سیاسی |#475577

سیاسی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدار با مقامات جمهوری آذربایجان، با جیحون بایرامف وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مهم مورد علاقه دو کشور در حوزه های مختلف دوجانبه و منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

 وزیر امورخارجه کشورمان با ابراز خرسندی از حضور در جمهوری آذربایجان در زمان پس از آزادی سرزمین های اشغالی این کشور و ادای احترام به قربانیان جنگ خصوصا غیر نظامیان، با خانواده های آنان ابراز همدردی کرد و مرحله جدید را برهه مهمی برای کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه و برای منافع همه طرف‌ها ارزیابی کرد.

 

ظریف هدف از سفر به منطقه و آغاز آن از باکو را تلاش و مساعدت برای برقراری صلح و آرامش عنوان کرد و از اینکه دیدارهای فشرده مقامات جمهوری آذربایجان و کشورمان در ماه های اخیر در سطح مناسبی گسترش یافته است، ابراز خرسندی کرد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال و گسترده در بازسازی مناطق آزاد شده که در مرزهای مشترک دو کشور نیز واقع شده است، به گفتگوهای نتیجه بخش دو کشور در اجلاس اخیر کمیسیون همکاری‌های اقتصادی دو کشور اشاره و دیدگاه اعلام شده از سوی رئیس جمهور آذربایجان در دیدار امروز را بیانگر عزم جدی دو کشور برای همکاری ها دانست.

 

ظریف با اعلام اینکه سقفی برای همکاری های فی‌مابین قائل نیستیم آمادگی همه جانبه بخش‌های مختلف اقتصادی در ایران برای حضور فعال در پروژه های اقتصادی جمهوری آذربایجان را اعلام و برقراری آرامش در منطقه را فرصت بزرگی برای همکاری های دو کشور در زمینه ترانزیت و فعال سازی کریدورهای شرق- غرب و شمال- جنوب دانست.

 

جیحون بایرامف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار مناسبات دو کشور را برپایه دوستی و مشترکات تاریخی و فرهنگی دانست و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در سطوح عالی و مردمی در قبال تمامیت ارضی و حق حاکمیت این کشور قدر دانی کرد.

 

وی با اشاره به تبادل هیئت‌های بلند پایه بین دوکشور، توسعه مناسبات اقتصادی را بعنوان یکی از اولویت های مهم در روابط دو کشور ارزیابی کرد و برگزاری نشست اخیر کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی را بیانگر این مهم دانست.

 

همکاری های دو کشور در حوزه خزر، موضوعات فرهنگی، همکاری ها در حوزه آب، حمل و نقل و حوزه های بین المللی و همکاری های ٣ جانبه با ترکیه، از دیگر موضوعات مورد گفتگو وتبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در این دیدار بود.

جهانگیری در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید که صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، گفت که روش‌های فروش خودرو در چارچوب منطقی و با رعایت حقوق تولید کننده و مصرف کننده انجام شود نه به صورت قرعه کشی.

 جهانگیری در این جلسه که با موضوع بسته سیاستی جهش تولید در زنجیره صنعت خودرو برگزار شد، گفت: یکی از مصادیق جهش تولید که در سخنان رهبر معظم انقلاب به طور خاص به آن اشاره شد، موضوع جهش تولید در صنعت خودرو بود، صنعتی که نقش پیشران در راه اندازی صدها بنگاه اقتصادی و صنعتی را در کشور دارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اشتغال صدها هزار نفر در حوزه های طراحی، قطعه سازی و خدمات پس از فروش، اظهار داشت: بر اساس گزارشات حدود ۹۰۰ هزار نفر در صنعت خودرو و رشته های وابسته اشتغال دارند و باید تلاش کنیم تا با جهش تولید در این بخش، موجب امیدواری و ایجاد آینده ای روشن برای صدها واحد تولیدی شویم که سهم مهمی در اشتغال و تولید کشور دارند.

وی با اشاره به برخی اشکالات در قیمت و کیفیت خودروهای تولیدی و موضوعاتی نظیر زیان دهی دو خودرو ساز بزرگ کشور، گفت: در کنار این مسائل، حرکت صنعت خودرو کشور رو به رشد است و اگر با دیده انصاف نگریسته شود، تولید کنندگان خودرو توانسته اند بخش زیادی از نیاز داخلی کشور را در شرایط دشوار تحریم برآورده کنند.

جهانگیری با تجلیل از قطعه سازان کشور که تعدادی از آنها توانسته اند تولیداتی متنوع و منطبق با استانداردهای روز دنیا تولید کنند، گفت: باید برنامه ریزی ما در جهتی باشد که شرکت های قطعه ساز که عموماً در سالهای اخیر و با مدیریت افراد تحصیلکرده شکل گرفته بیش از پیش تقویت شوند و به شبکه های جهانی متصل شوند که بطور روشن یکی از زمینه های مهم صادراتی کشور است.

معاون اول رییس جمهور همچنین بر برنامه ریزی برای مسدود کردن رانت های ناشی از فروش خودرو به صورت قرعه کشی، اظهار امیدواری کرد با تدوین راهکارهای مناسب مطالبات تولید کننده و مصرف کننده خودرو برآورده شود که خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده واقعی قرار گیرد و تولید کننده دچار زیان هنگفت نشود و دست رانت جویان کوتاه شود.

در این جلسه که علاوه بر نمایندگان قوای مقننه و قضاییه، وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی، رییس کل بانک مرکزی، مدیران عامل شرکت های ایران خودرو و سایپا نیز حضور داشتند، صالحی نیا رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گزارشی از فروش سالانه میزان تولید خودرو در سال ۱۳۹۹، تعداد شاغلان مستقیم و غیرمستقیم این صنعت و چالش ها و راهکارهای مطرح برای جهش تولید در زنجیره صنعت خودرو ارایه کرد.

همچنین پس از بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعاتی نظیر قیمت گذاری دستوری، رشد نهاده های تولید، کمبود نقدینگی و کاهش وابستگی و افزایش صادرات مقرر شد با تشکیل کارگروهی تا پایان بهمن ماه سال جاری بسته کامل راهکارهای جهش تولید در زنجیره صنعت خودرو ارائه شود که در آن علاوه بر تامین نظر خودرو سازان، شورای رقابت و نهادهای موثر، منافع مصرف کنندگان نیز در نظر گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که منتظر دریافت گزارش‌های بیشتر از سوی دولت اندونزی در ارتباط با موضوع توقیف نفتکش ایرانی از سوی این کشور هستیم گفت: این یک موضوع فنی است و پیش از این نیز چنین اتفاقاتی در عرصه کشتیرانی رخ داده است.

، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه درنشست خبری در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع توقیف نفتکش ایرانی از سوی اندونزی و مباحثی که دراین زمینه مطرح شده است گفت: ما منتظر دریافت گزارش های بیشتری در این ارتباط از سوی دولت اندونزی هستیم. تاکنون برخی اطلاعات ضد و نقیضی در این زمینه دریافت کردیم و منتظر دریافت گزارشهای بیشتر هستیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: این یک بحث فنی است و در بحث کشتیرانی قبلا نیز چنین اتفاقاتی وجود داشته است.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: سازمان بنادر و کشتیرانی و شرکت صاحب کشتی به دنبال بررسی دلایل موضوع و حل این مساله هستند و سفارت ما در اندونزی و همچنین وزارت خارجه این مساله را از نزدیک پیگیری می کند.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی از اخبار بیانگر این است که توقیف نفت کش ایرانی از سوی اندونزی اقدامی متقابل در راستای توقیف نفت کش کره ای از سوی ایران بوده است چرا که برخی از خدمه نفت کش کره ای توقیف شده ایران اندونزیایی هستند گفت: نظری در این ارتباط ندارم آنچه که به ما گفته شده این است که این موضوع فنی است و موضوع فنی نیز مسیر خود را طی می کند ما قبلا چنین اتفاقاتی را نیز شاهد بوده ایم و حل شده است.

خطیب زاده همچنین در مورد وضعیت پولهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی و آخرین تحولات رخ داده شده در این زمینه گفت: در ارتباط با این پول ها هیچ اتفاقی نیفتاده است و ما منتظر اجرایی شدن و به پیش بردن راه حل ها و سازو کارهایی هستیم که کره ای ها در جریان سفر  قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به ایران مطرح کردند و امیدواریم به آنچه که در این زمینه مطرح شده به صورت سریع تر عملیاتی شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد موضوع بدهی ایران به سازمان ملل و مسائلی که در این زمینه مطرح است گفت:  در ارتباط با مساله مورد اشاره بر خلاف آنچه که برخی گفته اند موضوع این گونه نبوده است که ایران آماده پرداخت این پولها نبوده باشد بلکه ما منابع را تخصیص داده ایم مسیر کانال را نیز مشخص کرده ایم ولی عدم امکان برداشت وجود دارد و آن به خاطر سنگ اندازی های آمریکا است و این سنگ اندازی ها مشکلاتی را در این زمینه ایجاد کرده است.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: ما با دبیرخانه سازمان ملل در حال ارتباط هستیم و این موضوعات را مجددا به آنها یادآوری کردیم و به دنبال این هستیم که مسیر امنی  را برای انتقال پول پیدا کنیم و همان طور که گفتم مانع اصلی در این مسیر سنگ اندازی آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام چه زمانی برگزار خواهد شد و آیا این احتمال وجود دارد که در این نشست نماینده آمریکا نیز حضور داشته باشد گفت: این که دولت فعلی آمریکا بخواهد مسیر گذشته را اصلاح کند و به مسیر اصلی برگردد در اختیار خود آنهاست ما اقدامات را رصد می کنیم ما به یک یا دو اقدام پراکنده نگاه نمی کنیم بلکه مهم اقداماتی است که آنها در راستای اجرای موثر تعهداتشان و رفع تحریم ها بردارند و این موضعی است که ما قبلا به آن تاکید کردیم.

وی ادامه داد: فکر می کنم نشست آتی کمیسیون مشترک برجام طبق زمان بندی  حوالی اسفند ماه برگزار شود و این که آمریکایی ها تا آن زمان چه جایگاهی داشته باشند به خودشان ومسیری که طی می کنند باز می گردد.

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده امروز نشست آنلاین رییس مجلس شورای اسلامی با رییس کنگره خلق چین برگزار می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه‌ی نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر این‌که پنج نفر از اتباع ایران در خاک ترکیه در زیر بهمن گیر افتاده‌اند و علی‌رغم این‌که نیروهای هلال احمر به این منطقه اعزام شده‌اند، ترکیه اجازه کمک‌رسانی به آنها را نمی‌دهد، گفت: از جزییات این اتفاق اطلاعی ندارم و اگر هلال احمر درخواستی از وزارت امور خارجه داشته باشد سریع به این درخواست‌ها رسیدگی می‌شود و اقدامات سریعی صورت می‌گیرد.

خطیب زاده اضافه کرد: در مورد این نوع همکاری‌ها هیچ وقت مشکلی با ترکیه نداشته‌ایم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه در پاسخ به این سوال که مقامات وزارت خارجه آلمان اعلام کردند که مسئول عدم موفقیت سازوکار اینتکس ایران بوده است، اظهار کرد: این‌که برخی از طرف‌های برجام تصور می‌کنند که تاریخ را با برخی از اظهارنظرهایشان می‌توانند پاک کنند برای فرار از انجام تعهدات‌شان نگاه ساده‌انگارانه‌ای است و تاریخ حرف خود را خواهد زد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این‌که کشورهای اروپایی و طرف برجام بعد از خروج برجام از این توافق بین‌المللی به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده اند، ادامه داد: سازوکار اینستکس درست شد برای این‌که تحریم‌های یک جانبه، فراسرزمینی و غیرقانونی آمریکا را بی‌اثر کند. اینستکس درست نشد برای این‌که در ذیل تحریم‌ها برخی از مراودات در حوزه‌های محدود صورت بگیرد. اینستکس درست نشد که اروپایی‌ها منابع ایران را از جاهای مختلف به این کانال مالی منتقل کنند کانالی که خودشان هم حاضر نبودند منابع مالی آن را تامین کنند. اینستکس درست نشد که اروپایی‌ها برای پرداخت بدهی‌شان به ایران به جای اینستکس به دنبال کانال مالی سوئیس بروند، این سازوکار درست نشد که اروپایی‌ها هر بار دور هم جمع می‌شوند عدم پایبندی خود به تعهدات برجامی را پشت این اسم پنهان کنند.

وی با بیان این‌که اگر روزی قرار باشد جزییات عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهدات‌شان بیان شود این لیست، لیست بلندبالایی خواهد بود خطاب به طرف‌های اروپایی اظهار کرد: تاریخ و حافظه تاریخی ما این عملکرد را به دقت ثبت کرده است و ما به آنها می‌گوییم که به جای فرافکنی به اجرای تعهدات خود بازگردند.

خطیب زاده ادامه داد: با وجود این‌که چند روز از مراسم تحلیف رییس جمهور جدید آمریکا می‌گذرد هنوز شاهد اقدامی از سوی اروپایی‌ها نبوده‌ایم و اقدامی را مشاهده نکرده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برخی از اعضای حاضر در تیم سیاست خارجی بایدن از اعضای تیم مذاکره کننده این کشور در دوران باراک اوباما هستند از جمله نماینده احتمالی ویژه وزارت خارجه این کشور در امور ایران و نظر ایران در این ارتباط چیست؟ تصریح کرد: موضعی در این ارتباط ندارم چرا که اینها مسائل داخلی آمریکاست.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با عملکرد اقتصادی وزارت خارجه با بیان این‌که من در جلسات قبلی بارها در ارتباط با عملکرد وزارت خارجه در حوزه اقتصادی و ماموریت‌ها و وظایفی که در این ارتباط قرار دارد توضیح داده‌ام، ادامه داد: دیپلماسی اقتصادی تنها به وزارت امور خارجه برنمی‌گردد نهادها و سازمان‌هایی که مسئولیت مستقیم در حوزه تجارت، سرمایه گذاری بازرگانی و مسائل این چنینی دارند از اختیاراتی برخوردارند که این اختیارات در دست وزارت خارجه نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این‌که دستگاه دیپلماسی کشور در این حوزه مسئولیت هماهنگی و تسهیل امور را برعهده دارد، تصریح کرد: متاسفانه برخی از این سازمان‌ها حتی نقش تسهیل کننده وزارت امور خارجه را رعایت نمی‌کنند و وقتی دچار مشکل می‌شوند به سراغ ما می‌آیند. سفیر ما جذب سرمایه گذاری خارجی می‌کند ولی این سرمایه چگونه وارد کشور می‌شود به کجا می‌رود و با چه موانعی برخورد می‌کند در اختیار وزارت امور خارجه نیست.

خطیب‌زاده با دفاع از عملکرد وزارت خارجه در حوزه دیپلماسی اقتصادی خاطر نشان کرد: این وزارتخانه بیش از مسئولیت‌ها و اختیارات خود در این حوزه موفق عمل کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در این نشست در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که چندی پیش کمیسیون مشترک ایران و عراق برگزار شد و قرار بود در این کمیسیون بین مقامات دو کشور تفاهم‌نامه‌ای امضا شود ولی چنین اتفاقی نیفتاد و علت آن چیست، تصریح کرد: ما با کشور عراق در سطوح مختلف روابط نزدیکی داریم البته موانعی وجود دارد که این موانع را باید با رایزنی حل و رفع کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این‌که برخی از بندهای توافق شده بین رییس جمهور ایران و نخست وزیر عراق را هنوز موفق به اجرایی شدن آن نشده‌ایم، اظهار کرد: تمام رایزنی‌ها برای رسیدن به یک برنامه جامع است چه در حوزه مرزی، لایروبی، مراودات تجاری و راه آهن شلمچه به بصره.

خطیب‌زاده گفت: ما فکر می‌کنیم که مسیر به درستی پیش می‌رود البته شاید برخی از موضوعات حرکت این مسیر را کند کرده باشد ولی ما مراودات و گفت‌وگوهای خود را با مقامات عراقی ادامه می‌دهیم و امیدواریم با این تفاهمی که وجود دارد برخی از موانع موجود برطرف شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: تریبون‌ها نه محل طرح و نه محل رفع مسائل اختلافی است بلکه این «جلسات خصوصی مسئولان» است که محل طرح و رفع مسائل اختلافی است.

به نقل از قوه قضاییه، سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که امروز دوشنبه (۶ بهمن) برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز رحلت حضرت ام البنین (س) و گرامیداشت مقام مادران، همسران و خانواده معزز شهدا، گفت: امروز شهدا چراغ راه هدایت همه انسان‌ها هستند و پیام آن‌ها برای ما پیام عبودیت و بندگی، اخلاص و مقاومت در راه حق است.

رئیس قوه قضاییه «توجه به خداوند متعال» و «ساختن زندگی بر اساس دین و آموزه‌های دینی» را از جمله اهداف بلند شهیدان دانست و افزود: از خداوند متعال می‌خواهیم که جامعه ما در توجه به اهداف و مقاصد عالی شهیدان، توفیق بیش از پیش پیدا کند.

رئیسی در ادامه با اشاره به برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب به دلیل شیوع بیماری کرونا، ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست اندرکاران برای برگزاری این نمایشگاه، اظهار کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی، حرکت ارزشمندی است که در راستای افزایش سطح اخلاق، معنویت و کاهش آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی، بسیار نقش آفرین بوده و می‌تواند روحیه عدالتخواهی را در مردم افزایش دهد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه عنوان کرد: کتاب یک وسیله هدایت برای انسان‌ها در جهت انسان سازی، جامعه سازی و تمدن سازی است. به هر میزان که آگاهی اجتماعی بالا برود آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد و به هر میزان افراد جامعه بیشتر از حقوق خود اطلاع پیدا کنند، اقدامات سوءاستفاده گران در جهت پایمال کردن حقوق مردم کاهش می‌یابد.

رئیس قوه قضاییه افزود: توجه به حق، حق خواهی و عدالتخواهی از جمله آثار فرهنگی توجه به کتاب و کتابخوانی است که گسترش آن‌ها در جامعه با کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرم و جنایت همراه خواهد بود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت وجود انسجام در جامعه و همچنین مسئولان تاکید کرد و گفت: تریبون‌ها نه محل طرح و نه محل رفع مسائل اختلافی است بلکه آنچه محل طرح و رفع مسائل اختلافی است «جلسات» هستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وجود جلسات در همه سطوح در کشور، عنوان کرد: تریبون‌ها باید محل امیدآفرینی و رفع نگرانی مردم و نشان دادن انسجام و آهنگ واحد در کشور باشد. تریبون‌ها اگر به جای رفع نگرانی به ایجاد نگرانی بپردازد در جهت خلاف خواست رهبری و مردم حرکت کرده است.

رئیسی ادامه داد: متاسفانه می‌بینیم که گاهی جلسات به محل خوش‌وبش و تریبون‌ها به محل طرح مسائل اختلافی تبدیل می‌شوند در حالیکه این موضوع باید برعکس باشد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که آهنگ امروز کشور توانمندسازی هرچه بیشتر ایران اسلامی و خنثی سازی و رفع همه تحریم هاست، افزود: همه کسانی که دارای تریبون و جایگاه اجتماعی و مسئولیت هستند به این نکته توجه کنند که ما برای داخل و خارج از کشور باید پیام انسجام و برای دشمنان نیز یک آهنگ واحد داشته باشیم.

رئیسی در ادامه با اشاره به تصویب قانون شوراهای حل اختلاف، از دولت و همچنین مجلس که با دو فوریت این قانون را به تصویب رساند تشکر کرد و گفت: نیروهای شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور تا کنون زحمات بسیار زیادی کشیده و منشا خدمات بسیار زیادی بوده اند و عدد پرونده‌ها و صلح و سازش ها، گواهی بر تلاش ها، زحمات و اخلاص این عزیزان است.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل کارگروه‌هایی از سوی مرکز شوراهای حل اختلاف، ستاد قوه قضاییه و همچنین استان‌ها برای تبدیل وضعیت پرونده‌های شوراهای حل اختاف و همچنین تغییر وضعیت نیروهای فعال در این شوراها، گفت: باید برنامه ریزی‌ها به شکلی انجام شود که پرونده‌های قضایی سیر قضایی خود را ادامه دهند و پرونده‌های مربوط به شوراهای حل اختلاف با محوریت سازش و حل اختلاف و با توجه به شکل جدیدی که قانون تصویب کرده است، در این شوراها مطرح شوند.

رئیسی تغییر وضعیت نیروهای انسانی فعال در شوراهای حل اختلاف را نیازمند انجام بررسی‌ها و کارهای مقدماتی لازم دانست و تاکید کرد: تغییر وضعیت نیروهای انسانی شوراهای حل اختلاف باید به نحوی انجام شود که حتی یک روز وقفه هم در کار این شوراها ایجاد نشود چرا که وقتی قانون قطعیت پیدا کرد و قرار بر اجرای آن شد، باید همه مقدمات کار برای اجرای قانون انجام شده باشد.

یک عضو هیات رییسه مجلس گفت که براساس مصوبه کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ماهیانه سربازان در سال آینده، یک میلیون و ٨٠٠ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

 سید محسن دهنوی نماینده تهران در مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

«امروز در جلسه پرچالش کمیسیون تلفیق تصویب کردیم حقوق و مزایای سربازان در سال آینده معادل ۷۵٪ یک پایور (همان چیزی که در قانون پیش‌بینی شده) و چند برابر امسال شود.

‏حق سرباز را باید بدون منت به او بدهیم و سپاس‌گزارش باشیم.
‏این مصوبه، مقدمه‌ای‌ست بر ایجاد سازوکارهای ⁧‫سربازی حرفه‌ای‬⁩.
حداقل حقوق ماهیانه سرباز، ۱/۸ میلیون تومان خواهد شد.
‏مزایایی نظیر حق ماموریت، تاهل، بدی آب‌وهوا، مناطق مرزی و ... نیز علاوه بر مبلغ فوق محاسبه و به حساب‌شان واریز می‌شود.
‏همه‌ی این مبالغ در ردیف بودجه ستاد کل نیروهای مسلح، گنجانده شده و از سال دیگر، قابلیت اجرا دارد.»

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: حداد عادل دوست عزیز من است و برای او احترام قائلم اما او را به عنوان یک اقتصاددان نمی شناسم.

حدادعادل هفته گذشته در همایش روسا و دبیران استانهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گفت «مسلما نظام سلطه راضی نیست که ما در انتخابات ۱۴۰۰ دولتی از جنس مجلس داشته باشیم» و مدعی شده بود که «بعید نیست که مقداری ارز آزاد کنند یا قولش را بدهند یا با معادلات پولی ‌و ‌مالی بازی کنند و قیمت ارز و سکه پایین بیاید و مردم به یک سمت و سوی بروند»

 

«محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس جمهور، درباره اظهارات اخیر حدادعادل گفت: هیچ اقتصاددانی چنین حرفی را تایید نمی کند، حداد عادل دوست عزیز من است و برای او احترام قائلم اما او را به عنوان یک اقتصاددان نمی شناسم. زمانیکه شرایط بین المللی تغییر پیدا کرده و فشارها از ایران کاسته شده و شخصی از همان اوایل کاندیداتوری خود اعلام داشته که به برجام باز می گردد و سیاست های ترامپ را محکوم می کند، مشخص است که این گونه مسایل بر شرایط کشور تاثیرگذار است و انتظارات مثبت در کشور بوجود می آید.

او ادامه داد: مردم ما فهیم هستند و این مسایل را درک می کنند، از 4 نوامبر تاکنون که انتخابات امریکا انجام شده صادرات نفتی و غیر نفتی کشور روان تر شده است و ارز بیشتری وارد کشور شده همچنین ایران امکان دسترسی به پول های مسدود شده خود را یافته است. در شرایطی که ارز بیشتری وارد کشور شده و بانک مرکزی به منابع ارزی بیشتری دسترسی دارد بازار به سمت تعادل می‌رود. به دنبال این هستیم که ارز به تعادل برسد این موضوع اصلا سیاسی نیست. این که دوستان می خواهند هر چیزی را سیاسی کنند جفا در حق دولت است.

معاون اول رئیس جمهوری با حضور در نمایشگاه بین‌المللی تهران از بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بازدید کرد.

اسحاق جهانگیری ضمن بازدید از غرفه شرکت‌های تولید کننده تجهیزات و فرآورده‌های صنعت نفت و پتروشیمی، با تولیدکنندگان و فعالان این صنعت گفت‌وگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات فعالان این عرصه قرار گرفت. همچنین بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هم در این بازدید وی را همراهی می‌کند.

وزارت دفاع عراق امروز (شنبه) در بیانیه ای ضمن تایید خبرهای حمله راکتی به نزدیکی فرودگاه بغداد اعلام کرد که سه راکت کاتیوشا اطراف فرودگاه بین المللی بغداد را هدف قرار دادند.

 به نقل از سومریه نیوز، این سه راکت به سمت فرودگاه بین المللی بغداد در آخرین ساعات جمعه شب شلیک شدند اما تلفاتی به دنبال نداشتند.

گروه اطلاع رسانی امنیتی عراق وابسته به وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که دو راکت در خارج از فرودگاه سقوط کرده و راکت سوم به منزل یک شهروند در منطقه محله الجهاد در غرب بغداد اصابت کرد که خسارت‌های مادی را برجای گذاشت، اما تلفات انسانی نداشت.

هیچ طرفی تا به این لحظه مسئولیت هدف قرار دادن اطراف فرودگاه بغداد را برعهده نگرفته است.

در اطراف فرودگاه بغداد یک پایگاه نظامی وجود دارد که سربازان آمریکایی در آن مستقر هستند.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.