سیاسی |#475577

سیاسی

بر اساس جدول زمان بندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اسامی نهایی داوطلبان انتخابات در روزهای ۵ و ۶ خرداد اعلام و تبلیغات هم از روز ۷ خرداد آغاز می شود.

جدول زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که توسط وزارت کشور اعلام شده است به شرح زیر است:

۱. صدور دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور به فرمانداران ۲۱/ ۲ /۱۴۰۰

۲. تشکیل هیات های اجرایی توسط فرمانداری ها از تاریخ ۲۱/ ۲ / ۱۴۰۰ تا ۲۳/ ۲/ ۱۴۰۰

۳. ثبت نام داوطلبان ۲۱/ ۲ تا ۲۵/ ۲

۴. رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان از ۲۶/ ۲تا ۳۰/ ۲

۵. تمدید مهلت رسیدگی به صلاح داوطلبان توسط شورای نگهبان ۳۱/ ۲ تا ۴/ ۳

۶. انتشار اسامی داوطلبان توسط وزارت کشور ۵/ ۳ تا ۶/ ۳

۷. تبلیغات انتخابات ۷/ ۳ تا ۲۶/ ۳

۸. ممنوعیت تبلیغات ۲۷/ ۳ اخذ رای ۲۸/ ۳

۹. انجام مرحله دوم (در صورت نیاز) در تاریخ ۴/ ۴

معاون وزیر خارجه گفت: ما در مسیر درستی حرکت می کنیم و فضای گفت‌وگوها سازنده و مثبت است. اما باید بدانیم که این کار آسان نخواهد بود ، بنابراین ما دوباره مذاکره خواهیم کرد و مذاکرات را از سر خواهیم گرفت.

 سید عباس در گفت‌وگو با شبکه NHK ژاپن تصریح کرد: بزرگترین مانع احیای برجام  این است که ایالات متحده تمایلی به متوقف کردن تحریمهای اعمال شده توسط دولت ترامپ ندارد. موضع ما این است که اگر ایالات متحده بخواهد به توافق هسته ای برگردد، علاوه بر تحریم های مرتبط با برجام، باید کلیه تحریم‌های اعمال شده توسط دولت قبلی را لغو کند.

وی افزود: ما تصمیم گرفته‌ایم مستقیماً به وضعیت نهایی برویم. اقدامات متقابل ایران در پاسخ به نقض برجام، مانند تولید اورانیوم با غلظت 20 درصد و استفاده از سانتریفیوژهای با عملکرد بالا، در این مراحل متوقف نمی شود  و اگر ایالات متحده همه تحریم ها را لغو کند ، ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

عراقچی یادآور شد: دولت ژاپن همیشه از مذاکرات در مورد توافق هسته ای حمایت کرده است. ژاپن با ایران آشنا است و انتظار داریم دولت آمریکا را تشویق کند تا ایران را بفهمد و رفتار خصمانه را متوقف کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجددا طرح ساماندهی صنعت خودرو را برای اعمال اصلاحات به منظور تامین نظر شورای نگهبان به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع دادند.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ( یکشنبه) مجلس، گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص طرح ساماندهی صنعت خودرو را به منظور تامین نظر شورای نگهبان بررسی کرده و مجددا آن را به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند.

بر اساس اصلاحاتی که بر روی ماده ۴ این طرح از سوی کمیسیون به منظور تامین نظر شورای نگهبان انجام شده بود؛ خودروسازان مکلف بودند تا در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه شده، انواع خودروی تعیین شده توسط شورای رقابت را در محدوده زمانی که این شورا معین می کند صرفاً از طریق بورس کالا در چهارچوب ضوابط معینی به بازار عرضه کنند.

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی قبل از ارجاع مجدد این طرح به کمیسیون تصریح کرد: با توجه به تذکرات دوستان این طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم. اما اصل بند الف و ب که در ماده ۴ اضافه شده کاملا صحیح است. اینکه نحوه واگذاری خودرو باید اصلاح شود ضرورتی اجتناب ناپذیر است و اگر این کار را در این ماده ارجاعی از شورای نگهبان انجام دهیم وقت را ذخیره کرده ایم به بحث مهمی پرداختیم.

قالیباف اظهار کرد: این حق کمیسیون است که به ماده ارجاعی از شورای نگهبان بندهایی اضافه کند اما از انجا که این موضوع بسیار مهم است بهتر است برای نحوه ارائه خودرو به بازار به این شکل تصمیم نگیریم. اکنون مجددا این طرح را به کمیسیون ارجاع می دهیم و نمایندگان پیشنهادات خود را در خصوص این ماده به کمیسیون ارائه کنند. ان شاءالله بتوانیم وضعیت نا بسامان خودرو را اصلاح کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی وقوع حادثه‌ای در تاسیسات هسته‌ای نطنز را تایید کرد.

بهروز کمالوندی  گفت: بامداد روز یکشنبه حادثه‌ای در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز (مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن) رخ داده است. بر اساس اطلاع ما خوشبختانه این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.

وی درباره علت این حادثه و جزییات بیشتر آن گفت: علل حادثه در دست بررسی است و متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

گیل ندا،   گیلان صدر، مهتا صدری: در شرایطی که شنیده ها حکایت از انتصاب مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی طی روزهای آتی و پایان بیش از دو ماه پر آشوب سرپرستی مهدی نقوی دارد و خبرهای منتشر شده در رسانه ها نوید بهره گیری از ظرفیت گیلانی ها در مدیریت این  سازمان مهم را میدهد، عده ای انگشت شمار که به نظر میرسد منافعشان در آشوب و حاشیه سازی تعریف شده،  این بار‌ با بهانه کردن مسئله راه آهن با یک خط خبری لو رفته و با هدف ابقای سرپرست فعلی سازمان و تحت فشار قرار دادن مقامات و ایجاد جو روانی، در حال خط و نشان کشیدن برای شخص رییس جمهور، معاون رییس جمهور و مهندس مومنی، دبیر شورای عالی مناطق آزاد هستند.

این افراد که در دو ماهه اخیر شنیده شده برخی از آنها با پول پاشی به بعضی رسانه ها، برخی دیگر با بی انگیزه کردن سرمایه های انسانی شایسته و متخصص گیلان، توسل به اتهام زنی اخلاقی به زنان منتقد خبرنگار، تخریب برخی مدیران خوش نام و پاکدست بومی گیلان که بعنوان گزینه ریاست سازمان منطقه آزاد انزلی معرفی شده اند و…برای بقا و حفظ منافع خود از هیچ گونه تهمت و تخریبی فرو گذار نکرده اند، اخیرا  تا این حد جسور شده اند که  برای رییس جمهور و معاونینش نیز خط و نشان می کشند، تا جایی که این خط و نشان کشیدن ها در حافظه مردم،  یادآور رفتار دور از شان و انحرافی محمود احمدی نژاد،  رئیس دولت های نهم و دهم بوده است. رئیس جمهوری که گفته میشود سرپرست موقت این سازمان، مهدی نقوی از گذشته و بواسطه نوع شغل سابقش نزدیکی زیادی  به وی و برخی وزیرانش داشته است.

موضوع محوری که در مطالب مشابه و همزمان انتشار یافته در چندین پایگاه خبری که براساس شنیده ها و شواهد خط و ربط های مشخصی با برخی مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی دارند، مطرح شده، مسئله از دست رفتن فرصت اتمام پروژه راه آهن رشت_کاسپین با تغییر سرپرست فعلی این سازمان است.

ادعایی آن چنان مضحک و خنده دار که نشان از ناآگاهی نویسنده واحد مطالب مذکور دارد و بعید به نظر میرسد در نظر تصمیم گیران در خصوص این سازمان کوچکترین تغییری ایجاد کند زیرا؛ براساس قانون و ماموریت ابلاغی، مسئول اجرای پروژه راه آهن رشت-کاسپین، وزرات راه و شهرسازی است  و رییس جمهور نیز در مراسم افتتاح پروژه های منطقه آزاد ، وزارت راه و استاندار گیلان را مسئول پیگیری این پروژه عنوان کرده است و گزارش ها حاکی از آن است که شخص وزیر راه با حمایت دکتر نوبخت به جد پیگیر اتصال راه آهن رشت-کاسپین است.

حال سوال اینجاست که چگونه سرپرست فعلی منطقه آزاد انزلی ( این ادعا در متن خبر پورتال این سازمان با عنوان: “با افزایش عملیات اجرایی و پیگیری های سازمان ظرف دو ماهه گذشته محقق شد: افزایش ۱۰۰ درصدی عملیات اجرایی راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی ” منتشر شده است.) سعی در القای این موضوع به اذهان دارد که با مدیریت دو ماهه ایشان این پیشرفت حاصل شده است؟ وی با استفاده از چه فرمولی با ارائه این آمار به نفع خود مدعی شده که  توانسته در طی دوماه به اندازه همه افراد دخیل در پیشرفت این پروژه، از جمله دکتر نوبخت ، استاندار گیلان و وزیر راه، موجب پیشرفت پروژه راه آهن شود؟

این ادعا همانطور که پیشتر نیز گفته شد؛ برای مردم گیلان یادآور رفتار عوامفریبانه محمود احمدی نژاد، رییس جمهور محبوب سرپرست موقت این سازمان است و ضرورت دارد وزارت راه، پیگیری جدی در خصوص صحت آمار و ارقام ارائه شده انجام دهد اما آیا چنین اظهاراتی فارغ از مضحک بودن آن، توهین به همه کسانی نیست که با زحمات شبانه روزی پروژه راه_آهن این استان را در شرایط حساس کشور به چنین نقطه ای  رسانده اند؟

حال به نظر میرسد ضروریست به سرپرست موقت منطقه آزاد انزلی تذکر داده شود که دور از انصاف است پروژه ای که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دولت در چنین شرایط تحریمی برای آن تامین اعتبار می کنند را بازیچه اهداف سیاسی خود کند.

گیل ندا، به نقل از گیلان صدر: مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم رودبار و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی در مورد انتخاب مدیرعامل آزاد منطقه انزلی گفت: عزم دولت باید بر این باشد که در ابتدا فردی متخصص در این مجموعه انتخاب شود و دوم اینکه بومی باشد چرا که شناخت و آگاهی نسبت به این منطقه دارد.

وی تاکید کرد: منطقه آزاد انزلی، منطقه‌ای بسیار مهم است که در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است لذا فردی متخصص برای مدیرعاملی این منطقه بسیار ‌حائز اهمیت است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این فرد متخصص اگر بومی گیلان باشد، می‌تواند به پویایی و پیشرفت منطقه کمک فراوانی کند.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم دولت در این خصوص تصمیمات لازم و درست را هرچه سریع تر اتخاذ کند.

گیل ندا،  به نقل از گیلان صدر: غلامرضا مرحبا، نماینده مردم شریف آستارا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط مدیرعامل منطقه آزاد انزلی گفت: امیدوار هستیم که رئیس‌جمهور بهترین گزینه را برای منطقه آزاد انزلی انتخاب کند چرا که این منطقه بسیار مهم و حساس است.

وی ادامه داد: بنده در مورد این که چه کسی باید انتخاب شود فعلا اظهار نظری نمیکنم اما بومی بودن و شناخت منطقه نیز موجب حل مشکلات این منطقه خواهد شد که تاثیرگذار است.

مرحبا تاکید کرد: انتخاب گزینه صحیح و درست، بهترین گزینه برای این منطقه خواهد بود که موجب خیر و پیشرفت منطقه آزاد انزلی خواهد شد.

مراسم رونمایی، افتتاح و راه اندازی ۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای با حضور رئیس جمهور و به صورت تصویری آغاز شد.

در مراسم پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای؛ ابتدا آقای علی‌اکبر صالحی معاون رییس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این سازمان ارائه می‌کند و سپس با دستور رئیس جمهور رونمایی و بهره برداری از این طرح‌ها آغاز می‌شود.

در نمایشگاه دستاورد‌های انرژی هسته ای، نتایج تلاش‌های یک سال گذشته کارکنان و متخصصان صنعت هسته‌ای کشورمان شامل ۱۳۳ دستاورد جدید ممیزی شده در حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای از جمله کوانتوم، غنی سازی، آب سنگین و ترکیبات دوتره، رادیو دارو، لیزر و …رونمایی می‌شود.

این دستاورد‌ها علاوه بر اینکه در قالب نمایشگاه قابل مشاهده است، ۱۱ مورد آن به صورت ارتباط تصویری و ۸ مورد از آن‌ها با دستور رئیس جمهور رونمایی، افتتاح و راه اندازی خواهد شد.

طراحی، ساخت و راه اندازی فاز دوم واحد‌های تولیدی صنعتی ترکیبات دوتره در مجتمع آب سنگین خنداب اراک؛ طراحی، ساخت و بهره برداری از اورژانس پرتوی سوانح و سوختگی اراک؛ آغاز عملیات گازدهی به ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید در سایت غنی سازی نطنز؛ تجهیز و راه اندازی خط تولید ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید در مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز کاشان؛ طراحی و ساخت دستگاه لیزر دیسک ۵kw,۱۰kw، فیبر و ۲kw، فیبر به روش تاندوم و ترکیب کننده فیبر ۴ به یک در هشتگرد؛ بهره برداری از مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو و آغاز تجهیز و بهره برداری از این مرکز؛ افتتاح مرکز فناوری‌های کوآنتومی ایران در تهران؛ طراحی، ساخت و بهره برداری از ایستگاه تصفیه خوراک هگزافلوراید اورانیوم در مجتمع غنی سازی نطنز کاشان ۸ دستاورد و طرحی هستند که با دستور رئیس جمهور رونمایی می‌شوند.

در نمایشگاه دستاورد‌های انرژی هسته‌ای هم چند رادیو دارو جدید رونمایی می‌شود و سازمان انرژی اتمی دارو‌های یک میلیون نفر را که به امراض صعب العلاج مبتلا هستند، تأمین می‌کند.

همچنین بهره برداری از مرکز یون درمانی در استان البرز که بیمارستانی برای درمان امراض صعب العلاج و سرطان است یکی دیگر از این دستاوردهاست که ۲۰۰ میلیون یورو تجهیزات برای این بیمارستان خریداری شده است. این بیمارستان ششمین بیمارستان پیشرفته در جهان است.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.