سخن سردبیر
سه شنبه, 16 مرداد 777 ساعت 00:00

سخن سردبیر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

سهم "مافیای محلی" در مدیریت شهری


اپیزود اول


گیل ندا،  اگر مفهوم واژه مافیا را در اینترنت جستجو کنید به توضیحات زیر می رسید:


مافیا در گذشته به مجموعه هایی که به عنوان خانواده شناخته شده و معمولا یک روستا، شهر و یا یک منطقه را زیر سیطره خود داشته و جرائمی سازمان دهی شده از جمله ارتشا، کلاهبرداری، قمار، قاچاق مواد و قتل قراردادی و... را در محدوده تحت اختیار خود رقم میزدند گفته میشد.

پس از مرور زمان و انهدام شبکه های مافیایی سنتی که در قالب خانواده و بیشتر در کشور ایتالیا فعالیت داشتند این سبک از اقدامات تبهکارانه به سراسر جهان اشاعه یافت و فارغ از لزوم وجود نسبت های خانوادگی مافیا در اِشلی نوین تبدیل به خط مشی گعده های مختلف متشکل از افراد مختلف گردید که اصلی ترین نقطه مشترک آنها میل به قدرت طلبی از طریق اتصال به چهره های سیاسی و پرنفوذ بود.

برخلاف تصور عام باندهای مافیای نرم امروز بیش از هر زمان دیگر در اکثر نقاط دنیا در حال فعالیت هستند.لیکن امروز در قالبی جدید و شاید بدون بکارگیری روش های خشن گذشته و با هدف حفظ قدرت و تولید ثروت های کلان از طُرق نامشروع فعالیتی گسترده دارند و الگوهای محلی آنها در کشورهای مختلف به فراخور بستر موجود در حال فعالیت هستند.

متاسفانه در سالهای اخیر و به دلایل مختلف در کشور ایران و کلانشهرهایی همچون "رشت" نیز ما شاهد افزایش فعالیت و قدرت این باندهای مجرم هستیم که به نظر میرسد این موضوع به دلیل میل به انحصارطلبی منابعچالش اصلی در برابر روند و سرعت توسعه و مدیریت شهری میباشد.

شاید در ذهن مخاطب این سوال شکل گیرد که در زمان حال و با وجود نظارت های کافی چگونه حلقه های مافیای در شهری با وسعت رشت فعالیت کرده و مصون از هرگونه برخورد در حال بزه در سطوح بالا هستند؟؟
باید در نظر داشت هرچند حلقه و گستره فعالیت باندهای مافیای کوچکتر شود تلاش برای حفظ ویترین و تظاهر به قرابت با نهادهای ارزشی و مسئولین و کارگزاران دولتی و حکومتی از سوی این هسته های فساد بیشتر خواهد شد و بعضا شاهد حضور افرادی از طبقات مختلف اجتماعی از قبیل پزشک، اساتید دانشگاه، اعضای شورای شهر، فعال رسانه ای و... در حلقه این باندهای تبهکار هستیم!

به عبارت دیگر اصولا ذات و نفس تشکیل و فعالیت مافیای محلی، میل به فساد از سوی یک یا چند مسئول انتخابی و یا انتصابی میباشد که با توجه به موقعیت خود امکان ایجاد رانت و کسب ثروت و انحصار قدرت نامشروع را مهیا دانسته و برای نیل به اهداف شوم خود با تشکیل گعده هایی متشکل از افراد فاسد و البته با ظاهری مقبول و مشروع در حلقه اول خود اقدامات بزه کارانه خود را با نقاط هدف ادارات و سازمان ها آغاز می کنند.

شاید بارزترین وجه تمایز مافیای محلی که امروز در حال فعالیت است با فعالیت شکل سنتی مافیا در گذشته نقاط هدف و کانال های کسب منابع آنها میباشد.
در گذشته بیشترین منافع این باندها از درآمدهای مردم، تجارت مواد مخدر، کازینوها و روسپی خانه ها و قتل های سفارشی بود لیکن امروز باندهای مافیای بیشترین و شاید بهتر است عنوان شود همه ظرفیت خود را جهت کسب منافع از بودجه ادارات و نهادهای دولتی و وابسته به دولت بکار میگیرند.

مافیا برای رسیدن به این هدف باید ابتدا با ورود و دخالت در انتصابات بستر مد نطر خود را فراهم کند تا بتواند با همکاری مدیران ارشد و میانی با تعریف یک ساز و کار به ظاهر مشروع با بکارگیری ترفندهای حقوقی فرار از پاسخگویی، با دور زدن نهادهای نظارتی به اهداف شوم خود برسند.

در ادامه توضیحاتی جامع و البته با جزییات بیشتر در خصوص چگونگی و مصادیق فعالیت مافیای محلی ارائه خواهد شد تا بیشتر با عملکرد این تیم های بزهکار آشنا شوید.

محمدرسول محمدپور

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 آبان 1398 ساعت 12:59
محتوای بیشتر در این بخش: سهم "مافیای محلی" در مدیریت شهری »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.