K2 Listing

K2 Listing

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان از احداث دو مجتمع بزرگ تجاری خبر داد و گفت: بزودی دو مجتمع تجاری بزرگ آتیه سیروان در منطقه کم برخوردار مسکن مهر و مجتمع تجاری تفریحی سیتادیوم در جاده انزلی به بهره برداری می رسد.

گیل ندا،  تیمور پورحیدری در جلسه کارگروه تنظیم بازار که با حضور استاندار و اعضای کارگروه در محل استانداری برگزار شد، اظهار داشت: دو مجتمع بزرگ تجاری با هدف ارائه خدمات مطلوب و یکپارچه جهت دسترسی بهینه شهروندان به محصولات مورد نیاز در شهر رشت در حال راه اندازی است.

وی مجموع واحدهای صنفی ترسیم شده در دو مجتمع تجاری را بیش از ۸۰۰ واحد برشمرد و تشریح کرد: مجتمع تجاری واقع شده درمسکن مهر با ۵۰۰ واحد صنفی و سالن سینما و آمفی تئاتر و رستوران دارای روند پیشرفت بیش از ۹۰ درصد است و پروژه تجاری- تفریحی جاده انزلی(شهرستان خمام) با ۳۰۰ واحد صنفی بزرگ، سالن ورزشی، استخر و بازی کودکان در مراحل نهایی احداث است.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان در این جلسه از ثبات قیمت کالاهای اساسی در استان سخن گفت و افزود: براساس بررسی های انجام شده کالاهای اساسی نظیر شکر، روغن خوراکی، گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ از لحاظ فراوانی، در ماه اخیر عرضه مطلوبی داشته و قیمت های آنها نیز به صورت ثابت و متعادل است.

تیمور پورحیدری افزود: با وجود افزایشی که در قیمت برخی از لوازم خانگی در برندهای مختلف و فضای رقابتی بازار بود اما میزان عرضه و تقاضای این کالاها در بازار مطلوب است اگر بازار برخی کالاها با رکود خرید مواجه هستند دلیل آن کاهش قدرت خرید مردم است.

وی اضافه کرد: طی هفت ماه گذشته تعداد ۶۳ هزار و ۱۹۸ بازرسی غیر قاچاق از بنگاههای اقتصادی انجام شده و پنج هزار و ۹۱۴ متخلف شناسایی شدند که به مبلغ۲ میلیارد و ۹۷۰میلیون تومان جریمه شدند. سه هزار و ۳۰۱ بازرسی نیز در حوزه قاچاق کالا انجام شد که از این تعداد ۱۸۰ بنگاه متخلف شناسایی و به مبلغ ۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون تومان جریمه شدند.

دبیر کارگروه تنظیم بازار استان تاکید کرد: با توجه به کاهش جوجه ریزی در سطح کشور که متاًثر از حذف یارانه ها و افزایش قیمت نهاده ها بعد از آزاد سازی ارز ترجیحی است می توان با تزریق سرمایه در گردش به واحدهای هدف و ترغیب و حمایت از واحدهای تولید کننده ؛ در ایام پایانی سال از کمبود عرضه و افزایش قیمت گوشت مرغ جلوگیری کرد.

فائزی با بیان اینکه اداره کل آموزش و پرورش گیلان پروژه‌های نیمه کاره زیادی دارد که با مشکل عدم تزریق اعتبار مواجه هستند گفت: این اداره کل از عهده توسعه فضاهای آموزشی بر نمی‌آید و نیازمند مشارکت گسترده خیران هستیم.

گیل ندا،   به نقل از شبستان، محمد فائزی در برنامه گفت‌و‌گوی خبری اظهار داشت: با توجه به بحث اجرای فاصله گذاری اجتماعی در سطح مدارس، استان گیلان از این نظر و کافی بودن فضای آموزشی به نسبت سایر استانها وضعیتی متفاوت دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان عنوان کرد: در برخی از شهرستان‌های استان گیلان، سرانه فضای آموزشی با توجه به اجرای بحث فاصله گذاری قابل قبول است و در برخی از شهرستان‌ها با موقعیت مطلوبی مواجه نیستیم.

 

فائزی از تراکم بسیار بالای دانش آموزی در شهرستان رشت و خصوصا نواحی یک و دو آن سخن گفت و اضافه کرد: در مناطقی مانند شهرستان تالش و یا برخی از نقاط پرجمعیت شهرستان لاهیجان برای رسیدن به چشم اندازهای آینده واقعا نیازمند توسعه فضاهای آموزشی هستیم.

وی فشردگی دانش‌آموزان در برخی نقاط پرتراکم را مشکل مبتلابه اکثر استانها ذکر کرد و ابراز داشت: واقعیت این است که اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان با اعتبارات استانی و ملی از عهده وظیفه بزرگی مانند توسعه فضاهای آموزشی بر نمی‌آید و نیازمند مشارکت گسترده خیران هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با بیان اینکه مشارکت خیران در برخی از شهرستان‌ها این اداره کل را از بحران نجات داده است، اذعان کرد: اقدامات خیرین مدرسه ساز در کنار تزریق اعتبارات استانی و ملی می‌تواند موقعیت بهتری را برای ما در شهر رشت رقم بزند.

فائزی با بیان اینکه به باور سیستم آموزشی کشور، شیفت دوم شیفت مناسبی برای تحصیل دانش‌آموزان نیست، بر توسعه فضاهای آموزشی تاکید کرد و افزود: برخی از مدارس در دست ساخت گیلان با مشکل عدم تزریق اعتبار مواجه هستند که تنها با یک تخصیص مشکل آنها برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه اداره کل آموزش و پرورش گیلان پروژه‌های نیمه کاره زیادی دارد، خاطرنشان کرد: در این دسته از پروژه‌ها، سهم خیران پرداخت شده اما هنوز سهم دولتی تزریقی نشده و پروژه با کندی مواجه است، پیمانکاران هم طلبکار هستند اما با وجود اینکه هنوز مطالبات خود را از دولت نگرفته‌اند، پروژه را تعطیل نکرده‌اند که این اقدامات واقعا جای تقدیر دارد.

گیل ندا،  در صورت احداث خطوط انتقال:
توسعه نیروگاه پره سر و افزایش دو برابری تولید آن امکان پذیر است

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان، نشست کاری با ریاست کل دادگستری استان گیلان و فرماندار شهرستان رشت را در محل پست غرب رشت برگزار کرد.

به گزارش نگاه شمال؛ بهمن داراب زاده در این نشست گفت: پست ۲۳۰/۶۳ کیلوولت غرب رشت از نظر زیرساختی، حجم کاری، ظرفیت سازی و مقدار نقدینگی بزرگترین پروژه در حال اجرای استان می باشد و می تواند نقش اساسی در تعدیل بار پست های رشت شمالی و نفوت داشته باشد.
وی افزود: این پروژه به دلیل اهمیتش، از ماموریت های ویژه شرکت برق منطقه ای گیلان می باشد و به دلیل نقش محوری آن برای وزارت نیرو و شرکت توانیر، از اولویت خاصی برخوردار است.
داراب زاده گفت: این پروژه می تواند بستر مناسبی برای سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در بخش های مختلف ایجاد کند و نقش موثری در توسعه پایدار استان دارد.
وی با اشاره به اینکه استان گیلان پس از استان تهران پربارترین شبکه برق را دارا می باشد، گفت: خط چهار مداره رشت–انزلی–پره‌سر نیز از پروژه های ملی و کشوری است و علاوه بر تولید انرژی برق نیروگاه پره سر و رفع حبس تولید این نیروگاه و اتصال شبکه برق شمال استان به جنوب استان، در افزایش ۵۰ مگاواتی تولید نیروگاه پره سر نقش موثری دارد که این امر با توجه به شرایط ویژه تولید برق، می تواند برای شبکه سراسری برق بسیار حائز اهمیت باشد.
وی افزود: در صورت تامین زیرساخت از نظر احداث خط بابت انتقال برق تولیدی نیروگاه پره سر، امکان توسعه و افزایش دو برابری تولید این نیروگاه وجود خواهد داشت.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: خوشبختانه بخش سخت و سنگین این پروژه، یعنی فونداسیون پروژه انجام شده و با مشخص شدن پیمانکار اجرایی پروژه، به زودی سیم کشی دکل ها نیز آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به متفاوت و خاص بودن اجرای پروژه های برقی در استان گفت: وضعیت ویژه اقلیمی، حاصلخیز بودن زمین ها و زیر کشت بودن آن در نیمی از سال، بارش فراوان باران و کم بودن روزهای کاری، ارزشمند بودن و تعدد مالکین زمین، سست بودن زمین و بالتبع حجم بالای خاکبرداری و مصالح، شالیزار بودن زمین و وجود مشکلات فراوان جهت بردن مصالح پای دکل ها و مشکلات حقوقی موجب می شود تا پیشرفت پروژه ها به کندی صورت بگیرد.
داراب زاده گفت: با توجه به این مشکلات عدیده از سیستم قضایی و در راس آن از ریاست کل محترم دادگستری گیلان تقاضا داریم تا با صدور دستورات لازم برای رفع ممانعت ها، بدون تضییع حقوق مردم ما را در انجام این پروژه ملی و استراتژیک همراهی کنند.
امام پناهی فرماندار شهرستان رشت نیز در این نشست گفت: با تلاش مضاعف مجموعه کارکنان شرکت برق منطقه ای گیلان تابستان را بدون خاموشی سپری کردیم که کار بسیار ارزشمندی بود.
وی افزود: با توجه به کشاورزی بودن استان و امرار و معاش مردم عزیز استان از کشاورزی، انتظار می رود تا حد امکان در اجرای پروژه، بهترین مسیر با کمترین خسارت انتخاب شود و در صورت وارد شدن خسارت به کشاورزان ، خسارت آنان در اسرع وقت و تمام و کمال پرداخته شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در مانور شرکت آب و فاضلاب، آمادگی این مجموعه را در مواقع بحرانی در بین دستگاه های اجرایی در رده اول اعلام کرد.

 

گیل ندا، مازیار علی پور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل این شرکت در مانور وقوع سیل و آسیب به تأسیسات رودبنه که در شهرستان لاهیجان برگزار شد گفت: جهت آماده سازی همکاران برای رفع حوادث، این مانور همزمان با نکوداشت هفته پدافند غیرعامل اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس سناریوی از پیش تعیین شده جهت مقابله با بحران های احتمالی، این حادثه طراحی شد افزود: با اجرای چنین برنامه هایی سطح آمادگی و مهارت کارکنان سنجیده می شود تا در زمان بروز حادثه، با دقت و سرعت عمل آثار ناشی از بحران های احتمالی کاهش یابد.

 فرهاد براتی فرماندار شهرستان لاهیجان با بیان اینکه برگزاری این مانورها آمادگی لازم در مجموعه را بوجود می آورد که در مواقع ضروری و بروز حادثه بتوانند بهترین خدمات را ارائه نمایند و از آنجائیکه نقش آب در زندگی جامعه بشری بسیار حائز اهمیت است و بسیاری از بحران ها در این زمینه است باید با هم افزایی بیشتر نسبت به رفع بحران های پیش رو اقدام نمود.

براتی در ادامه افزود: از نظر علمی و فنی باید به درجه ای برسیم که در کوتاه ترین زمان ممکن بتوان نسبت به رفع حادثه اقدام نمود و حفاظت و امنیت تأسیسات آبی در مقوله پدافندی نیز بسیار حائز اهمیت است و باید از آبفای گیلان از اهتمامی که در این حوزه داشته تقدیر کرد.

محمدی‌اصل گفت:‌حس کمک کردن و هرگونه یاری رساندن برای حفظ تحکیم بنیان زندگی، وظیفه اصلی ما می باشد که در زمان تحمل کیفر سرپرست، خانواده گروه هدف احساس تنهایی در جامعه نداشته باشد.

 

گیل ندا، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره‌کل زندان‌های استان گیلان، محمدی اصل مدیر کل زندان های گیلان به همراه برخی از روسای ستادی با حضور در اردوگاه کاردمانی حرفه آموزی حویق به منظور ارزیابی از برنامه های اجرایی در حوزه اصلاحی بازدید نمودند.

مدیر کل زندان های گیلان، آموزش و گسترش تقویت فرهنگ سازی غنی با موضوعیت ارزشهای اسلامی،تکریم و کرامت انسانی را برای نگرش مثبت هر چه بیشتر مددجویان در زندان و خانواده های آنان برای رسیدن به بازگشت سعادتمندانه به جامعه را در راس فعالیتها اشاره و گفت:‌حس کمک کردن و هر گونه یاری رساندن برای حفظ تحکیم بنیان زندگی ، وظیفه اصلی ما می باشد که در زمان تحمل کیفر سرپرست ، خانواده گروه هدف احساس تنهایی در جامعه نداشته باشد.

محمدی اصل تعامل مقامات قضایی در راستای برنامه های کاهش جمعیت کیفری را ستود و گفت :حضور پررنگ در زندان ها و حمایت های همه جانبه مقامات قضایی در روند ارایه تسهیلات به زندانیان و حتی خانواده های آنان می تواند در روند تحمل کیفر موثر باشد و آثار مثبتی را نیز برای گروه هدف به بار خواهد آورد که این خود نقش مثبت و سازنده ای را در جامعه خواهد داشت.

مدیر کل زندان های گیلان در راستای یکی از اولویت های سازمانی،که توجه به اجرای برنامه های تنظیم جمعیت کیفری زندان ها دارد گفت:توسعه استفاده از پابند الکترونیکی و استفاده از پتانسیل های موجود توانسته رشد چشمگیری را در این خصوص و ساماندهی هر چه بهتر زندانیان داشته باشد .

وی در پایان بهبود فرایندهای شکلی استفاده از تسهیلات قضایی از جمله مرخصی ، آزادی مشروط و … در زندان ها را با توسعه و تجهیز سامانه های هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری برای کاهش جمعیت کیفری مفید دانست.

استاندار گیلان امروز (چهارشنبه) در سفر یک روزه به بندرآستارا از پروژه های مهم تجاری، اقتصادی و گردشگردی این شهرستان مرزی بازدید کرد.

گیل ندا،   اسدالله عباسی در ادامه بازدیدهای میدانی از شهرستانهای مختلف گیلان؛ امروز در سفر یک روزه به آستارا با همراهی مدیران کل دستگاه های اجرایی مرتبط، از روند گسترش پایانه حمل و نقل صادراتی کالا، پروژه گردشگری تالاب بین المللی استیل و نیز مسیر ریل گذاری راه آهن رشت- آستارا در این شهرستان بازدید کرد.

استاندار گیلان در این بازدیدها تاکید کرد که همه پروژه ها به ویژه طرح هایی که مرتبط با فرآیند تقویت تجارت هستند، با همتی مجدانه و عزمی جهادی و انقلابی، به سرانجام برسد و تاخیر در بهره برداری از آنها، پذیرفتنی نیست.

وی با اشاره به مسیر شمال جنوب و نقش مهم راه آهن گیلان در آستارا با عنایت به منویات و ارزش‌گذاری رهبر معظم انقلاب و تاکیدات رئیس جمهوری به این مهم؛ ادامه داد: فعال شدن اقتصاد دریا، تسهیل تجارت دریایی و حمل و نقل دریایی و زمینی از جمله ثمرات تکمیل مسیر یادشده است.

 عباسی از مسئولان خواست با جدیت امور را به دست گرفته و بر اتمام پروژه های نیمه تمام و به سرانجام رساندن آنها همت گمارند.

 بازدید میدانی از پروژه های مهم عمرانی عام المنفعه، کشاورزی، صنعتی، گردشگردی و اقتصادی ،دیدار چهره به چهره با مردم، نشست با تجار و بازرگانان، بهره برداری از ساختمان مرمت شده امام زادگان ابراهیم و  قاسم (ع) و دیدار با خانواده معزز شهید از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه عباسی نماینده عالی دولت در استان به شهرستان مرزی بندر آستارا است.

 رئیس سازمان صمت گیلان ارتقای سهم معادن در تولید ناخالص داخلی را برنامه وزارت صمت در سطح کلان عنوان کرد و گفت: در راستای احیای معادن راکد ۵۰ مزایده معدنی در گیلان برگزار می شود.

گیل ندا،   تیمور پورحیدری عصر دوشنبه در گفتگو با رسانه‌ها با تأکید بر لزوم فعالیت معادن و نقش آنها در اقتصاد ملی اظهار کرد: فعالیت و احیای معادن غیر فعال زمینه تسریع در عمران و آبادانی مناطق مختلف استان را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه واگذاری محدوده‌ها و طرح‌های اکتشافی منوط به داشتن صلاحیت فنی و مالی مطلوب است، اضافه کرد: برنامه‌های وزارت صمت در سطح کلان ارتقای سهم معادن در تولید ناخالص داخلی کشور است که در این راستا برنامه احیا معادن راکد و محدوده‌های دارای ذخایر را در دستور کار قرار داده‌ایم.

رئیس سازمان صمت گیلان در ادامه با اشاره به قرار گرفتن ۴۲ معدن در فرآیند مزاید در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم در استان تصریح کرد: در مرحله دوم ۵۰ معدن در این فرآیند قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه این معادن پتانسیل مناسب برای فعالیت دارند، افزود: ۲۸ آبان ماه زمان بازگشایی پاکت‌ها مزاید این معادن است.

پورحیدری، میزان مزایده‌های معدنی وزارت صمت در فصل پاییز امسال در سطح کشور را بیش از ۵۳۰۰ فقره برشمرد و افزود: اکتشافات معدنی از طریق هوایی توسط تجهیزات پهپادی با هدف شناسایی دقیق معادن مطلوب در کشور در دستور کار است که می‌تواند در میزان ثبت محدوده ذخایر کانسارهای معدنی بسیار تسهیل کننده باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه اکثر برنامه‌های راهبردی وزارت صمت تحول بخش و آینده نگر است، عنوان کرد: استراتژی جدید وزارت صمت پرداختن به امور روبنایی نیست و اصل را بر اقدامات کارشناسی ریشه‌ای و اصولی قرار داده است که می‌تواند روند خدمات به فعالان اقتصادی را شفاف و تسهیل کرده تا شاهد تحولات بنیادین در حوزه تولید و تجارت باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: طبق پیگیری امور مربوط به ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه، بناهای تاریخی استان برای تبدیل به جاذبه‌های گردشگری به بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

گیل ندا،  ولی جهانی با اشاره به اینکه طبق ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه، بناهای تاریخی استان برای تبدیل به جاذبه‌های گردشگری به بخش خصوصی واگذار می‌شود، اظهار کرد: تاکنون ۱۶ بنای تاریخی زیر نظر اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با کاربری‌های متعدد چون موزه، هتل، کافه موزه و رستوران تبدیل به جاذبه گردشگری شده است.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان افزود: ۲۲۱ بنای تاریخی در اختیار ارگان‌های دولتی قرار دارد که اگر این دستگاه‌های اجرایی موافقت کنند بنای تاریخی تحت پوشش‌ آنها برای اقدام در این زمینه به سرمایه‌گذار خصوصی واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: ساختمان‌های ثبتی از جمله فلاطوری، ابریشمی، مدرسه فروغ، مجموعه بناهای تاریخی شیلات مربوط به ماهیان خاویاری بندر کیاشهر، حمام تاریخی دیلمان برخی از این بناهای تاریخی هستند.

جهانی با بیان اینکه از بالغ بر ۱۲۰۰ اثر ثبتی استان ۵۳۵ مورد بنای تاریخی است که ۲۲۱ بنا از این تعداد مجموعه‌های تاریخی دولتی است، گفت: وظیفه ذاتی صیانت از مواریث ارزشمند فرهنگی علاوه‌بر این اداره‌کل بر عهده همه دستگاه‌ها و اقشار مختلف مردم است که همچون امانتداری امین، میراث گذشتگان را حفاظت و به آیندگان بسپاریم.

جهانی حفظ اصالت بنای تاریخی، معرفی فرهنگ بومی - محلی استان، گسترش مطالعات پژوهشی، تعریف کاربری متعارف و همگن با بنا، جذب گردشگر و ایجاد اشتغال پایدار را از اهداف اصلی برنامه ساماندهی آثار تاریخی عنوان کرد و بر لزوم بهره‌گیری و مشاوره از همه فرهیختگان، متخصصان و آحاد مردم به منظور صیانت از آثار و بناهای تاریخی ارزشمند تاکید کرد.

صفحه1 از173

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.