برگزاری پنجاهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا با حضور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان

برگزاری پنجاهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا با حضور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گیل ندا،  پنجاهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران با حضور دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت و اعضای کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ برگزار شد.

 
 
به گزارش روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان:سه شنبه ۱۴۰۰/۹/۳ پنجاهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا  در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران  با حضور دکتر قاسم جان بابایی  معاون درمان وزارت بهداشت  با محوریت پیشگیری از خیز ششم کرونا برگزار شد. در این جلسه مسائل مربوط به نحوه درمان مبتلایان به کووید-۱۹ در بخش های مراقبت ویژه و راهنمای بالینی تدوین شده توسط کمیته علمی ICU نیز  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
 بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نیز در این جلسه مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه  نظرات کمیته علمی به صورت رسمی به زودی اعلام می شود.
 
دکتر جان بابایی یادآور شد: قطعا در استانهایی که پوشش واکسیناسیون بیشتر است، میزان ابتلا به کووید19 کمتر است و گیلان بالاترین میزان پوشش واکسیناسیون کرونا در کشور را دارد اما در برخی استانها این پوشش کمتر بوده است. در اروپا کشورهایی مانند آلمان، اتریش و هلند که الان دچار مشکلات جدی شده اند، اکثریت موارد فوتی آنها، افراد غیر واکسینه هستند و باید از این تجارب، به خوبی استفاده کنیم.
 
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در مدیریت کرونا، مهمترین موضوع، واکسیناسیون است. در چندماه اخیر سرعت بسیار خوبی در واکسیناسیون گروه هدف داشته ایم و از کشورهایی بودیم که عقب ماندگی های گذشته در واکسیناسیون عمومی به سرعت جبران شد. متاسفانه هنوز درصدی از جمعیت گروه هدف، واکسن کرونا را تزریق نکرده اند و با رویکرد اقناعی، تقاضای ما این است که این افراد حتما به سرعت واکسن کرونا را تزریق کنند.
 
 
دکتر جان بابایی یادآور شد: هنوز گرفتاری های خوشه ای در برخی نقاط کشور از نظر ابتلا به کرونا داریم. استانهایی که در آنها مشاغل فصلی و برداشت محصولاتی مانند پسته در دامغان یا زعفران در مناطق مختلف رواج دارد، بسیاری از کارگرها از شهرها و استانهای مجاور ممکن است که در چند شهر، دورهم جمع شوند. باید خیلی مراعات شود که ابتلای خوشه ای و منطقه ای رخ ندهد چون تجربه ثابت کرده که کرونا با ابتلای خوشه ای شروع می شود و شهرهای اطراف را درگیر کرده و گسترش پیدا می کند.
 
لازم به ذکر است در این جلسه دکتر دهنادی مقدم معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و عضو کمیته علمی کشوری، راهنمای بالینی درمان کووید 19 در بخش ICU را ارایه و نکات مهم درمانی آن را با توجه به جدیدترین یافته های علمی برشمردند.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

گیل ندا
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.