و معیشتی آن بوده است.

وی با بیان اینکه آثار منفی شیوع کرونا موجبات کاهش آمار فعالیتهای ساخت و ساز شهری و پرداخت عوارض سالانه را فراهم کرده است، گفت: از ستاد استانی و شهرستانی مدیریت و مقابله با کرونا استان گیلان و شهرستان رشت انتظار داریم برای جلوگیری از آسیب بیشتر کرونا به فعالیت اصناف اقدامات لازم را اتخاذ کنند.

علوی اعطای تسهیلات حمایتی به صاحبان کسب و کارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا و اعمال محدودیتها را هم ضروری دانست و اضافه کرد: اگر ستاد مدیریت و مقابله با کرونا شهرستان رشت در حوزه فرهنگ‌سازی، آموزش و ترویج رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌هایی را برای شهرداری رشت تدوین کند، شهرداری نیز حتما نهایت همکاری را در این بخش خواهد داشت.

استاندار گیلان گفت: بایستی نظارت و پایش محصولات تولیدی کشاورزی در مسیر کیفی سازی صادرات تقویت شود.

گیل ندا، به گزارش ایلنا از رشت، اسدالله عباسی در دیدار رئیس سازمان حفظ نباتات کشور به روند واگذاری‌ها در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اشاره و اظهار کرد: واگذاری شماری از فعالیت‌ها به بخش خصوصی منجر شد تا برخی افراد فاقد اهلیت آسیب‌هایی را به بخش‌های مختلف وارد کنند. 

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از بخش‌های کنترلی و نظارتی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست، گفت: باید نظارت و پایش محصولات تولیدی کشاورزی در مسیر کیفی سازی صادرات تقویت شود. 
 
نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه نباید عده‌ای سودجو با عرضه محصولات بی‌کیفیت اعتبار بازرگانان ایرانی را در عرصه صادرات خدشه‌دار کنند، تصریح کرد: در این مسیر باید از ظرفیت تاجران خوشنام و موفق برای صادرات محصولات کیفی به بازارهای هدف استفاده شود. 
 
در این دیدار غلامرضا مرحبا نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس نیز بر لزوم کنترل و نظارت بر تولیدات از مزرعه برای بهبود کیفیت تأکید کرد. 
 
در ادامه رئیس سازمان حفظ نباتات کشور هم به ظرفیت‌های گیلان به عنوان قطب تولیدات کشاورزی و اثرگذاری در اقتصاد و معیشت ملی اشاره کرد و گفت: ۳۲ میلیون تن واردات، صادرات و ترانزیت محصولات در ۱۰۲ پست قرنطینه می‌شوند که ایستگاه آستارا ، کلیدی‌ترین آنان است. 
 
کیخسرو چنگلوایی با اشاره به اینکه ۱۴ درصد کل صادرات کشاورزی کشور معادل ۷۰۰ هزار تن در سال از مرز آستارا عبور می‌کند، افزود: با اقدامات زیرساختی می‌توان حجم مبادلات را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش داد.

استاندار گیلان واکسیناسیون خانگی به خصوص در مناطق روستایی و محروم استان را ضروری دانست و گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی برای اجرای واکسن به صورت خانه به خانه با همکاری بسیج باید در اولویت قرار گیرد.

گیل ندا، اسدالله عباسی روز یکشنبه در بازدید از مرکز واکسیناسیون سالن حجاب شهرستان صومعه سرا افزود: گیلان از لحاظ تزریق و سهمیه واکسن در وضعیت مناسب خوب بسر می برد که باید همین مسیر با قدرت بیشتر ادامه یابد.

وی با تاکید بر اینکه باید پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون و تامین امنیت بهداشتی برای تمام مردم گیلان در اولویت قرار گیرد، گفت: خوشبختانه با تامین به موقع واکسن و توزیع آن در گیلان با کمبود و محدودیت مواجه نیستیم. 

نماینده عالی دولت در استان جلوگیری از ورود به موج بعدی همه گیری کرونا را یه هدف دانست و افزود: لازم است با همکاری همه نهادها و اطلاع رسانی به موقع، موج ششم را پیش از شروع خاتمه دهیم. 

استاندار گیلان در ادامه بازدید خود از مراکز واکسیناسیون صومعه سرا با مراجعین برای دریافت واکسن نیز گفت و گو کرد تا از کیفیت و کمیت شرایط تزریق واکسن از زبان مردم مطلع شود.

طی این گفت و گو مراجعین نیز نسبت به زمان حضور و دریافت واکسن و برخورد عوامل اجرایی اعلام رضایت کردند. 

گیل ندا،  در این جلسه ضرورت انتخاب هر چه سریعتر وزیری کاردان و در شان آموزش وپرورش از سوی دولت سیزدهم تاکید گردید . همچنین چگونگی رتبه بندی معلمان ، وضعیت روند آموزشی و اداری آموزش و پرورش استان گیلان بویژه در دوران کرونا ، همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی و ضرورت ایجاد سازمان نظام معلمی برای پیگیری امورات و مطالبات فرهنگیان از نکات موردبحث در این نشست بود .
طی مصوبه هیات رییسه انجمن اسلامی معلمان استان گیلان به منظور مطالبه حقوق فرهنگیان و تبادل نظر پیرامون مسایل آموزش وپرورش طی برنامه تنظیم شده با نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نشست برگزار می گردد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه واکسن مخصوص ۱۷ ساله‌ها را تامین کرده‌ایم، از ورود ۴۰ میلیون دُز واکسن جدید از مهر ماه به کشور خبر داد.

گیل ندا،  به گزارش ایرنا، بهرام عین اللهی روز سه شنبه در بازدید از صدا وسیما افزود: همانطور که قبلا قول داده شد تا پایان شهریور ماه ۵۰ میلیون دُز وارد می‌شود و در مهر ماه ۴۰ میلیون دُز دیگر وارد می‌کنیم، البته این میزان واردات علاوه بر تولیدات داخلی است و ما سعی می‌کنیم که همه مردم واکسن کرونا را در اسرع وقت دریافت کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به سیل ورود واکسن کرونا در کنار تولیدات داخلی، گفت: در دولت جدید مجوز تولید داخلی پنج واکسن سیناژن، رازی، پاستور، فخرا و برکت داده شده است.

عین اللهی درباره دلایل افزایش ورود محموله‌های جدید واکسن به کشور گفت: هیچوقت درباره گذشته صحبت نمی‌کنم بلکه صحبت من درباره آینده است، از وقتی که نمایندگان به ما رای اعتماد دادند و تکلیف به دوش ما افتاد شبانه روز برای تامین واکسن کرونا کار کردیم.

وزیر بهداشت افزود: مهمترین مساله که باعث موفقیت شد تلاش‌های شخص رییس جمهور، معاون اول، بانک مرکزی و سایر وزارتخانه‌ها بود و این همکاری و همدلی موجب شد که شاهد ورود محموله‌های جدید واکسن به کشور باشیم.

عین اللهی با اشاره به صدور مجوز اضطراری به تولیدات داخلی واکسن کرونا گفت: در بحث مجوزهای اضطراری به تولیدات داخلی باید به این مساله اشاره کرد که تا قبل از دولت جدید فقط «واکسن برکت» مجور تولید داخلی داشت، اما امروز ما شاهد هستیم که پنج مرکز ما از جمله سیناژن، رازی، پاستور، فخرا مجوز تولید داخلی دریافت کردند و همین موضوع باعث می‌شود که کشورهای دیگر از این فرصت استفاده کنند و بیشتر راغب ورود واکسن به کشور ما باشند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر تولید داخل ما کافی بود واکسن وارد نمی‌کردیم، اما چون شروع کار است و حجم زیادی واکسن احتیاج داریم به طوری که ۶۰ میلیون جمعیت باید واکسینه شوند و اگر ضرب در دو شود ۱۲۰ میلیون دُز و اگر بچه‌ها هم بخواهند واکسینه شوند ۱۴۰ میلیون دُز واکسن احتیاج داریم بنابراین برای ما زمان خیلی مهم است چرا که اگر امروز واکسن بزنیم بهتر از فردا است.

عین اللهی گفت: متاسفانه موج پنجم باعث غم و اندوه مردم شد و هم اکنون تلاش می‌شود با کمک نیروهای وزارت بهداشت، دانشجویان و مردم به سرعت واکسینه شوند.

ایران رکورددار تزریق واکسن کرونا در جهان 

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این هفته رکورد جهانی واکسیناسیون کرونا در کشور را می‌زنیم، تصریح کرد: این رکورد هم اکنون در اختیار آلمان با تزریق ۵۰ میلیون دُز در یک هفته است که تا پایان هفته رکورد آن‌ها شکسته خواهد شد.

وی گفت: امروز واکسیناسیون در کشور ما سرعت گرفته و امروز به ۳۸ میلیون دُز رسیده و این هفته رکورد جهانی واکسیناسیون را می‌زنیم، چنانچه هفته قبل پنح میلیون دُز بود و رکورد دست آلمان بود و ما امیدواریم رکورد را بزنیم البته به این نکته اشاره کنم که این توانمندی وزارت بهداشت نبود بلکه توانمندی مردم کشور است چرا که ما هم اکنون شاهد هستیم در ورزشگاه‌ها حتی در ساعت ۱۱ شب مردم و دانشجویان عاشقانه کار می‌کنند در حالیکه در هیچ کجای دنیا اینطور نیست و امیدواریم که در این هفته رکورد را بزنیم. 

لزوم تحرک برای نوجوانان و جوانان

عین اللهی درباره اهمیت بازگشت تحرک در بین نوجوانان و جوانان، افزود: دانش آموزان باید تحرک و ورزش داشته باشند و مدرسه فقط درس کلاسیک نمی‌دهد بلکه آموزش ارتباط اجتماعی و توسعه آگاهی از کارکردهای مدرسه است، اگر دانش آموزان در خانه باشند رشد اجتماعی پیدا نمی‌کنند و دسترسی بچه‌ها به یخچال بیشتر می‌شود و عملا بچه‌ها چاق می‌شوند.

خبر برای کنکوری ها؛ واکسن مخصوص ۱۷ ساله‌ها را تامین کردیم 

وزیر بهداشت افزود: واکسن کرونا مخصوص جوانان زیر ۱۷ سال به تعداد مورد نیاز وارد کردیم و از چند روز آینده کار را آغاز می‌کنیم البته برای افرادی که امسال کنکور می‌دهند بزودی تزریق واکسن برای آن‌ها آغاز می‌شود.

الزام واکسیناسیون کرونا برای مسافران خارجی

عین اللهی ضمن اشاره به اینکه هر کس که از کشور خارج می‌شود باید حتما واکسن زده باشد، گفت: باید برای همه سفرها حتی سفرهای ترکیه افراد واکسن زده باشند، هم اکنون برای ورود از کشور و ورود به کشور تست منفی نیاز است.

وزیر بهداشت گفت: با توجه به حجم واکسیناسیون در کشور هر کس که بخواهد از کشور خارج شود باید حتما کارت واکسن داشته باشد و در برگشت به کشور هم باید تست منفی و تست پی سی آر داشته باشد که آلودگی وارد کشور نشود. 

بازگشایی استادیوم‌ها به شرط تزرق دو دُز واکسن

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت تماشاچیان به ورزشگاه‌ها و بازی آتی ایران و کره در ۲۰ مهر، گفت: همانطور که می‌دانید واکسیناسیون دو دُز است و دُز اول آن تا به پایان برسد طول می‌کشد.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه اگر دو دوز واکسن را بزنند می‌توانند وارد استادیوم شوند، گفت: اگر دو دُز واکسن را بزنند آنوقت باید تصمیم گیری انجام شود. 

عین اللهی گفت: اگر همه مردم دو دُز واکسن را بزنند استادیوم باز می‌شود و ورزش راه می‌افتد.ماد بالای مردم بخبرهای رسانه ملی

وی با قدردانی از زحمات خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما بویژه خبرنگاران تخصصی نظام سلامت، گفت: صدا و سیما تلاش بسیاری در این دوره کشیده است و مردم به خبرهای شما اعتماد دارند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: مرکز پژوهش‌های صدا و سیما اعلام کرده است که مردم بیش از ۷۰ درصد به اخبار خبرگزاری اعتماد دارند و این اعتماد سازی بسیار مهم است.

تولید مستندهای هرمندانه از تلاش‌های مجاهدانه 

عین اللهی درباره ۲۴ ساعته شدن مراکز واکسیناسیون و همکاری بسیار خوب نیروهای جهادی و نیروهای مسلح بویژه سپاه و بسیج و ...، گفت: مستندهای هنرمندانه همچون برنامه روایت فتح می‌تواند این زحمات را هنرمندانه به تصویر بکشد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: در بازدید از شهر قزوین مشاهده کردم که در ساعت ۱۱ شب بچه‌های جهادی با شوق و شور فعال بودند و به من گفتند که، چون خدمت به مردم است خسته نمی‌شویم، این برنامه‌ها باید به شکل مستند نشان داده شود و مردم تشویق شوند.

عین اللهی با اشاره به فعالیت‌های افرادی همچون شهید حججی‌ها در گروه‌های جهادی، گفت: شهید حججی یکی از اعضای گروه‌های جهادی بود و فعالیت گروه‌های جهادی پایه بسیاری از فعالیت‌ها محسوب می‌شود. 

وزیر بهداشت با اشاره به اثر گذاری گزارش‌های خبری خبرگزاری صدا و سیما در بهبود شرایط و ارائه خدمات به مردم، گفت: من در بازدیدی که از یک مرکز واکسیناسیون داشتم مشاهده کردم که یک واکسن در این مرکز کم بود و من این موضوع را مطرح کردم که اگر این موضوع باعث ایجاد تجمع می‌شود اصلا آن واکسن برداشته شود. 

عین اللهی گفت: بسیاری از مشکلات مراکز واکسیناسیون با یک تصمیم مدیریتی ساده قابل حل است.

وی با اشاره به اثرگذاری بازدیدهای سرزده و گزارش‌های رسانه ملی، خاطرنشان کرد: حفظ کرامت و احترام به مردم بسیار مهم است و هیچگونه بی احترامی به مردم را تحمل نمی‌کنیم چرا که همه می‌دانیم ورود واکسن به کشور خیلی سخت است از بحث‌های مالی و وزارت خارجه گرفته تا مباحث دیگر و یک بی احترامی و بداخلاقی تمامی این زحمات را به باد می‌دهد ما باید منتظر مردم باشیم نه مردم منتظر ما.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: شرایط احراز تصدی جایگاه شهردار رشت در فراخوان انجام شده با توجه به آئین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران است.

گیل ندا،  محمد حسین واثق کارگرنیا با اشاره به موضوع انتخاب شهردار رشت اظهار کرد: پس از استعفای احمدی از جایگاه شهردار رشت ، اعضای شورا در تلاشند تا اصلح ترین و توانمند ترین فرد را برای تصدی این جایگاه انتخاب کنند.

وی به فراخوان ارائه رزومه افراد کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت اشاره کرد و افزود: داوطلبان می توانند با توجه به شرایط مندرج در فراخوان نسبت به ارائه مشخصات ، سوابق و برنامه های عملیاتی تا پایان وقت اداری روز سه شنبه مورخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۰ به آدرس دبیرخانه شورا واقع در خیابان سعدی_ کوچه شهید فرقان بین _ جنب هلال احمر استان_ شورای اسلامی شهر رشت اقدام کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه اعضای شورای ششم رشت در تلاشند تا هر چه سریعتر این مهم به سرانجام برسد تصریح کرد: شرایط احراز تصدی سمت شهردار در فراخوان انجام شده بر اساس آئین نامه اجرایی مصوب ۲۵ آذر سال ۱۳۹۷ هیات وزیران در نظر گرفته شده است.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.