بین الملل |#54acd2

بین الملل

ایران تقریباً همه چیزهایی که در دورهای قبلی مذاکرات بر سر آنها توافق شده بود را تغییر داده است.
 

گیل ندا،  یک مقام وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد برلین پیشنهادات ایران در مذاکرات وین را غیرقابل قبول می‌داند.

به گزارش تسنیم؛ یک مقام وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد پیشنهاداتی که ایران در جریان دور اخیر مذاکرات وین برای حل‌وفصل اختلافات مطرح کرده است، از نظر برلین قابل قبول نیست.

این مقام آلمانی که رویترز به نامش اشاره‌ای نکرده است، در خصوص پیشنهادات ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین اظهار داشت: «پیشنهادات مطرح شده از سوی ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور قابل‌قبول نیست. ما این پیشنهادات را به‌دقت و به‌طور کامل بررسی کرده‌ایم و به این نتیجه رسیدیم که ایران تقریباً همه چیزهایی که در دورهای قبلی مذاکرات بر سر آنها توافق شده بود را تغییر داده است.»

وی ادامه داد: «این پیشنهادات نمی‌توانند مبنایی برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب در مذاکرات باشند. ما انتظار داریم هیأت ایرانی پس از انجام مشورت‌های لازم در تهران، با پیشنهادات واقع‌بینانه به وین بازگردد.»

دادگاه میانمار تحت هدایت ارتش این کشور، آنگ سان سوچی را به ۴ سال زندان محکوم شد.

گیل ندا، به نقل از رویترز، یک منبع آگاه به فرایند دادگاه آنگ سان سوچی گزارش داد که این رهبر برکنار شده امروز (دوشنبه) از طرف دادگاه میانمار به 4 سال زندان محکوم شد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود همچنین گفت که وین مینت، رئیس جمهور برکنار شده میانمار نیز در اولین حکم دادگاه به همین مدت زندان محکوم شد.

ارتش میانمار اعلام کرده که پس از آنکه مشخص شده حزب لیگ ملی برای دموکراسی با تقلب و دست بردن در آرا در انتخابات پیروز شده اقدام به کودتا در این کشور کرده است؛ اتهامی که کمیسیون های انتخاباتی در همان زمان رد کرده و توطئه ای علیه دولت تلقی کردند.

آنگ سان سوچی در اول فوریه و همزمان با کودتای نظامیان میانمار از قدرت برکنار شد و تاکنون با 11 اتهام کیفری مواجه است که دو اتهام مربوط به فساد و یک مورد هم مربوط به نقض اسرار دولتی است.

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که اکنون سویه اومیکرون ویروس کرونا در ۳۸ کشور جهان شناسایی شده است اما تاکنون هیچ مورد از مرگ مربوط به این سویه گزارش نشده است.

گیل ندا،  به گزارش "رویترز"، ماریا ون کرخوف، یک مقام در سازمان جهانی بهداشت، طی یک کنفرانس خبری گفت که این سازمان شاهد "نرخ رشد فزاینده" و افزایش شناسایی مورد ابتلا به سویه اومیکرون بوده است.

وی افزود: گفته می‌شود که میزان سرایت این سویه افزایش یافته است، آنچه ما باید بدانیم این است که آیا در مقایسه با سویه دلتا سرایت پذیری بیشتری دارد یا خیر.

کرخوف همچنین اشاره کرد که سویه دلتای ویروس کرونا همچنان سویه غالب در سراسر جهان است.

وی توضیح داد: مشخص نیست که سویه جدید باعث بیماری شدیدتر می‌شود یا خیر. گزارش‌های اولیه از آفریقای جنوبی نشان می‌دهند که بسیاری از بیماران علائم خفیف را تجربه می‌کنند. اولین موارد ابتلا به سویه اومیکرون در میان گروهی از دانشجویان گزارش شده است و افراد جوان‌تر نسبت به افراد مسن علائم خفیف‌تری را تجربه می‌کنند.

یک پزشک برجسته آفریقای جنوبی در این هفته به خبرگزاری‌ها گفت که علائم سویه اومیکرون غیرعادی اما «بسیار خفیف» است.

در همین حال سومیا سوامیناتان دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت که مردم نباید از سویه جدید اومیکرون وحشت کنند و هنوز برای اظهار نظر در مورد نیاز به تغییر در واکسن‌ها زود است.

مایک رایان مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت نیز گفت که هنوز هیچ مدرکی برای تغییر واکسن‌ها و تطبیق آن‌ها با سویه اومیکرون وجود ندارد و در حال حاضر واکسن‌های بسیار مؤثری وجود دارند.

وی تاکید کرد: ما باید بر توزیع عادلانه‌تر واکسن‌ها تمرکز کنیم. ما باید روی واکسینه کردن افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند تمرکز کنیم.

سویه اومیکرون درحال حاضر در آسیا، آفریقا، آمریکا، خاورمیانه و اروپا شناسایی شده است و موارد ابتلا به این سویه در هفت استان از ۹ استان آفریقای جنوبی گزارش شده است. این سویه برای اولین بار در آفریقای جنوبی گزارش شد.

با شیوع سریع اومیکرون در نقاط مختلف جهان، اقدامات محدود کننده در برابر این نوع جدید کرونا توسط دولتمردان کشورها آغاز شد و ترس از موج مرگبار دیگری از عفونت‌ها را عمیق‌تر کرد و نشان داد که نبرد تقریباً دو ساله علیه این بیماری تمام نشده است.

در حالیکه برخی دولت‌های اروپایی به سرعت اقدامات سختی از جمله استفاده اجباری از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی را مجدداً اعمال کرده‌اند،

سویه جدید کرونا در حالی در جنوب آفریقا شیوع پیدا کرده است که تنها هفت درصد از جمعیت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیونی قاره آفریقا واکسینه شده‌اند.

قاره آفریقا برای ایمن‌سازی ۶۰ درصد ساکنانش و دستیابی به سطحی از مصونیت در برابر ویروس کرونا حدود ۱.۵ میلیارد دز واکسن نیاز دارد. این در حالی است که تاکنون این قاره کمی بیش از ۴۰۰ میلیون دز دریافت کرده است.

سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در ماه گذشته از روند استفاده از واکسن بوستر (دز سوم) در کشورهای ثروتمند انتقاد کرده و اعلام داشتند که این امر دسترسی کشورهای فقیرتر به واکسن را کاهش می‌دهد.

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در دیدار با «الکساندر اورچوک» معاون نخست‌وزیر روسیه در ایروان مواضع جمهوری آذربایجان درباره توافق آتش‌بس و کریدورهای ادعایی را رد کرد.

گیل ندا، رسانه‌های ارمنستانی خبر دادند، نخست‌وزیر ارمنستان جمعه (دیروز چهاردهم آبان) در ایروان با الکساندر اورچوک معاون نخست‌وزیر روسیه دیدار و درباره روابط دوجانبه و تنش‌ها با جمهوری آذربایجان تبادل نظر کرد.

بنا بر گزارش وبگاه «آرمن پرس»، دفتر نخست‌وزیر ارمنستان درباره این دیدار دوجانبه به رسانه‌های ارمنستانی توضیحاتی ارائه داد.

دفتر نیکول پاشینیان سفر معاون نخست‌وزیر روسیه به ایروان را فرصتی خوب برای صحبت دو کشور درباره «دستورکار موجود» در روابط دو کشور خواند.

پاشینیان به اورچوک گفت: «مایلم اعلام کنم که از کارهای کمیسیون کاری سه جانبه به ریاست معاونان نخست‌وزیران فدراسیون روسیه، جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان بسیار قدردانی می‌کنم. امیدوارم در نهایت بتوانیم به راه‌حل‌های ملموس برسیم».

نخست‌وزیر ارمنستان در دیدار با معاون نخست‌وزیر روسیه ضمن انتقاد شدید از مواضع جمهوری آذربایجان درباره توافق آتش‌بس، ادعاهای تمام نشدنی جمهوری آذربایجان درباره کریدورهای ادعایی را به شدت رد کرد.

جنگ سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نیکول پاشینیان، الهام علی اف و ولادیمیر پوتین  پایان یافت و و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش آفرینی کرد.

مسئولان جمهوری آذربایجان بخصوص الهام علی‌اف مدتی پس از امضای توافق آتش‌بس قره‌باغ در نوامبر ۲۰۲۰ که به درگیری‌های مرگبار ۴۴ روزه بین دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان بر سر این منطقه پایان داد، به تنش‌آفرینی مرزی و توسل به پروپاگاندا و اظهارات جعلی برای زمینه‌سازی ایجاد «کریدور زنگه‌زور» روی آوردند.

در توافق آتش‌بس قره‌باغ، ارمنستان پذیرفته که مسیرهای بسته حمل و نقل بین بخش غربی جمهوری آذربایجان با جمهوری خودمختار نخجوان را باز کرده و امنیت حمل و نقل در مسیرهای مذکور را تضمین کند اما در هیچ کجای آن از ایجاد یک کریدور در امتداد مرز ارمنستان با ایران که باعث حذف این مرز و محروم‌شدن ایران از دسترسی به مسیر ترانزیتی جمهوری ارمنستان می‌شود، حرفی زده نشده است.

نیکول پاشینیان روز جمعه (دیروز) به معاون نخست‌وزیر روسیه در ایروان گفت: «در این زمینه می‌خواهم موارد زیر را بگویم. ارمنستان به بیانیه‌های ۹ نوامبر (۲۰۲۰) و ۱۱ ژانویه(۲۰۲۱) متعهد است که به رفع انسداد کلیه ارتباطات حمل و نقل و اقتصادی در منطقه اشاره دارد اما می‌خواهم تاکید کنم که اظهارات (جمهوری) آذربایجان در مورد کریدورها تاثیر منفی بر کارایی کار ما و فضای موجود دارد، به ویژه با توجه به اینکه در بیانیه‌های سه جانبه ما (سران کشورهای ارمنستان، روسه و جمهوری آذربایجان)،  هیچ اظهارنظری در مورد کریدورها وجود ندارد».

نخست‌وزیر ارمنستان ادامه داد: «تصور من این است که (جمهوری) آذربایجان سعی دارد برداشت‌های خود را به کمیسیون (سه جانبه ایروان، مسکو و باکو) تحمیل کند که البته برای ما غیرقابل قبول است».
پوتین و «الکساندر اورچوک» معاون نخست‌وزیر روسیه

وی همچنین گفت: «من می خواهم مجدداً تأکید کنم که ارمنستان به باز کردن و رفع انسداد زیرساخت‌های حمل و نقل و اقتصادی منطقه علاقه‌مند است. من مکرر به طور علنی  اعلام کرده‌ام که آماده‌ایم به سمت راه‌حل‌های ملموس برویم که ماهیت آن باید به شرح زیر باشد: ارمنستان باید راه‌های ارتباطی جاده‌ای و راه آهن را از طریق (جمهوری) آذربایجان دریافت کند، (جمهوری) آذربایجان باید راه‌های ارتباطی راه آهن و جاده‌ای را از طریق ارمنستان دریافت کند، از جمله مسیری که (جمهوری) آذربایجان را به جمهوری خودمختار نخجوان متصل می‌کند».

به گفته نیکول پاشینیان، «اسناد ما در مورد رفع انسداد زیرساخت‌های اقتصادی و حمل و نقل است، موضع ما به شرح زیر است. ما چه پیشنهادی داریم؟ خطوط ریلی که در دوران شوروی وجود داشت باید بازسازی شوند. بزرگراه‌هایی که در دوران شوروی وجود داشت، از جمله بزرگراه‌هایی که جمهوری خودمختار نخجوان را به (جمهوری) آذربایجان متصل می‌کردند نیز باید بازسازی شوند».

نخست‌وزیر ارمنستان افزود: «ما آماده چنین راهکارهایی هستیم. ما پیشنهادات ملموسی داریم. باید تاکید کرد که طبق بیانیه ۱۱ ژانویه که بارها درباره آن صحبت کرده‌ایم، باید در مورد کنترل گمرکی، کنترل گیاه‌پزشکی(صدور گواهی‌های مورد نیاز گیاهی برای صدور و ورود کالاها)، کنترل مرزی و سایر انواع کنترل احتمالی نیز مذاکره کنیم. این همان چیزی است که در بیانیه‌های ما در ۹ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ بیان شده است. من می خواهم یک بار دیگر تأیید کنم که ارمنستان علاقه‌مند و آماده است و ما امیدواریم که در آینده نزدیک بتوانیم به راه‌حل‌های مشخصی برای این موارد دست یابیم. موضع ما سازنده هستیم».

بنا بر روایت دفتر نیکول پاشینیان، «الکساندر اورچوک» معاون نخست‌وزیر روسیه از نخست‌وزیر ارمنستان بابت ملاقاته دوجانبه‌شان تشکر کرد. اورچوک همچنین از فعالیت‌های گروه کاری سه جانبه مسکو، ایروان و باکو بسیار قدردانی کرد.

معاون نخست‌وزیر روسیه به نخست‌وزیر ارمنستان گفت: «ما واقعا در چارچوب ماموریتی که شما همراه با رهبران سایر کشورها در چارچوب بیانیه‌های ۹-۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ به ما اعطا کرده‌اید، کار می‌کنیم. مایلم این را بگویم که ما با شرکای خود و معاونان نخست‌وزیر در تماس دائمی هستیم. ما ۸ جلسه برگزار کرده‌ایم که ۴ جلسه حضوری و ۴ جلسه دیگر از راه دور (مجازی) برگزار شده است».

الکساندر اورچوک ادامه داد: «در عین حال، ما تقریبا هر روز تلفنی صحبت و در مورد گزینه‌های مختلف برای یافتن راه‌حل‌های مقرون‌ به‌صرفه‌تر و قابل قبول‌تر برای همه طرفین بحث می‌کنیم. شما در جریان هستید که کارشناسان راهسازی هم کار کردند که راه‌های مواصلاتی را بررسی کردند. امروز ما درک بسیار خوبی از شکل واقعی آن جاده‌ها داریم. بر اساس این داده‌ها، پس از هشتمین جلسه کارگروه مشترک که در ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر ماه) برگزار شد، به نظر ما به راه‌حل های ملموسی خواهیم رسید. به طور اصولی (این راه‌حل‌ها) بر این اساس است که جاده‌ها تحت صلاحیت (حاکمیت) کشورهایی هستند که از آنها عبور می‌کنند».

این مقام ارشد روسیه افزود: «شما هم اشاره کردید و در بیانیه‌ها هم آمده است که باید انواع کنترل‌ها انجام شود. ما توافق کردیم که چنین کنترلی باید بر اساس اصل برابری اعمال شود و همچنین درباره آن بحث کردیم، از جمله اینکه چگونه و از کجا شروع به رفع انسداد زیرساخت‌های مربوط به خودرو کنیم. ما می‌خواهیم امروز با شما در مورد آن صحبت کنیم و در مورد چگونگی حرکت به جلو فکر کنیم».

اظهارات این مقام ارشد مسکو درباره وضعیت جاری در قبال تنش‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شرایطی انجام شده که ادعاهای الهام علی اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و همچنین رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای او درباره کریدور ادعایی زنگه‌‎زور ادامه دارد.

چندی قبل  سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به ادعای ترکیه و جمهوری آذربایجان درخصوص ایجاد کریدور زنگه‌زور واکنش نشان داده بود.

«ماریا زاخاروا» گفته بود: «بهترین چارچوب برای رسیدگی به این اختلافات، نشست‌های معاونین وزرای امور خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان است که تاکنون هشت نشست را برگزار کرده‌اند. معتقدیم که اقدام صحیح، پایبندی به اعلامیه‌ها و گام‌هایی است که توافقات سه‌جانبه درخصوص بازگشایی تمامی مسیرهای حمل‌ونقل و اقتصادی در قفقاز جنوبی اجرا شوند»

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با طرح ادعاهایی علیه ایران گفت: جنگ سردی میان اسرائیل و ایران در جریان است.

گیل ندا،  به گزارش ایسنا، نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه با تایمز لندن گفت که در حال حاضر یک جنگ سرد میان اسرائیل و ایران در جریان است.

 

بنابر گزارش شبکه خبری العربیه، وی در ادامه ادعا های خود علیه کشورمان مدعی شد: اسرائیل هر کاری که لازم باشد برای خنثی کردن تهدید ایران انجام خواهد داد.

 

به گزارش ایسنا، مقامات رژیم صهیونیستی همواره تلاش می کنند با ایران هراسی و طرح ادعاهایی واهی و ساختگی علیه کشورمان، توجه جامعه بین الملل را از این واقعیت که خود تهدید اصلی علیه ثبات و امنیت منطقه هستند، منحرف کنند تا بتوانند به اقدامات مخرب و جنگ طلبانه خود علیه ایران و سایر کشورهای منطقه ادامه دهند.

آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا طی دستورالعملی هشدار پرواز در آسمان جمهوری اسلامی ایران را لغو کرد.

گیل ندا،  دیماه سال 98 آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا طی دستورالعملی به تمامی شرکت‌های هواپیمایی اروپایی هشدار داد که تا اطلاع ثانوی بر فراز آسمان ایران پرواز نکنند و در صورت ضرورت در ارتفاع بالای 25 هزار پا (7600 متر) پرواز را انجام دهند. این در حالی بود که تیرماه سال گذشته این هشدار از سوی آژانس هوانوردی ایمنی اتحادیه اروپا تمدید شد.

در آن زمان مرتضی دهقان معاون سابق هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به تمدید نوتام شماره CIZB-2020-01R1 با موضوع فضای ایران توسط آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا EASA گفته بود: این نوتام تمدیدکننده نوتام قبلی EASA برای فضای ایران بوده و تغییری در متن و توصیه نوتام صورت نگرفته و صرفا تا تاریخ 16ژانویه 2021 تمدید شده است.

وی تصریح کرد: مطابق این نوتام به شرکتهای هواپیمایی توصیه شده برای پرواز زیر ارتفاع 25000 پا در فضای ایران بر اساس ارزیابی ریسک خود اقدام کنند. 

وی با بیان این‌که مذاکراتی با EASA و برخی کشورهای اروپایی برای رفع نگرانی و دادن اطمینان در خصوص فضای ایران صورت گرفته است، افزود: بازگشت مجدد ایرلاین های بین المللی به کشور پس از بحران ناشی از کرونا نشانه اقدامات مثبت و ایمنی و امنیت فرودگاهها و فضای ایران است.

به گزارش تسنیم، حال پس از گذشت حدود 14 ماه از اظهارات مقام مسئول سابق سازمان هواپیمایی کشوری، آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا هشدار پرواز  در آسمان جمهوری اسلامی ایران را طی دستورالعملی لغو کرده است. به این ترتیب می‌توان پیش بینی کرد شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی بیش از پیش از آسمان ایران برای انجام پروازهای خود استفاده کنند.

بر اساس گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، ویروس کرونا توسط چین به عنوان یک سلاح بیولوژیکی توسعه نیافته است.

گیل ندا،  در گزارشی که روز جمعه از حالت محرمانه خارج شد، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد در حالی که جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره منشا ویروس SARS-CoV-2 که باعث کووید-19 شده اختلاف دارند، اما آنها ارزیابی کرده‌اند که این ویروس توسط چین به عنوان یک سلاح بیولوژیکی توسعه نیافته است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های چینی نیز چیزی از کرونا پیش از اعلام شیوع این ویروس نمی‌دانسته‌اند.

در این گزارش ذکر شده که ویروس کرونا به صورت محدود در نوامبر 2019 (آذر 1398) ظاهر شده و بیش از یک منشأ احتمالی برای این ویروس وجود داشته است.

بر اساس آخرین آماری که وبگاه Worldometers‌ منتشر کرده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان از 246 میلیون مورد فراتر رفته و تعداد قربانیان این ویروس نیز از 5 میلیون نفر بیشتر شده است.

آمریکا همچنان با بیش از 46 میلیون و 700 هزار مورد ابتلا بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا را دارد. تعداد قربانیان کرونا در این کشور نیز با بیش از 765 هزار نفر، همچنان بیشترین تعداد در سرتاسر جهان به شمار می‌آید.

رئیس‌جمهور آلمان طی جلسه‌ای رسمی، استعفای «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور و کابینه وی را پذیرفته و نامه پذیرش استعفا را تقدیم وی کرد.

گیل ندا،  «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس‌جمهور آلمان طی جلسه‌ای رسمی، استعفای «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور و کابینه وی را پذیرفته و نامه پذیرش استعفا را تقدیم وی کرد.

در جریان برگزاری این مراسم، اشتاین مایر با تقدیر از مرکل و تلاش‌های وی طی چهار سال گذشته دولت، گفت: اتفاقات زیادی طی چهار سال گذشته رخ داد. اکتفا به گفتن اینکه دوره قانون‌گذاری قبلی با توجه به موضوعاتی که باید حل می‌شد دشوار بود، به‌تنهایی وضعیت واقعی امور را منعکس نمی‌کند.

رئیس‌جمهور آلمان همچنین با اشاره به‌سختی دوران کرونا که به گفته وی، جهان را زیرورو کرد، از تلاش‌های مرکل در مقابله با این بیماری تشکر کرده و گفت: تلاش‌های زیادی از جانب شما و تمامی کشور (در این زمینه) انجام شد.

اشتاین مایر همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تنش‌های بین‌المللی طی سال‌های گذشته صدراعظمی مرکل پرداخت که به گفته وی، موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا از سخت‌ترین آن‌ها بود.

وی درعین‌حال نسبت به آینده پیش روی اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرده و گفت: پیوستگی داخلی اروپا بی‌ثبات باقی‌مانده و کاهش تنش‌ها در کنار ایجاد توازن در منافع اروپا، همچنان از اولویت‌های اصلی دولت جدید در آلمان خواهد بود.

اشتاین مایر در انتهای سخنان خود اعلام کرد که مرکل و کابینه وی، تنها طی چهار سال گذشته، حدود ۶۰۰ قانون وضع کرده و به اجرا گذاشتند.

صفحه1 از59

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.