K2 Listing

K2 Listing

مدیر کل هواشناسی گیلان با اشاره به آغاز فعالیت سامانه بارشی از شامگاه گذشته در استان، گفت: این سامانه به تناوب تا پایان هفته فعال است.

  نفوذ سامانه بارشی و خنک از عصر و شب روز گذشته، اظهار کرد: با نفوذ این سامانه روند افزایش ابر، کاهش نسبی دما و به تناوب بارندگی و وزش باد و رعد و برق در استان گیلان فراهم شد.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر از اکثر مناطق استان گیلان گزارش بارش باران شده است، افزود: در برخی مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ نیز پیش بینی شده است.

مدیر هواشناسی گیلان با اشاره به کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دمای هوا، گفت: این سامانه بارشی به تناوب تا روز پنجشنبه هفته جاری در استان فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه دریا نیز در این مدت مواج و با ارتفاع موج حداقل دو تا حداکثر ۳ متر پیش بینی شده است، اضافه کرد: شرایط برای انجام فعالیت‌های مرتبط دریایی نامناسب است.

دادرس با اشاره به صدور هشدار سطح زرد در استان گیلان، گفت: با توجه به شرایط هوا به کشاورزان برای پیش بینی تمهیدات لازم در زمینه انجام فعالیت‌های کشاورزی به ویژه شالیکاری هشدارهای لازم داده شده است.

مدیرکل هواشناسی گیلان از شهروندان خواست با توجه به احتمال آبگرفتگی معابر، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها از استقرار در این مناطق خودداری کنند.

وی با بیان اینکه برای شهر رشت نیمه ابری تا ابری و مه آلود، گاهی وزش باد، بعضی ساعات رگبار و رعد و برق همراه با کاهش نسبی دما پیش بینی شده است، گفت: هوای این شهر در حال حاضر بارانی است.

دادرس ادامه داد: دمای این شهر برای امروز بین ۱۵ تا ۱۹ درجه سانتیگراد در نوسان است.

جانشین رئیس ستاد مدیریت کرونا گیلان با اشاره به اعمال ممنوعیت سفر در تعطیلات عید فطر، گفت: پلیس در مبادی ورودی استان حضور دارد و با خاطیان برخورد خواهد شد.

محمود قاسم نژاد با اشاره به به تصمیمات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی، اظهار کرد: با توجه به مشارکت شهروندان و رعایت دستور العمل های بهداشتی و نظارت‌ها شاهد تغییر رنگ کرونایی در بسیاری از شهرها در سطح کشور و استان بودیم.

 

وی با بیان اینکه سه شهر املش و تالش و شفت با تغییر وضعیت کرونایی به وضعیت زرد تبدیل وضعیت دادند، افزود: دستگاه‌های اداری و اجرایی باید با توجه به این شرایط کارکنان خود را به ادارات فراخوان دهند.

جانشین رئیس ستاد مدیریت کرونا استان گیلان در ادامه به فعالیت مشاغل و اصناف نیز اشاره و اضافه کرد: در شهرهای با وضعیت زرد مشاغل گروه‌های یک، دو و سه می‌توانند فعالیت خود را با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی آغاز کنند.

قاسم نژاد با بیان اینکه در شهرهای نارنجی نیز تنها مشاغل گروه‌های یک و دو می‌توانند فعالیت کنند، گفت: رعایت دستور العمل های بهداشتی از سوی اصنافی که فعالیت آنها در این وضعیت‌ها آزاد است باید با دقت و جدیت بیشتری در دستور کار قرار گیرد و نظارت‌های نیز انجام خواهد شد.

وی با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر ممنوعیت سفر در تعطیلات روزهای پایانی هفته جاری، تصریح کرد: بر اساس این تصمیم گیری از ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۱۲ ظهر روز ۲۵ اردیبهشت ماه ممنوعیت سفر به استان گیلان اعمال خواهد شد.

جانشین رئیس ستاد مدیریت کرونا گیلان با تأکید بر استقرار پلیس در مبادی ورودی استان، افزود: قطعاً در این ایام از ورود مسافران و تورهای گردشگری به استان گیلان ممانعت به عمل خواهد آمد.

وی از هموطنان خواست با رعایت این ممنوعیت‌ها به کنترل و کاهش کرونا کمک کنند، گفت: افرادی که بخواهند این ممنوعیت‌ها را نادیده گرفته و از مبادی فرعی وارد استان شوند مشمول جریمه خواهند شد.

قاسم نژاد ادامه داد: این ممنوعیت تردد در شهرهای زرد نیز اعمال شده و در صورت تردد پلاک‌های غیر بومی جریمه ۵۰۰ هزار تومان اعمال می‌شود.

دهنادی مقدم درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در گیلان گفت: خوشبختانه تعداد بیماران کرونایی روند کاهشی داشته و از ۱۰۷۵ بیمار کرونایی در ۲۹ فروردین به ۶۰۰ بیمار رسیده ام.

گیل ندا، دکتر انوش دهنادی مقدم در حاشیه مراسم معارفه رئیس بیمارستان شهید حسین‌پور لنگرود با اشاره به تجهیز بیمارستانهای گیلان به دستگاه‌های جدید اظهار کرد: در طول یکسال اخیر تجهیزاتی نظیر سی تی اسکن به بیمارستان‌های لنگرود، رودسر، آستانه، صومعه سرا، بیمارستان رازی و تالش اضافه شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در طول بحران کرونا فقط ۱۴ دستگاه اکسیژن ساز اضافه شده که تعداد این دستگاه در حال افزایش است، افزود: دستگاه‌ ام ار‌ای هم به بیمارستان‌های گیلان افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته مطالبات پرستاران بیش از یکسال تاخیر وجود داشت، گفت: با تلاش ریاست دانشگاه و اعتبارات دولتی امروز مطالبات پرستاران بروز شده است.

دهنادی مقدم با اشاره به مراجعه بیماران حادتنفسی به مراکز ۱۶ساعته جامع سلامت اظهار کرد: پس از غربالگری بیماران یا به صورت سرپایی ویزیت شده یا اینکه بستری میشوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از راه اندازی بخش درمان سرپایی کوبید ۱۹ در بیمارستان‌های گیلان گفت: ۴۰۰ بیمار به صورت سرپایی طی یک ماه اخیر دارو دریافت کرده اند.

وی با اشاره به سند کشوری واکسیناسیون کرونا اظهار کرد: واکسیناسیون طبق برنامه پیش میرود و امیدواریم که با تولید واکسن داخلی شاهد افزایش سرعت واکسیناسیون باشیم.

دهنادی مقدم در بخش دیگری از اظهارات خود درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در گیلان گفت: خوشبختانه تعداد بیماران کرونایی روند کاهشی داشته و از ۱۰۷۵ بیمار کرونایی در ۲۹ فروردین به ۶۰۰ بیمار رسیده ام.

گفتنی است، آئین تکریم و معارفه رئیس بیمارستان سردار شهید حسین پور لنگرود با حضور فرماندار شهرستان لنگرود برگزار شد و در این مراسم از زحمات دکتر علی معصومی تقدیر و دکتر حمید فرج واجاری بعنوان رئیس جدید بیمارستان سردار شهید حسین پور معارفه شد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مشکلات استان گیلان در حوزه کارخانجات و واحدهای تولیدی تعطیل‌شده گفت: پشت‌صحنه تعطیلی کارخانجات و بیکاری ۱۵۰ هزار کارگر گیلانی باید پیگیری قضایی شود.

آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ویژگی‌های یک مسؤول در نظام اسلامی  اظهار کرد: آنچه برای یک مسؤول در حاکمیت اسلامی مهم است، حق مداری، سازش‌ناپذیری، صداقت در سیاست و عدالت‌خواهی است.

 

وی با بیان اینکه همه‌کسانی که در نظام سیاسی دخیل هستند شامل قوای سه‌گانه، باید نسبت به مردم توجه جدی داشته باشند، گفت: مردم یک رکن اساسی و به تعبیری، ولی‌نعمت هستند؛ مسئولین به‌واسطه همین مردم بر سر کار آمد‌ه‌اند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری به توصیه امیرالمؤمنین (ع) به کارگزاران و استانداران اشاره کرد و افزود: نظام سیاسی در اسلام بر پایه ولایت و محبت است؛ محبت و احترام به مردم باید موردتوجه همه مسؤولین قرار گیرد و حضرت امیر (ع) به مسؤولین توصیه دارند که مردم را با دل‌وجان خود دوست بدارید.

رمضانی با اشاره به جایگاه ویژه مردم در نظام سیاسی اسلام گفت: موضوع مردم از نگاه پیامبر و امام جامعه جزو سلوکی است که باعث رشد می‌شود و اگر عارفی به‌حداعلای ارتباط با خداوند رسیده باشد، ولی هیچ دستگیری از مردم نکند، بسیار ناپسند است

وی با اذعان به اینکه عدالت یک روز حاکم، بر عبادت هزار سال عارف ترجیح داده می‌شود، بیان کرد: اگر انسانی در میدان مردم حضور نداشته باشد، به لحاظ رشد به کمال نمی‌رسد، حضور در بین مردم باید همراه با دوست داشتن و احترام گذاشتن به آنان باشد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه باید در همه سطوح مسؤولیت و مدیریت، محبت و احترام به مردم وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: رضایت مردم باید به‌طور عمومی، جلب شود و بااین‌وجود عموم مردم با حداقلی‌ها هم راضی می‌شوند که باید رضایت آن‌ها جلب شود.

وی با انتقاد از برخی سوء تدبیرها که منجر به فشار بر مردم شده است، بیان کرد: اینکه بر اساس بی‌تدبیری، یک جنس کالایی در دسترس مردم نباشد، قابل‌قبول نیست.

رمضانی صداقت با مردم را از ویژگی یک مسؤول و مدیر اسلامی در هر رده جایگاهی برشمرد و گفت: صداقت با مردم می‌تواند در شخصیت کاریزماتیک مسئول نقش ایفا کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه پرهیز از امتیازخواهی در حوزه مدیریت مهم است، افزود: متأسفانه برخی دوست دارند که مردم در مقابل کوچک‎ترین خدمت، از آن‌ها تشکر کنند.

وی به وظایف کارگزاران جامعه ازجمله ضرورت اصل خدمتگزاری اشاره کرد و گفت: مسؤول باید خدمت و کاری که برای دیگران انجام می‌دهد را کوچک بشمارد و در آن تعجیل داشته باشد.

رمضانی با اشاره به اینکه منت گذاشتن برای انجام خدمت به مردم سبب باطل شدن پاداش احسان و نیکی می‎شود، افزود: کسی که نمی‌تواند کاری برای مردم انجام دهد، باید با مهربانی به فرد بگوید و در ادامه از آن، عذرخواهی کند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) به آثار خلف وعده توسط کارگزاران جامعه اشاره کرد و گفت: انسان اگر وعده بدهد و خلف وعده کند، هم غضب خدا و هم مردم را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه امروزه جامعه اسلامی نیازمند حضور حداکثری مردم است، خاطرنشان کرد: بر اساس نگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، این حضور حداکثری در نظام بین‌الملل، ضریب امنیت جامعه و نظام اسلامی را افزایش می‌دهد.

رمضانی حضور حداکثری مردم را جزو موارد دارای اهمیت در مردم‌سالاری دینی دانست و گفت: مسؤولین باید خدمتگزاری را نشان دهند و تلاش کنند اتفاق‌های مبارک بیافتد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مشکلات استان گیلان در حوزه کارخانجات و واحدهای تولیدی تعطیل‌شده تصریح کرد: چگونه می‌شود که ده‌ها هزار نفر از کارگرانی که در کارخانجات استان مشغول بودند، حالا با تعطیلی این واحدها، بیکار شده‌اند؛ مسؤولین ما از طرفی به دنبال این هستند که برای بیکاران اشتغال‌زایی کنند ولی از طرف دیگر ده‌ها هزار نفر از کسانی که کار می‌کردند، بیکار شده‌اند.

رمضانی با تأکید بر اینکه پشت‌صحنه تعطیلی کارخانجات و بیکاری ۱۵۰ هزار کارگر گیلانی باید پیگیری شود، افزود: بخش‌های اجرایی، قضایی و نظارتی حاکمیت باید این موارد را بررسی کنند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه مردم ما نشان دادند که در کمک‌های مؤمنانه دوران کرونا، کمک به سیل‌زدگان و همچنین یاری‌رسانی به زلزله‌زدگان، کم نمی‌گذارند، گفت: همه باید به دنبال راه‌هایی باشیم که مشکلات مردم حل شود و حضور پررنگ مردم در عرصه‌های مختلف را شاهد باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هکتارها اراضی ملی و جنگل‌های گیلان هر ساله به‌دلیل تجاوز به اراضی ملی، برداشت‌های بی‌رویه، حوادث طبیعی و باندبازی‌ از بین می‌رود.

سیدعلی آقازاده، اظهار داشت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری رویکرد مجلس و دولت باید رفع موانع تولید بوده و همه ساختارهای نظام نیز باید مشکلات موجود در مسیر تولید نظیر زمان طولانی اخذ مجوز کسب و کار و بروکراسی‌ اداری را برطرف کنند.

 

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی ارائه تسهیلات بانکی، مبارزه با قاچاق کالا، اختصاص سرمایه در گردش، بهینه‌سازی تولیدات و فرهنگ‌سازی در جامعه نکاتی است که می‌تواند در رفع موانع تولید و توسعه آن موثر واقع شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه این امر در استان گیلان در حال پیگیری است افزود: اگر چه در بحث مدیریت تخصصی حوزه تولید و رفع موانع آن ضعف‌هایی در گیلان وجود دارد اما ما به دنبال شناسایی نقاط ضعف و بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان هستیم.

آقازاده درباره مغفول ماندن کشاورزی، حمایت از محصولات کشاورزی استراتژیک و اقتصادی گیلان اعم از برنج و چای را مورد تأکید قرار داد و عنوان داشت: متأسفانه واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی، عدم فرآوری‌ها و عدم سرمایه‌گذاری‌های به‌موقع سبب شده تا در بخش کشاورزی با مشکلات زیادی مواجه باشیم.

 نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت باید با خرید تضمینی محصولات کشاورزی، برنامه‌ریزی، نظارت دقیق و برنامه‌ریزی برای جلوگیری از قاچاق تولیدات، همراهی نزدیکی با کشاورزان و تولیدکنندگان داشته باشد.

وی تصریح کرد: در این راستا بین مجمع نمایندگان گیلان در مجلس و مسئولان استانی جلساتی برای راهکارهای حمایت از کشاورزان برگزار می‌شود و ارائه خدمات لازم اعم از اعطای وام‌ به کشاورزان، خرید محصولات و سایر اقداماتی که می‌تواند به تولیدات استان کمک کند مورد پیگیری است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان حوزه منابع طبیعی و مسائل زیست محیطی را محورهای اساسی در استان گیلان خواند و افزود: برای حفاظت از این منابع و جنگل‌ها قوانین جامعی وجود دارد اما به‌دلیل ضعف مدیریت قوانین به خوبی اجرا نشده است.

 آقازاده ابراز داشت: به‌دلیل اینکه نتوانستیم ساز و کار دقیقی را در حوزه منابع طبیعی در استان گیلان تعریف کنیم و برنامه دقیقی برای توسعه و حفاظت منابع طبیعی وجود ندارد اکنون شاهد این هستیم که تخریب جنگل‌های گیلان بیشتر از سازندگی و نهال‌کاری است.

 نماینده مردم رشت و خمام در مجلس گفت: هر سال شاهد از بین رفتن هکتارها اراضی ملی و جنگل‌های استان به‌دلیل تجاوز به اراضی ملی، برداشت‌های بی‌رویه، حوادث طبیعی و باندبازی‌هایی که انجام می‌شود هستیم لذا این موضوع مورد توجه ما بوده و به‌شدت نگران تخریب منابع طبیعی استان هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تلاش ما این است که بتوانیم اعتبارات و پشتیبانی‌های لازم برای حفاظت از منابع طبیعی را فراهم کنیم تا در اجرای برنامه‌های درازمدت و کوتاه‌مدت در حوزه عرصه‌های طبیعی اقدامات موثری برای حفظ منابع طبیعی استان گیلان انجام گیرد.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان گفت: تاکنون واکسن کرونا به ١٠ هزار نفر از سالمندان بالای ۸۰ سال در این استان تزریق شده است.

دکتر حسن رخ شاد افزود : واکسیناسیون کرونا به افراد بالای ۸۰ سال از سه شنبه گذشته همزمان با سراسر کشور در گیلان آغاز شده و همچنان هم ادامه دارد.

 

وی با اشاره به آمار حدود ۵۵ هزار سالمند بالای ۸۰ سال در گیلان خاطر نشان کرد: این گروه سنی به هیچ وجه نگران نباشند تا زمانی که واکسیناسیون این گروه سنی به اتمام نرسد، تزریق واکسن گروه دیگری را آغاز نمی کنیم.  

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت استان گیلان با بیان اینکه در مواردی برای تزریق واکسن کرونا برای گروه سنی یاد شده شاهد ازدحام جمعیت هستیم، اظهار داشت: معمولا این ازدحام به دلیل وجود همراهان این سالمندان است که برای جلوگیری از شلوغی و کاهش خطر در محل تزریق واکسن، این افراد باید به تنهایی در غیراینصورت فقط با یک همراه حضور یابند.  

وی یادآور شد: هم اکنون ۷۱۵ بیمار مبتلا به بیماری کووید ١٩ در بیمارستان های گیلان بستری بوده که ١٢١ نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند.

واکسیناسیون کرونا از اواخر بهمن ماه سال گذشته همزمان با سراسر کشور ابتدا با تزریق کادر درمان در بخش مراقبت های ویژه در گیلان آغاز شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون علیه کرونا بیش از ۳۲ هزار نفر در استان گیلان واکسینه شده اند.

آبتین حیدرزاده  با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در استان گیلان، اظهار کرد: از ابتدای شروع طرح واکسیناسیون علیه کرونا تاکنون هشت مرحله واکسن به استان گیلان اختصاص یافته است.

 

وی با بیان اینکه این واکسن‌ها برای تزریق به گروه‌های در معرض خطر که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور شناسایی شدند در نظر گرفته شده است، افزود: طی هشت مرحله ۳۲ هزار و ۷۳۴ نفر علیه بیماری کرونا در سطح استان گیلان واکسینه شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه افزود: واکسن‌ها برای گروه سنی ۱۸ سال به بالا شامل پرسنل بهداشت و درمان، بیماران خاص، پاکبانان، جانبازان بالای ۵۰ درصد و شیمیایی، اعضا نظام پزشکی و سالمندان بالای ۸۰ سال تزریق شده و ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تمام واکسن‌های اختصاص یافته وارداتی و ساخت کشورهای کره جنوبی، روسیه، چین و هند شامل اسپوتینک، سینوفارم، بهارات و آسترازنکا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه سرعت انجام واکسیناسیون در استان مشروط به در دسترس بودن مقادیر کافی واکسن است، اظهار کرد: مردم برای انجام واکسن کرونا می‌توانند از طریق رسانه‌ها مانند صدا و سیما و فراخوان‌های تلفنی از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت تعیین شده از سوی دانشگاه مراجعه کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفت: در هفته جاری نیز اعمال محدودیت های کرونایی و ترددی در استان گیلان ادامه دارد.

محمود قاسم نژاد صبح شنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت کرونایی در استان گیلان، اظهار کرد: بر اساس آخرین آمارها هشت شهرستان استان گیلان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

 

وی با بیان اینکه سایر شهرستان‌های گیلان نیز نارنجی هستند، گفت: با توجه به این شرایط اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان گیلان برای هفته جاری نیز ادامه دارد.

قاسم نژاد همچنین افزود: ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به گیلان، ممنوعیت تردد خودروها با پلاک غیربومی در شهرستان‌های قرمز و نارنجی نیز ادامه دارد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت اصناف، تأکید کرد: با توجه رنگ بندی‌های اعلام شده تعطیلی اصناف گروه‌های ۲، ۳و۴ در شهرستان‌های قرمز و گروه‌های ۳و۴ در شهرستان‌های نارنجی تا پایان هفته پا برجا خواهد بود.

قاسم نژاد در ادامه با تأکید بر ضرورت رعایت دستور العمل های بهداشتی از سوی مردم و صاحبان اصناف، اضافه کرد: شهروندان و اصناف تا عادی شدن اوضاع محدودیت‌های کرونایی را با جدیت رعایت کنند.

وی به در پیش بودن شب‌های قدر اشاره و تأکید کرد: محدودیت‌های تردد شبانه در شب‌های قدر لغو است و مردم می‌توانند در این شب‌ها در مراسم معنوی شب‌های قدر شرکت کنند.

صفحه1 از157

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.