گیل ندا
گیل ندا

گیل ندا

کارشناس هواشناسی: با ورود سامانه سرد و بارشی به گیلان دمای هوای این استان تا ۱۰ درجه کاهش می‌یابد.

 

گیل ندا،   کارشناس هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه بارش باران در گیلان آغاز شده است گفت: در ارتفاعات هم بارش برف گزارش شده است.
سمانه نگاه با بیان اینکه این سامانه تا ظهر فردا در گیلان ماندگار است افزود: دمای هوای استان ۸ تا ۱۰ درجه سلسیوس کاهش می‌یابد.
وی گفت: دمای فعلی شهر رشت مرکز استان ۸ درجه سلسیوس و رطوبت فعلی ۱۰۰ درصد است.
کارشناس هواشناسی افزود: اسب وونی تالش در ۲۴ ساعت گذشته با منفی ۳ درجه سلسیوس سردترین نقطه استان و رودبار با دمای ۱۵ درجه سلسیوس گرم‌ترین شهر استان گزارش شده است.
سمانه نگاه گفت: دریا امروز و فردا برای فعالیت‌های دریایی نامناسب است.

رئیس کل دادگستری استان گیلان به همراه تعدادی از مسئولان قضایی از زندان حویق بازدید کرد و گفت: مشغول به کار بودن در طی دوران حبس موجب درآمد زایی برای زندانیان بوده و معیشت نسبی آنان را فراهم می کند.

گیل ندا، حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی، رئیس کل دادگستری استان گیلان به همراه تعدادی از مسئولان قضایی از زندان حویق بازدید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه مسئولان قضایی در جریان مشکلات و نیازمندی های زندانیان هستند، اظهار داشت: استقرار قاضی ناظر زندان در تمامی زندان ها امری ضروری است تا از نزدیک با زندانیان در تماس بوده و با مشکلات و خواسته های آنان آشنا باشد.

وی اشتغال به کار زندانیان را یکی از دغدغه های دستگاه قضایی برشمرد و افزود: مشغول به کار بودن در طی دوران حبس موجب درآمد زایی برای زندانیان بوده و معیشت نسبی آنان را فراهم می کند.

رئیس شورای قضایی استان با بیان اینکه مدت زمان عمر انسان ها بسیار محدود بوده و باید تمامی لحظه های آن را غنیمت شمارند تصریح کرد: امروز خلوت و فرصت غیر اختیاری و جبری برای زندانیان فراهم شده است که باید به گذشته خود فکر کرده و از آن درس بگیرند چون در غیر این صورت ممکن است در آینده دوباره مرتکب همان عمل خلاف شوند.

وی در پایان از مسئولان زندان خواست تا ضمن ایجاد اشتغال برای زندانیان به تبیین مباحث فرهنگی نیز بپردازند تا با اصلاح و تربیت و انقلاب درونی، شاهد بازگشت مجدد زندانیان و تکرار تخلف های آنان در جامعه نباشیم.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب گیلان از استانداردسازی ۲ هزار و ۵۴ فقره انشعاب آب شرب جهت کاهش هدر رفت آب در این استان خبر داد.

گیل ندا، به گزارش ایلنا از رشت، مازیار غلامپور از استانداردسازی ۲ هزار و ۵۴ فقره انشعاب آب شرب جهت کاهش هدر رفت آب در این استان خبر داد.

غلامپور گفت: طی ۹ ماهه سال جاری ۲ هزار و ۵۴ فقره انشعاب آب در سطح استان اصلاح و استانداردسازی شد.

وی با اشاره به رفع ۹ هزار و ۳۱۶ مورد حوادث انشعاب آب در این مدت افزود: ۵ هزار و ۴۷ دستگاه کنتور خراب نیز در این فاصله زمانی تعویض شد.

غلامپور تصریح کرد: با اجرای این اقدامات که بیش از ۷۶ میلیارد ریال هزینه به همراه داشت ۱۶ لیتر بر ثانیه هدر رفت واقعی آب در استان گیلان کاهش یافت.

واکسیناسیون، بهترین روش برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ محسوب می‌شود، اما باید پرسید آیا امکان ابتلا به بیماری کرونا بعد از تزریق واکسن وجود دارد؟.

گیل ندا، به گزارش ایسنا، بهترین روش برای مبارزه با همه‌گیری کووید-۱۹ واکسیناسیون است. واکسن‌های کووید-۱۹ با ایجاد پاسخ ایمنی در برابر ویروس کرونا به طور قابل توجهی باعث کاهش ریسک پیشرفت بیماری کرونا و عواقب جدی ناشی از این بیماری می‌شود. به علاوه، واکسیناسیون باعث کاهش تعداد ناقلین بدون علامت می‌شود و مهم‌ترین ابزار برای کنترل همه گیری کووید-۱۹ به شمار می رود.

باید توجه کرد که عواقب ابتلای افراد به بیماری کووید-۱۹ قابل پیش‌بینی نیست و تاخیر در واکسیناسیون احتمال ابتلای هر فرد به بیماری شدید را در همه گیری کووید-۱۹ افزایش می‌دهد.

آیا تزریق واکسن باعث ابتلا به بیماری کووید-۱۹ می‌شود؟

همه واکسن‌های کووید-۱۹ غیر زنده یا غیر فعال هستند و به هیچ وجه باعث ابتلا به بیماری کووید-۱۹  یا مثبت شدن تست PCR نمی‌شود.

همچنین فرد واکسینه شده نیاز به قرنطینه ندارد. البته باید توجه کرد که تزریق واکسن باعث مثبت شدن تست سرولوژی (آنتی بادی علیه ویروس کرونا) می‌شود.

آیا امکان ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بعد از تزریق واکسن وجود دارد؟

باید توجه کرد که ایمنی‌زایی واکسن‌های کووید-۱۹ حدود دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم کامل می‌شود. بنابراین در روزهای اولیه بعد از تزریق واکسن در صورت مواجهه با فرد آلوده احتمال ابتلا وجود دارد. حتی بعد از اینکه ایمنی‌زایی واکسن به حداکثر برسد، باز هم  احتمال ابتلا وجود دارد، اما با تزریق واکسن ریسک شدید شدن بیماری کووید-۱۹ در افراد واکسینه شده کاهش می‌یابد.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، با این وجود اثربخشی واکسن‌ها ۱۰۰ در صد نیست و در صورت مواجهه پرخطر با افراد مبتلا، فرد واکسینه شده می‌تواند به صورت ناقل بدون علامت یا با علائم خفیف بیماری را به اطرافیان خود انتقال دهد. بنابراین افراد واکسینه نیز باید فاصله‌گذاری اجتماعی و ماسک زدن را در اجتماع رعایت کنند.

تمام سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان، نیم سکه و ربع سکه گران شد.

گیل ندا،  اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان           - ۶۰ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان             + ۱۲۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان             + ۳۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۲۳۳ هزار تومان   - ۹ هزار تومان

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان: بارانداز ریلی در آستارای ایران در حال احداث است و تا پایان سال میلادی جاری این پروژه به اتمام خواهد رسید.
 

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، گفت: اتوبان رشت – آستارا – باکو، کشورهای ایران – آذربایجان – روسیه را به هم متصل می کند.

گیل ندا،  شاهین مصطفی اف، در جریان سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا و شرکت در آیین آغاز بکار عملیات احداث پل جاده ای آستارا – آستارا که با حضور وزیر راه و شهرسازی کشورمان در نقطه صفر مرزی آستارا بروی رودخانه آستاراچای برگزار شد، در جمع رسانه ها اظهار کرد: در دو روز گذشته نشست های بسیاری بین مسئولین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت ها در حوزه ارتقای کریدور از سال های گذشته آغاز شده است، افزود: خطوط ریلی برای دو کشور و وصل شدن آنها به کریدور شمال-جنوب بسیار مهم می باشد.

مصطفی اف، با بیان اینکه خوشبختانه در آستارا برای توسعه ریلی دو کشور اقدام شده است، خاطر نشان کرد: فرآیند اتصال راه‌آهن های دو کشور از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و این مهم از طریق جمهوری اسلامی ایران به واسطه مرز زمینی شهرستان آستارا با جدیت در حال پیگیری می باشد. 

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در بخش دیگر سخنان خود از پل اتومبیل روی پیشین بین دو کشور سخن گفت و تصریح کرد: این پل قدیمی و فرسوده بود و تصمیم بر احداث پل جدید به رودخانه مرزی آستاراچای گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه پل قدیمی باعث ترافیک خودروهای ترانزیتی می‌شد، توضیح داد: از مدت ها پیش نیاز برای احداث پل جدید بروی این رودخانه مرزی مبرم و مشهود بود و امروز به عنوان یک روز بسیار مهمی در حوزه راهداری دو کشور ایران و آذربایجان و مراسم آغاز احداث این پل با حضور مقامات دو کشور ثبت شد.

وی با تأکید بر اینکه پل مذکور ظرف ۱۸ ماه آینده به اتمام می‌رسد تا در آینده شاهد افتتاح آن باشیم، یادآور شد: اتوبان، ایران - آذربایجان - روسیه را در حوزه زمینی به یکدیگر متصل می کند و باعث افزایش سرعت جابجایی بار های ترانزیتی می شود.

وی اضافه کرد: در این نشست مقرر شد تا از ظرفیت های موجود در مرز آستارا به نحوه شایسته بهره مند شویم.

وی در پایان گفت: روابط دو کشور در دوران کرونا به هیچ عنوان قطع نشد و ما به عنوان دو کشور همسایه هیچ مسأله و مشکلی نداریم و تلاش ها بر این بوده است که تجارت ما در دوران کرونا افزایش یابد.

وی با بیان اینکه دو کشور خواستار توسعه راه ها و اقتصاد فی مابین بوده اند، ادامه داد: کریدور شمال-جنوب برای هر دو کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این کریدور برای جمهوری آذربایجان که به خلیج فارس و دریای سیاه متصل می شود، بسیار مهم است.

وزیر علوم با اشاره به از سرگیری آموزش حضوری تمامی دانشجویان از بهمن ماه جاری، گفت:آموزش دانشجویان کارشناسی نیز به تدریج حضوری خواهد شد.

گیل ندا، دکتر محمد علی زلفی گل در گفت و گو با ایسنا ، به آخرین تصمیم وزارت علوم برای تعیین نوع آموزش دانشجویان از نیم سال پیش رو اشاره کرد و گفت: بر اساس  آخرین جلسه‌ای که با روسای دانشگاهها داشتیم تاکید نمودم که حتماً این مراکز آماده بازگشایی  و آغاز آموزش حضوری  باشند و آموزش دانشجویان از بهمن ماه  به صورت حضوری برگزار شود.

وی در ادامه تصریح کرد: البته ما می دانیم به دلیل محدودیت های خوابگاهی و رعایت پروتکل های بهداشتی برای دانشجویانی که می توانند در هر کلاس درسی حاضر باشند در کنار فضاهای محدود این کلاس ها، موجب می شود دانشگاه های ما برای آموزش حضوری یک سری محدودیت هایی را ایجاد کنند. اما به طور کلی ازسرگیری آموزش حضوری باید با تدبیر انجام بگیرد.

 وزیر علوم خاطرنشان کرد: آنچه که وزارت علوم با جدیت دنبال آن است، اینست که ما از ترم دوم یعنی بهمن ماه شاهد ازسرگیری آموزش حضوری برای مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه ها هستیم و دانشجویان کارشناسی ما نیز به تدریج در این آموزش های حضوری شرکت خواهند کرد.

 دکتر زلفی گل تاکید کرد: البته دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما در بسیاری از دانشگاه ها به صورت حضوری آموزش خود را آغاز کردند اما ما سعی می کنیم با مدیریت مناسبی که دانشگاهها خواهند داشت به صورت تدریجی شاهد حضور دانشجویان با درصدهای بیشتر در دانشگاهها باشیم.

سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد.

گیل ندا،  اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۲۸۵ هزار تومان           - ۷۵ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان              - ۲۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان             - ۱۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان   - ۳ هزار تومان

گیل ندا،  به گزارش روابط عمومی هیات بوکس گیلان روز دوشنبه چهارم بهمن ماه جلسه دوستانه ای جهت بررسی و هماهنگی برای برگزاری یک دوره مسابقه به مناسبت بزرگداشت دهه مبارک فجر در دفتر هیات بوکس گیلان برگزار شد.

در این جلسه که به دعوت بابک بردبار رییس هیات بوکس گیلان از علی علیزاده سرپرست و اعضای محترم هیات بوکس سپاه برگزار گردید، به بحث و بررسی چگونگی برگزاری مسابقات فوق الذکر

پرداخته شد و مقرر گردید تا با تمهیدات و پیش بینی های لازم تلاش های مجدانه ای در راستای هرچه با شکوه تر برگزار شدن این رقابت در قالب همکاری مشترک صورت پذیرد.

گیل ندا،  احزاب وتشکلهای فرهنگی اصلاح طلب استان گیلان خطاب به روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه بیانیه ای صادر کردند. در این بیانیه آمده است: 

بسم الله الرحمن الرحیم
«الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ / عَلَّمَ الْإِنْسانَ ما لَمْ یَعْلَمْ» (سوره مبارکه علق آیات 4 و 5)

«معلمی» در قرآن به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی و نخستین ویژگی ذات مقدس خداوند متعال و «آموختن» صفتِ ممتاز اوست؛اما در کشوری که داعیه‌دار عدالت اسلامی است؛ نحوه تعامل با این انسان‌های خداگونه در صفت آموختن چگونه است؟
ما را چه شده است که صبورترین، نجیب ترین و دلسوز ترین قشرجامعه مان ناچار می‌شوند برای رساندن درد خود به گوش مسئولان و اصلاح امور،دست به تجمع در خیابان بزند؟ اعتراضاتِ پیشگامانِ انقلاب و رسولانِ رسالتِ انبیا به کدام امور است؟
بی تردید آنها تنها درپی منافع و برطرف کردن مشکلات خود نیستند؛ بلکه دل نگران مردمی هستند که از فاصله عمیق طبقاتی، فقر گسترده، فساد و اختلاس، بیکاری و .. در رنجند؛ آنهم در حالی که خود درگیر سخت‌ترین شرایط و تبعیض ها بابت عدم اجرای صحیح قوانین موجود می باشند.
فرهنگیان خوب می دانند که بی توجهی، دور زدن و یا تعطیل کردن قوانین به بهانه ها و توجیه های واهی، نهایتا به گسترش هرچه بیشتر تبعیض، فساد خانمان برانداز و بی عدالتی منجر خواهد‌شد. از همین روست که مصرانه در پی احیا واجرای صحیح قانون مدیریت خدمات کشوری هستند که متاسفانه بعد از سالها نادیده انگاری و یا اجرای ناقص، به طرح های ابتری چون رتبه بندی و همسان سازی رسید که البته همان هم در هزارتوی مجلس، دولت و شورای نگهبان به سرانجامی نرسیده است.
تشکل های فرهنگیان اصلاح طلب استان گیلان ضمن حمایت از فریادهای حق خواهانه همکاران شاغل و بازنشسته، مصرانه از روسای محترم قوای سه گانه انتظار دارند در فرصت کوتاه باقی مانده تا پایان سال جاری؛ توجه بیشتری به اعتراضات و مطالبات به حق و قانونی این اقشار آبرومند و شریف داشته باشند و در این راستا انتظار می رود:

1. عدم اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶ و خارج شدن بعضی از نهادها و وزارتخانه ها سبب شد تا این قانون به کلی از حیّز انتفاع خارج و موجبات شکاف، اختلاف و تبعیض فراتر از تصور در پرداخت حقوق بین کارمندان شود.لذا انتظار است: نسبت به احیا و اجرای ماده 64 و 125 قانون مدیریت خدمات کشوری اقدام لازم را صورت داده و با صدور دستور اجرای ماده ۸۵ قانون مزبور درمورد بیمه‌ بازنشستگان و همسانسازی حقوق (برابر قانون مدیریت خدمات کشوری) زمینه برقراری عدالت در پرداخت حقوق ها و رفع تبعیض را فراهم نمایید.

2. خبرهای نگران کننده ای از پاره ای اقدامات جهتِ تغییر ماهیت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به گوش می رسد که سبب بروز نگرانی های گسترده میان اعضای این موسسه شده است. انتظار می رود ماهیت خصوصی صندوق ذخیره که حاصل تجمیع سالها اندوخته های خرد معلمان و سرمایه گذاری آنهاست حفظ و تثبیت و از دست اندازی دولت به آن جلوگیری شود. تا تجربه تلخ صندوق های بازنشستگی از نو تکرار نگردد.

3. معلمانی که بابت فعالیتهای حق خواهانه و صنفی مورد اتهام قرار گرفته و دچار حبس و زندان شده اند؛ آزاد و مورد تفقد و دلجویی قرار گیرند و بستر برای تقویت و تحکیم همدلی و وفاق ملی فراهم شود.

والسلام علی من التبع الهدی

انجمن اسلامی معلمان گیلان
انجمن فرهنگیان گیلان
سازمان معلمان گیلان
مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان
مجمع فرهنگیان ایران اسلامی گیلان

صفحه1 از911

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.