اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

دویست و بیست و چهارمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه، برنامه تامین کالاهای اساسی، ضروری و مورد نیاز در سال 1400 مورد بررسی قرار گرفت.

 در آغاز جلسه، رییس کل بانک مرکزی گزارشی از تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی در سال های 1399 و 1400 ارایه نمود و پس از بحث و بررسی تصمیمات لازم برای خرید اقلام مورد نیاز اتخاذ شد.

همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از تامین گندم مورد نیاز سال  1400و آمار خرید داخلی گندم در استان های مختلف ارایه نمود سپس برنامه تامین سالیانه گندم برای نیاز سال و تکمیل ذخایر استراتژیک پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

در این جلسه وزیر کشور و مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز گزارشی از اقدامات و برنامه های این ستاد ارایه کردند.

رییس جمهور قاچاق کالا را امری ناپسند و زیان بار برای اقتصاد و تجارت سالم و شفاف در کشور دانست و تاکید کرد: کولبری پدیده زشت و غیرقابل قبولی بوده که نه در شان کرامت انسانی مرزنشینان رشید ما است و نه با سیاست ها و انضباط تجاری کشور سازگاری دارد.

 روحانی افزود: باید با حمایت اقتصادی، اشتغالزایی و مهارت افزایی برای مرزنشینان شریف، این پدیده ناگوار از چهره مزرهای ما زدوده شود.

رییس جمهور تصریح کرد: شفاف سازی و ایجاد انضباط در سراسر چرخه تجاری کشور، از نقطه تامین تا زنجیره عرضه و نقطه مصرف لازمه این کار است و رسیدن به این هدف با هماهنگی و همکاری همه دستگاه های ذیربط در دولت ، نیروی انتظامی و نهادهای نظارتی و قضایی امکان پذیر خواهد بود.

دویست و بیست و سومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد. در ابتدای این جلسه پیرو تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای تامین منابع لازم و اولویت بخشی در پرداخت های ضروری تهیه، تامین و خرید واکسن ، دستگاههای مختلف گزارش های اقدامات انجام شده در این زمینه را ارایه کردند.

 تهیه و تامین واکسن از صندوق کوواکس و خرید و واردات واکسن مطابق توافقات انجام شده با برخی از کشورها ، تسریع در پرداخت منابع تخصیص یافته و هماهنگی های لازم میان دستگاه ها برای پیشبرد امور ، از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه برای تامین فوری واکسن بود.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت اجرای سند واکسیناسیون،گفت: اگرچه مسیر تهیه و تامین واکسن چندان هموار و آسان نیست اما به رغم محدودیت هایی که در این خصوص در جهان وجود دارد و همچنین به جهت محدودیت های تحریمی در زمینه اختصاص منابع ارزی آن، با عنایت به تلاش ها و اقدامات انجام شده می توانیم امیدوار باشیم که تامین و واردات واکسن به یک روال قطعی با سرعت لازم برسد به گونه ای که هیچ ناهماهنگی و مانعی در این مسیر وجود نداشته باشد.

روحانی با اشاره به ماموریت و وظایف دستگاه های مختلف در این خصوص افزود: همان طور که دولت اعلام کرده است، تهیه ، تامین و ساخت واکسن اصلی ترین اولویت کاری سازمان برنامه و بودجه ، بانک مرکزی و وزارت بهداشت و درمان بوده که البته در این زمینه  وزارت امور خارجه نیز اهتمام ویژه و موثری در دستور کار خود قرار داده است .

رییس جمهور تاکید کرد: اولویت سیاستی دولت ، ایجاد توان تولید داخلی در امر واکسن است ، ولی از نظر زمانی تا رسیدن به نقطه تکافوی تامین داخلی، برای حفظ جان مردم نباید زمان را از دست داد و نیاز کشور باید از محل واردات واکسن تامین شود به همین منظور وزارت بهداشت همزمان با واردات، برای خرید واکسن تولید داخل از تولید کنندگان داخلی، قرارداد منعقد کرده و پرداخت های لازم را صورت می دهد.

رییس جمهور با تاکید بر الزام اجرای سند واکسیناسیون،گفت: طبق برنامه وزارت بهداشت و درمان تا پایان تیرماه ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر در کشور، واکسینه خواهند شد و روند اجرای عملیات واکسیناسیون به نحوی انجام خواهد گرفت که تزریق روزانه واکسن در سایت مربوطه ثبت و بطور منظم افزایش یابد.

در این جلسه، حمایت از خانوارها و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در سال ۱۴۰۰ با ارائه بسته های حمایتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تاکید شد با توجه به اینکه اصناف در طول یکسال گذشته با همه توان خود به میدان آمدند و با وجود زیان مالی گسترده، به ادامه حیات اقتصادی کشور کمک کردند، لازم است حمایت‌های جامع دولت از اصناف، خانواده ها و کسب و کارهای آسیب‏دیده تا پایان شیوع کرونا ادامه یابد.

روحانی پس از گزارش سازمان برنامه و بودجه از میزان حمایت های مختلف از جمله کسب و کارها و خانوارهای آسیب دیده از کرونا در سال گذشته و برنامه های حمایتی در سال جاری در این زمینه، گفت: آسیب گسترده پاندمی کووید ۱۹ به اقتصاد، مانند خود این بیماری امری فراگیر و جهانی بوده و هیچ کشوری از خسارت های آن مصون نمانده است اما فشار اقتصادی این بیماری به کشور و ملت ما بسیار بیشتر و مضاعف بوده چرا که ایران در شرایط سخت ترین و غیر انسانی ترین جنگ اقتصادی جهان، با این بیماری و عوارض ناشی از آن مقابله کرده است.

رییس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه گفت: در شرایط جنگ اقتصادی با وجود کمترین میزان فروش نفت و دریافت ارز به سبب تحریم های سخت دشمن، دولت در سال گذشته با تمهیدات قانونی لازم، به کسب و کارها و خانوارهای آسیب دیده از کرونا و تقویت زیرساخت های بهداشت و درمان و تامین تجهیزات پزشکی و بدهی خود به گروه های مختلف از جمله پرستاران به صورت پرداخت مستقیم ، تسهیلات بانکی و یا افزایش توان خرید کمک کرده است و تصمیمات لازم را برای تسهیل کار و امهال فرصت های مالیاتی و تامین اجتماعی را اتخاذ نموده است.

روحانی افزود : برای سال ۱۴۰۰ هم، پیش بینی های لازم برای تامین واکسن و حمایت های مالی و بانکی انجام شده و به مرحله اجرا درخواهد آمد.

گیل ندا،  اخیرا هیات بوکس گیلان قصد برگزاری وبینار داوری باحضور دو داور طراز اول را دارد که البته و به صورت کاملا اتفاقی یک نفر از این دو بزرگوار رئیس هیات استان می باشد!! برگزاری این قبیل برنامه های آموزشی امری پسندیده و قابل تقدیر است لیکن ذکر چند نکته در این باب جای تعمق دارد.
اول الزام به مشارکت همه داوران در دوره می باشد که باعث بروز برخی شائبه ها گردیده است و اصرار هیئت و ریاست محترم به این الزام و اجبار جای سوال است!!!
دوم پرداخت هزینه بابت شرکت در دوره به حساب هیات است
حال سوال اینجاست
ارتقای سطح داوری و مربیان و.... جز وظایف رئیس هیات استان به عنوان مدیریت ستادی در جهت پشتیبانی، تدارکات و توانمندسازی پرسنل میباشد یا خیر؟
دوم ورود و خروج هر گونه درآمد و هزینه در مجموعه سازمانی باید با مجوز انجام پذیرد لذا ارائه شماره حساب و مبلغ واریزی به هیات بر اساس کدام مجوز صورت گرفته است و اگر هم مجوزی باشد فی النفسه خود مغایر با وظایف ستادی رئیس هیات است چرا که این فرد در این جایگاه خود می بایست تامین درآمد نماید.
سوم اگر شخصی توان پرداخت مبلغ تعیین شده را نداشته باشد از شرکت در دوره محروم خواهد شد؟
آیا با این روند آبرو حقیقی و حقوقی وی زیر سئوال نمیرود؟ و این خود نشان از بی عدالتی نیست؟ لذا میتوان نتیجه گرفت که در سیستم مدیریتی تفکر درآمد زایی دچار معضل بوده کما اینکه پاره ایی از مسئولین برای حل مشکل منابع مالی دست در جیب مردم میکنند که این خود از معضلات مدیریت در بخش درآمد وهزینه است....
لذا انتظار میرود رییس هیات جهت توانمندسازی نیروهای خود به جای تامین اعتبار از جیب این افراد به وظایف ماهیتی خود یعنی پشتیبانی و تامین منابع مالی و تدارکات به طرق مقتضی بپردازد.

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: اسرائیلی‌ها دچار پدیده زوال هستند و اتفاقاً این بار به نظر می‌رسد که فروپاشی رژیم صهیونیستی می‌تواند از درون باشد.

به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما اظهار کرد: در آستانه روز قدس هستیم و شایسته است در ابتدای کلام از یک فرمانده بزرگ شجاع که تصویر جاودانه او بر همه قلب‌ها نقش بسته است و آن کسی که بیرقدار آزادی قدس و مشعل‌دار روح مقاومت در همه سرزمین‌های اسلامی بود یاد کنیم، در این شب عزیز از سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی یاد می‌کنم که یاد و خاطره او همیشه در دل‌های ما زنده است.

وی با اشاره به اینکه از ملت عزیز ایران درخواست می‌کنیم تا برای شادی روح آن عزیز سفر کرده دعا کنند، افزود: ما با یک پدیده سیاسی جدیدی در سطح جهان و منطقه روبرو هستیم.

فرمانده کل سپاه با اشاره به زوال و غروب تدریجی سیاسی قدرت‌های بزرگ بیرون از منطقه و درون منطقه ادامه داد: این آرایش قدرت در حال گسسته شدن است، آن پیوستگی که در جبهه ائتلافی از شیاطین و مستکبران عالم می‌دیدیم در حال شکسته شدن است.

وی با اشاره به سیمای سیاسی، امنیتی و جغرافیایی منطقه غرب آسیا و جهان افزود: آن‌ها می‌خواستند اسلام را تغییر دهند لذا آن‌ها فاصله زیادی از هم گرفتند و قادر به کمک و امداد به یکدیگر نیستند و از هم گسسته شده اند و برای یکدیگر هزینه نمی‌کنند و لذا با یک هویت‌های سیاسی مجزا از هم مواجه هستیم که هر کسی در راستای منافع خود عمل می‌کند.

سرلشکر سلامی تصریح کرد: آمریکا نمی‌تواند کمکی به آن‌ها کند، امروز آمریکا نمی‌تواند برای عربستان سعودی و نجات آن‌ها از یک شکست آشکار اقدامی را انجام دهد، خود آمریکا توانایی اعمال مداخلات مستقیم و یا غیر مستقیم به شکل گذشته را ندارد و کاملاً در حاشیه تحولات منطقه قرار گرفته است. آمریکا نمی‌تواند مانع شکست عربستان در مقابل مجاهدان یمنی شود و مجبور است که به تدریج منطقه را ترک کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه آمریکا مجبور است تحولات منطقه را ترک کند، گفت: آمریکایی‌ها تحت فشار سیاسی بر افکار عمومی و تحت فشار جریانات و گروه‌هایی هستند که عراقی اند و عراقی‌ها تمایلی به ماندن آمریکا در صحنه جغرافیایی عراق را ندارند و تلاش می‌کنند به هر شکل ممکن آمریکا را از منطقه اخراج کنند.

وی بیان کرد: شکنندگی و آسیب پذیری را در سیستم امنیت ملی اسرائیل می‌بینیم، ولی آمریکا نمی‌تواند کمکی به رژیم صهیونیستی کند، با فرسایش، کهولت و فرسودگی در قدرت‌هایی مواجه هستیم که قبلاً بسیار قوی عمل می‌کردند و امروز هیچ شادابی سیاسی در سیاست خارجی آن‌ها نمی‌بینیم، سیاست خارجی آن‌ها فعال نیست.

سرلشکر سلامی گفت: منطقه تحت تاثیر چنین شرایطی قرار دارد، موازنه قوا به طرز واضحی به نفع یمن در حال تغییر است و سعودی‌ها تحت ضربات بسیار مداوم قرار گرفته‌اند، هیچ یک از سامانه‌های پدافند هوایی و ضد موشک سعودی‌ها که همه آمریکایی هستند، قادر نیست از عملیات پهپادی یمنی‌ها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: در سوریه یک تعادل سیاسی برقرار است و به سمت یک انتخابات در حرکت است. جبهه مقاومت در سوریه با هیچگونه افتی مواجه نشده است. در عراق هم یکپارچگی سیاسی برقرار است و جریانات مقاومت در عراق فعال هستند.

فرمانده کل سپاه اظهار کرد: دشمنان تصور می‌کردند بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی جبهه مقاومت تضعیف می‌شود در حالی که امروز شجره طیبه مقاومت در حال جواب دادن است. منطقه فعلی روند امنیتی آمریکا را سست می‌کند. نفوذ ما اعتقادی و آرمانی است و دشمن فاقد چنین نفوذی است. در لبنان، سوریه، عراق، یمن و افغانستان شاهد هستیم که شجره طیبه مقاومت اسلامی در حال جواب دادن است بنابراین منطقه، منطقه‌ای است که کاملاً روند حضور امنیتی آمریکا در آن سست شده است لذا نشان داده شده که نمی‌توان در این منطقه نیروهای خارجی را ایمپلنت کرد، یعنی هر نیروی بیگانه‌ای خارج از منطقه از دید مردم منطقه یک شیء خارجی تصور می‌شود و دیر یا زود بدون دستاوردی باید منطقه را ترک کنند، شرایط نشان می‌دهد که بیداری اسلامی این شعله‌های آگاهی که در قلب و ذهن جوانان مسلمان شعله کشیده و این مشعل‌های آگاهی به روح جهاد تبدیل شده است، سرزمین‌های اسلامی به میدان جهاد علیه متجاوزان تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه نیروی قدس یک برانگیختگی از قدرت در مقابل دشمن ایجاد می‌کند، تصریح کرد: نیروی قدس توانست در لبنان و فلسطین قدرت سوزان ایجاد کرده و فلسطینی‌ها را در قدرت خودکفا کند. ما قدرت را از ایران منتقل نمی‌کردیم، زیرا اصلا به دلیل محدودیت‌ها و محاصره‌ها امکان انتقال سلاح به آنجا میسر و مقرون به صرفه نیست.

سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه حباب امنیت ملی اسرائیل ترکیده است، عنوان کرد: اسرائیلی‌ها دچار پدیده زوال هستند و در غروب سیاسی به سر می‌برند و اتفاقاً این بار به نظر می‌رسد که فروپاشی رژیم صهیونیستی می‌تواند از درون باشد.

وی ادامه داد: این پوسیدگی در تمام ارکان این رژیم کاملا موج می‌زند یعنی در افول اقتصادی فوق‌العاده بالایی به سر می‌برند، شاهد از بین رفتن انسجام اجتماعی در ناکارآمدی سیاسی و اغتشاش سیاسی آن‌ها هستیم، هر شنبه اعتراضات عمومی در رژیم اشغالگر صهیونیستی برقرار است، تاکنون ۴ انتخابات برای تعیین نخست وزیر انجام دادند، ولی نتوانستند و احتمالاً به سمت انتخابات پنجم می‌روند.

فرمانده کل سپاه یادآور شد: سیستم صهیونیستی از درون دچار فروپاشی، تزلزل و ریزش شده است، آن‌ها سعی کردند ظرف یک سال و نیم گذشته از خودشان یک فیگور اقتدار نشان دهند یعنی مثل یک بادکنک خودشان را باد کردند.

وی افزود: آن‌ها آسیب‌های فوق‌العاده‌ای دارند، یکی دو ماه قبل تمام آسیب‌های رژیم صهیونیستی نشان داده شد، نشان داده شد که دریانوردی و کشتیرانی تجاری رژیم‌ صهیونیستی در هر نقطه‌ای از عالم آسیب پذیر است در حالی که ۹۰ درصد تجارت و بازرگانی این رژیم از طریق دریاست، زیرا هیچ مرز زمینی ندارد.

سرلشکر سلامی اظهار کرد: هیچ کس فکر نمی‌کرد که رژیم صهیونیستی چنین آسیب‌های بزرگی در عرصه تجارت دریایی داشته باشد، خیلی ساده می‌توان تجارت دریایی رژیم صهیونیستی را با اخلال جدی مواجه کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آن‌ها می‌خواستند نشان دهند که اصلا سیستم امنیت ملی اسرائیل شکننده نیست، وقتی انفجار مهیب با آن قارچ بزرگ که شبیه انفجار هسته‌ای بود در کارخانه ساخت موتورهای پدافند هوایی صورت گرفت و آن کارخانه‌ای که ماهواره‌های رژیم صهیونیستی را می‌ساخت، به یکباره این بادکنک با یک سوزن تمام بادش خالی شد یعنی نشان داده شد که چقدر آسیب پذیر هستند و این یک دومینو بود.

وی افزود: بعد از آن در حیفا پالایشگاه بزرگ منفجر شد، مخازن آمونیاک نشت کرد و اعلام کردند که ۸۰ شرکت تحت تاثیر حملات سایبری قرار گرفته و نزدیک فرودگاه بن گوریون انفجار رخ داد، یا جاسوسانشان در اربیل عراق کشته شدند.

سرلشکر سلامی گفت: رژیم اسرائیل یک نوار باریک است، در برخی جاها عرض ۱۴ کیلومتری دارد، لذا اولین ضربه می‌تواند آخرین ضربه باشد، بزرگترین ضعف رژیم صهیونیستی این است که هر اقدام تاکتیکی می‌تواند یک شکست استراتژیک باشد، یعنی با یک عملیات می‌توان این رژیم را منهدم کرد، از این نقطه ضعف‌ها پرده برداری شده است، اگر اخبار این اتفاقات توسط دوربین‌ها ضبط نمی‌شد و منتشر نمی‌شد، مقامات صهیونیست هرگز این اخبار را منتشر نمی‌کردند.

وی گفت: مضحک بود وقتی آن کارخانه تولید موشک و ماهواره منهدم شد گفتند که اینجا تست انجام می‌شد و این خیلی خنده دار است، کدام کشوری در کارخانه تست انفجار انجام می‌دهد. موج اقتدار آن‌ها به یکباره ویران شده است و حباب امنیت ملی اسرائیل ترکیده است، آن حجمی که بر اثر عملیات روانی ساخته بودند از بین رفت و امروز چهره رژیم صهیونیستی را در اندازه‌های واقعی می‌توانید ببینید.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: یک رژیم نمی‌تواند فقط مولد شرارت باشد، آن‌ها ضعیف هستند، آمریکایی‌ها هم فرمولی برای حل مسائل آن‌ها ندارند و این ناکامی و این شکست‌های افسرده کننده در کنار اغتشاشات درون رژیم صهیونیستی اعتراضات فلسطینی ها، ناکارآمدی دولت بر اساس نظام سیاسی اسرائیل در تشکیل دولت و تضادهای اجتماعی درون آن‌ها یک فضای بسیار ناخوشایند و واقعاً شکننده‌ای را ایجاد کرده است که باید مراقب رفتارهایشان از این به بعد باشند.

وی ادامه داد: آن‌ها باید رفتارهایشان را بر اساس واقعیت تنظیم کنند، بزرگترین شکست نظام‌های سیاسی بی خرد و شیطانی مانند آمریکا و اسرائیل در این است که آن‌ها قدرت برآورد واقع‌بینانه و صحیح از محیط و صحنه را ندارند.

سرلشکر سلامی با اشاره به اینکه در تشک کشتی طرف مقابل قدرت حریف را بهتر از خود حریف درک می‌کند، گفت: فشارهایی که کشتی به طرف مقابل وارد می‌کند آن حریف این فشارها را بیشتر احساس می‌کند قدرت ما توسط دشمن بهتر درک می‌شود و این یک واقعیت است.

وی با بیان اینکه در تمام عرصه‌ها این پیشرفت‌های مدرن و شگفت انگیز اتفاق افتاده است، افزود: ما صادقانه با مردم صحبت می‌کنیم و یک عبارتی وجود دارد که می‌گوید فضیلت آن چیزی است که دشمن به آن شهادت می‌دهد، قدرت پهپادی ما یک قدرت مدرن است یعنی یک قدرت پیشرفته است که با همه قدرت‌های پهپادی پیشرفته جهان رقابت می‌کند، در عرصه اوج‌گیری و ارتفاع امروز کاملاً جایگزین پرنده‌های با سرنشین شده است و هم در برد و هم در قدرت تهاجمی بی نظیر هستند، پهپادها تنها عناصر شناسایی نیستند بلکه خودشان مانند یک موشک هستند.

فرمانده کل سپاه با اشاره به دو خصوصیت دقت و برد پهپادهای ایرانی گفت: این دقت به گونه‌ای است که مثلا در یک ساختمان، هر نقطه‌ای را که بخواهیم مورد اصابت قرار می‌دهیم، دقت‌ها آن قدر بالا رفته که نقاط بسیار ریز قابل هدف گذاری هستند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به خط مشی سپاه درباره حضور نامزدهای نظامی در انتخابات آتی ریاست جمهوری افزود: نظامی‌ها هم مثل بقیه افراد این مملکت بر اساس قانون اساسی و قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و این موضوع صرفا انتخاب شخصی آنهاست و هیچ ربطی به سازمان ندارد یعنی اگر یک پاسدار و یک نظامی در انتخابات شرکت کند این تمایل شخصی است و هیچ‌گونه تشویق و یا حمایت از سوی سازمان وجود ندارد.

وی افزود: ما صادق و متعهد هستیم و مکلفیم که ابداً در انتخابات به نفع و یا علیه هیچ کاندیدایی عمل نکنیم، سپاه در موضوع انتخابات متشکل است از مجموعه‌ای از پاسدارانی که هر کدام به کاندیدای مورد نظر خودشان رای می‌دهند و یک جریانی در سپاه وجود ندارد که بخواهد نسبت به اینکه به چه کسی رای داده شود و یا نشود تصمیم بگیرد.

سرلشکر سلامی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در راهبرد دشمنان ما جغرافیای جهان اسلام و غرب آسیا خاورمیانه نامیده می شود، در منطق راهبردی آنها این منطقه یک منطقه به هم پیوسته است یعنی منطقه ای یکپارچه است و از دید آنها سکوی پرش هر قدرتی به تراز قدرت جهانی است.

وی ادامه داد: سیاست دشمنان ما برای اینکه تحولات سیاسی و امنیتی را در خاورمیانه با مطلوبیت های سیاسی و منافع خودشان هم راستا کنند این بود که تک‌تک به واحدهای سیاسی و به کشورهای منطقه حمله کنند و آنها را از هم منفک کنند و به هر جزء مستقل و منفرد حمله کنند و آن جزء را تسلیم کنند و بعد به سراغ جزء دیگر بروند.

فرمانده کل سپاه در پایان یادآور شد: نقطه نهایی اقدامات آنها مثلا جمهوری اسلامی ایران است، اگر آنها می توانستند سیاست هایشان را پیاده‌سازی کنند که به هر جزء مستقل جدا حمله کنند و تمرکز قوا را در یک نقطه قطعی قرار دهند و آن نقطه را تسلیم کنند و دوباره به سراغ نقطه دیگری بروند، این استراتژی خطرناک می توانست آنها را به موفقیت نزدیک کند، کاری که نیروی قدس انجام داد این بود که این جبهه های منفصل در اقصا نقاط دنیای اسلام را به هم متصل کرد.

دویست و بیست و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صبح یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد و در ابتدای جلسه اقدامات انجام شده برای تامین اعتبار ریالی و ارزی تامین و خرید واکسن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 سرعت بخشیدن در تولید و واردات واکسن، تسریع در تخصیص اعتبار ارزی و ریالی از سوی بانک مرکزی، هماهنگی میان دستگاه های مختلف در داخل و نمایندگی های ایران در خارج از کشور برای تسهیل واردات و استفاده وزارت بهداشت و درمان از ظرفیت بخش خصوصی برای واردات واکسن از جمله موضوعات مورد بحث درخصوص تامین واکسن بود.
رئیس جمهور با تاکید بر اولویت تهیه و تامین واکسن در برنامه های دولت گفت: مقابله با کرونا در گرو دو اصل رعایت دستورالعمل ها و واکسیناسیون است. همانطور که رعایت دستورالعمل ها وظیفه همه اقشار مردم است، دولت نیز تامین و ساخت واکسن را به عنوان اصل اول همه فعالیت های خود تعیین کرده است.
دکتر روحانی ادامه داد: دولت با اختصاص ارز لازم مشکل تامین منابع را برای خرید و واردات واکسن، حل کرده است و از این نظر هیچ یک از دستگاه های ذیربط نباید اجازه دهند تامین فوری واکسن در پیچ و خم مراحل اداری معطل شود و واکسن لازم طبق اولویت های تعیین شده، در اختیار گروه های مختلف جامعه قرار گیرد. به دنبال تزریق به کادر درمان، افراد در گروه های سنی بیش از 65 سال و افراد با بیماری های زمینه ای در اولویت ارائه خدمات قرار می گیرند.
گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز و افق مثبت با توجه به تحولات مورد انتظار پیش رو، موضوع بعدی جلسه بود و استفاده از شرایط مساعد برای تعادل در بازار و واقعی شدن نرخ ارز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رئیس جمهور با تاکید بر شکست دشمن در جنگ اقتصادی و اذعان آنان به بی نتیجه بودن سیاست فشار حداکثری گفت: با شکست دشمن در جنگ اقتصادی و نزدیک شدن به آستانه رفع تحریم ها با توجه به مذاکرات اخیر، می توان امیدوار بود که اقتصاد کشور به مسیر تعادل و شکوفایی سال های 93 تا 96 بازگردد.
دکتر روحانی با اشاره به سواستفاده عده ای در داخل و خارج از تحریم ها، اظهار داشت: این عده برای ممانعت از کاهش احتمالی نرخ ارز، کماکان به دنبال ایجاد مانع در برابر گشایش های احتمالی و ایجاد هراس و ناامیدی در میان جامعه و مردم به ویژه فعالان اقتصادی هستند ولی یکی از اهداف مهم دولت و بانک مرکزی، تعادل قیمت ارز، بالابردن ارزش پول ملی و شرایط مناسب قیمت کالا است.
رئیس جمهور تصریح کرد: بدون تردید با حفظ انسجام و هماهنگی در کشور می توانیم در هفته های آتی شاهد گشایش های امیدبخش باشیم.

رییس جمهور گفت: حضور در شب های قدر مستحب، ولی مراعات دستورالعمل های بهداشتی واجب است.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه براساس آمارهای امروز، مراعات مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی ۶۱ درصد است، اظهار کرد: این بسیار خطرناک است. این یعنی می‌خواهیم زمان بیشتری در موج چهارم بمانیم و دیرتر خارج شویم.

وی افزود: ما باید با تشدید نظارت‌ها شاهد نارنجی شدن مناطق قرمز تا پایان هفته باشیم.

رییس جمهوری با اشاره به در پیش رو بودن شب‌های قدر، یادآور شد: این شب‌ها گرانقدر است اما باید حتما پروتکل‌های بهداشتی را با حداکثر رعایت انجام دهند. حضور در یک جلسه مستحب است اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی واجب است و همه باید آنها را رعایت کنند.

روحانی گفت: امکانات دیجیتالی کشور باید این مراسم را به سمع و نظر مردم برساند. صداوسیما باید کاری کند که این مجالس را به خانه مردم بکشاند و مردم از این شب پرفیض استفاده کنند و مناجات برای آنها فراهم شود.

وی با اعلام اینکه امکان برگزاری  مراسم شب‌های قدر برای مناطق قرمز و نارنجی و صرفا در اماکن باز فراهم است، تاکید کرد: مردم در موقع خروج و ورود باید رعایت کنند. یکی از نگرانی‌های ستاد ملی مقابله با کرونا جهش‌های ویروس کرونا است و این ویروس به صورت ثابت باقی نمی‌ماند و به مبارزه خودش برای زنده ماندن و آزار دادنش ادامه می‌دهد. وقتی داروی جدیدی داده می‌شود، جهش می‌یابد. وقتی در شرایطی است که ایمنی بدن بیمار نسبت به آن عکس‌العمل می‌دهد، خود را تجهیز می‌کند تا مقاومت کنند. ویروس شکل جدیدی به خود می‌گیرد و هر روز به شکل و یک قیافه و ویژگی‌های وارد عمل می‌شود.

رییس جمهوری همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به واکسیناسیون اولویت‌های سوم و چهارم، اظهار کرد: برای گروه‌های بعدی در سند ملی واکسیناسیون کرونا فکری نشده است اما می‌توان درباره آنها هم فکر کرد. گروه‌هایی که با مردم زیاد سروکار دارند، برخی از دوستان می‌گویند که آنان در زدن واکسن باید تقدم داشته باشند.

وی افزود: یک گروه، رانندگان تاکسی و اتوبوس هستند که ترددهای زیادی دارند. گروه‌هایی هم هستند که مرتبا با مردم در ارتباط هستند مانند نیروهای مرزبانی و پلیس، می‌شود این گروه‌ها را تقدم داد.

روحانی با اشاره به تلاش دولت برای واردات واکسن و نیز ساختن آن در کشور، اظهار کرد: نسبت به واردات واکسن خارجی و حمایت از واکسن داخلی، با قدرت تلاش خود را ادامه خواهیم داد تا مردم از واکسن بهره‌مند شوند و جان‌شان حفاظت شود و شرایط برای کسب‌وکار مردم و تحصیل فرزندان فراهم شود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه در صورت ادامه روند واردات واکسن ممکن است شرایطی به سمتی رود که در نیمه دوم سال وضعیت بهتری داشته باشیم، یادآور شد: اما حداقل تا پایان امسال باید همه پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. یعنی اگر کسی واکسن زد، معنای آن مصون شدن نیست. این نوبت اول است و باید واکسن دوم هم زده شود. زدن دز دوم هم معنایش این نیست که فرد کاملا مصون شده چراکه باید واکنش بدن افراد به واکسن دید.

وی با تاکید بر اینکه واکسن زدن به معنای مصون شدن افراد نیست، ادامه داد: اولا زمان می‌برد تا با بدن فرد با واکسن سازگار شود و در ثانی، این واکسن ممکن است فرد را از یک نوع ویروس حفاظت کند اما این احتمال وجود دارد که ویروس جهش‌یافته دیگری وارد شود،  پس همه باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو بازو هستند که یک هدف را دنبال می کنند، تاکید کرد: میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند و اگر کسی فکر می کند که فقط یکی از آن ها باید پیروز شود حرف دقیقی نمی زند.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت درباره فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه اظهار کرد: امروز در جامعه ما دشمنان هر روز داستانی می سرایند و می خواهند وحدت جامعه ما را بهم بزنند. در ماجرای پخش شدن این نوار صوتی محرمانه دیدید که توسط کثیف ترین برنامه و شبکه ای که سراسرش ضد اسلام و ایران است و پولش را عربستان سعودی تأمین می کند این کار صورت گرفت.

وی ادامه داد: آدم هایی که دروغ و راست را بهم می بافند برای ایجاد اختلاف در کشور و از بین بردن وحدت جامعه و اینکه گروهی را مقابل گروهی دیگر قرار بدهند این کار را انجام می دهند. الان دوران عصبانیت رژیم صهیونیستی، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکایی است. چرا که مسیری را که پیش بینی کرده بودند بهم خورد.

روحانی با بیان اینکه ترامپ تنها رئیس جمهور آمریکا بود که برای اسرائیل مزدوری کرد، یادآور شد: البته بقیه روسای جمهور آمریکا هم با رژیم صهیونیستی رفیق بودند و از آن حمایت می کردند اما ترامپ در برجام مزدور آن ها شد و کسی که او را تحریک کرد تا از برجام خارج شود صهیونیست ها بودند. در موضوع قدس و انتقال پایتخت اسرائیل به آنجا هم او مزدور آن ها بود. در خروج از سازمان های بین المللی باز هم مزدور آن ها بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: آن ها همه تلاش شان را کردند تا ایران را با مشکل مواجه کنند. البته مشکل آن ها ایران نیست بلکه ظلم و تجاوزشان است و اگر دست از تجاوز و غصب سرزمین دیگران بردارند کسی به آن ها کاری ندارد؛ چرا که برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی کند و بحث ما گروهی است که در حال جنایت کردن هستند. داستان سردار سلیمانی هم کار صهونیست ها بود. درست است که قاتل و عامر ترامپ است اما کسی که پشت پرده آن ها تحریک کرد تا سردار بزرگ ما را که همه زندگی خود را به نفع منطقه گذاشته بود به شهادت برسانند، صهیونیست ها بودند.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات شهید سلیمانی در منطقه خاطرنشان کرد: بعضی ها یادشان نیست روزهایی بود که هیچ کس جرأت نمی کرد به مقابله داعش برود. در آن روزها نه تنها کربلا و نجف و حرم اهل بیت (ع) در خطر بود حتی خود بغداد و منطقه سبز آن هم در خطر بود و کسی جرأت نمی کرد از آن خارج شود، اما آن کسی که نیمه شب به بغداد و عتبات و شمال عراق رفت و توطئه صهونیست ها و آمریکا را در منطقه خنثی کرد سردار سلیمانی بود. ما نباید یادمان برود انسان های بزرگ در مقاطع حساس کارهای بزرگی انجام دادند. ما در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن همه جا آثار مجاهدت های شهید سلیمانی را به خوبی مشاهده می کنیم.

روحانی در ادامه تصریح کرد: این ها توطئه کردند برای اینکه ایران را در گوشه ای تنها قرار بدهند و بزرگان را از ما بگیرند و امروز عصبانی هستند، چون تمام آنچه بافته بودند از بین رفت. چهار سال توطئه کردند اما امروز هم ۱+۴ و حتی آمریکایی ها کاملا فهمیده اند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین المللی و حقانیت ایران ندارند و باید تسلیم ایران شوند.

وی افزود: من از سال ۸۱ که پرونده هسته ای ایران شروع شد از ابتدا در جریان آن قرار داشتم. از سال ۸۲ تا ۸۴ مسئول مستقیم آن بودم و در مراحل بعد هم می دانستم که چه می گذرد و از سال ۹۲ هم دوباره مسئولیت مستقیم پیدا کردم و به عنوان کسی که از آغاز موضوع هسته ای به صورتی در آن حضور داشتم در اینجا شهادت می دهم که مسیر سختی و دشواری بود که با فداکاری و قهرمانی دیپلمات های ما طی شد. فردی آگاه و آشنا به مسائل مثل دکتر ظریف در صدر و همه تلاش کردیم تا آن توطئه را شکاندیم. در سال ۹۴ توطئه صهونیست ها را در هم شکستیم و در سال های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ شرایط راحت تری برای مردم پیش آمد، اما پس از آن ترامپ آمد و این توطئه جدید را انجام داد. حالا گذشته و امروز دولت جدید آمریکا و همه فهمیده اند راهی جز تسلیم شدن در برابر حقانیت ایران ندارند.

رئیس جمهور همچنین گفت: در این وسط باید عده ای یک چیزی را علم می کردند. دزدیدن یک سند و نوار محرمانه مسئله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در این مقطع صورت گرفته و این موضوع به وزارت اطلاعات برمی گردد که بررسی می کنند که ریشه هایش چه بوده است؛ در حالی که حتی شاید می شد هفته گذشته هم این نوار پخش شود درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است آن را پخش می کنند تا در درون کشور تفرقه ایجاد کنند. در حالی که ما با اتحاد می توانیم تحریم ها را برداریم و این هایی که این کار را می کنند ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند.

روحانی به دلایل ضبط چنین نوارهایی اشاره کرد و یادآور شد: دولت در سال آخر کار خود مثل همه دولت ها دستاوردهای خود را در مجموعه ها و کتاب هایی ثبت و ضبط می کند. دولت دوازدهم هم این کار را شروع کرده و انجام داده است. به طور مثال هفت جلد کتاب به زودی از روزشمار دولت منتشر می کنیم و جلد هشتم و آخر آن را هم در روزهای آخر دولت منتشر خواهیم کرد یا سه جلد کتاب تحت عنوان «دستاوردهای دولت» و دو جلد کتاب تحت عنوان «جهش تولید» منتشر خواهد شد.

وی  ادامه داد: یک کار دیگر هم این بود که وزرا و مسئولان در گفت و گوهایی در دوران مسئولیت خود اقدامات خود یا مشکلات و مسیرهایی که طی کرده اند و اینکه با چه فشارهایی مواجه بوده اند را بیان کنند که بخشی از آن به طور طبیعی طبقه بندی شده و غیرقابل نشر است مثل خیلی از حرف ها در دولت و شورای عالی امنیت ملی که طبقه بندی شده است. البته این یکی از افتخارات بزرگ کشور است که مسئولان قادرند آزادانه نظرات خود را بگویند هر چند برخی از نظراتی که بیان می شود به گونه این نیست که بتواند منتشر شود چون ممکن است دشمن از آن بخش سوءاستفاده کند که به آن ها اسناد طبقه بندی شده می گوییم. اینها باید بماند و به موقع خودش منتشر شود.

روحانی با بیان اینکه در دنیا هم همین گونه است، عنوان کرد: در تمام دنیا هم همین است و استثنایی وجود ندارد. ما هم در جلسات خود خیلی راحت حرف می زنیم و نظراتمان را می گوییم و جمع بندی می کنیم. به هر حال بنا بوده این فایل صوتی محرمانه باشد و بعدا بخشی از آن منتشر شود و بخشی از آن مثل همه اسناد به عنوان سند محرمانه برای آینده و تاریخ باقی بماند، اما اینجا توسط فرد یا جمع و گروهی سرقتی انجام گرفته و مسئول کار آن وزارت اطلاعات است که باید تمام توان خود را به کار گیرد و بفهمد چگونه سرقت شده است و به هر کسی که قصور و تقصیر هم کرده نباید هیچ رحمی شود و باید قاطعانه برخورد شود.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه بیان کرد: بخشی از مطالبی که گفته شده عادی است و برخی از آن مطالب هم نظر دولت یا شخص رئیس جمهور نیست. به هر حال هر وزیر و مقامی ممکن است نظرات و نکاتی داشته باشد که بخواهد به صورت محرمانه برای آینده بماند و اشکالی هم ندارد.

روحانی اضافه کرد: میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند و اگر کسی فکر می کند که یا میدان یا دیپلماسی، یا پیروزی سیاست خارجی یا پیروزی دفاعی، یا پیروزی میدان یا پیروزی مذاکرات حرفش حرف دقیقی نیست. من به عنوان کسی که زندگی ام تجربه همین چیزها بوده حرف میزنم. این ها مسائل عادی است که انجام می گیرد. من در تجربه دفاع مقدس هم در میدان و هم در دیپلماسی بوده ام. هم فرمانده پدافند هوایی کشور، هم رئیس ستاد قرارگاه خاتم الانبیاء بوده ام و هم در شورای عالی دفاع شرکت می کردم، هم عضو شورای عالی پشتیبانی جنگ بوده ام، هم رئیس ستاد پشتیبانی جنگ بوده ام، هم رئیس کمیسیون دفاع مجلس بوده ام، هم در بحث های سیاسی که راجع به جنگ بود حضور داشتم و می دانم که میدان و دیپلماسی دو مسئله است اما این باید به آن و آن باید به این کمک کند و این ها دو بازو هستند که یک هدف را دنبال می کنند نه اینکه یک دست یک کاری مخالف آن دست انجام بدهد. دو دست با هم می آیند و در نهایت یک کار را انجام می دهند.

ادامه دارد...

رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: کشور نظام و چارچوب دارد و چارچوب بسیار دقیقی هم دارد. تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و میدان دفاعی در شورای عالی امنیت ملی بحث می شود. ما چه بخواهیم عملیاتی حالا یا دفاعی باشد یا تهاجمی انجام بدهیم و چه بخواهیم کار سیاسی مهمی بکنیم در شورا بررسی می شود. البته کار سیاسی معمولی را وزارت خارجه خودش انجام می دهد اما در مسائل مهم سیاست خارجی حتما در شورا بحث صورت می گیرد. در شورای عالی امنیت ملی روسای سه قوه و مسئولان بخش های لشکری و کشوری کنار هم قرار گرفته اند و در آنجا مباحث مهم را مورد بحث قرار می دهیم و بررسی می کنیم و در نهایت هم تصمیم شورا باید به تأیید مقام معظم رهبری برسد. ممکن است در شورا اختلاف سلیقه و نظر داشته باشیم اما در نهایت این شوراست که بحث و تصمیم گیری می کند.

وی همچنین یادآور شد: سردار سلیمانی هم مسائل مهم منطقه از عراق و سوریه و یمن و لبنان گرفته تا قبل از آن افغانستان را در شورا مطرح می کرد. شهید سلیمانی شخصیت ویژه ای بود که من تقریبا 36 سال با او بودم. از سال های دفاع مقدس تا بعد از آن در دبیرخانه شورا و در مقاطع مختلف او را در شورای عالی می دیدم و در دوره ریاست جمهوری هم در روزشماری که منتشر خواهد شد می بینید چه روزهایی با هم ملاقات کرده ایم. البته مباحث مطرح شده چون مباحث طبقه بندی است فعلا منتشر نخواهد شد. سردار سلیمانی شخصیتی باهوش، مخلص، بسیار فداکار و متواضع بود اما در عین حال روی نظرات خودش صلابت داشت و به راحتی دست از نظراتش برنمی داشت و روی آن پافشاری می کرد و اگر می دید نظرات دیگران چیز دیگری است آن را تغییر می داد؛ ما چنین شخصیت هایی در میدان داشتیم.

روحانی در ادامه تأکید کرد: همین شخصیت ها در دیپلماسی هم وجود دارند. اتفاقا بهترین مشاور در سیاست خارجی در منطقه سردار سلیمانی بود که نظراتش دقیق و موثر بود. ما نباید اینجا بگوییم که یک بخش سیاسی و فعالیت دیپلماتیک است و یک بخش نظامی است که باید در میدان عمل فعالیت کند. این موضوع تنها در سیاست خارجی و میدان عملی هم نیست بلکه مثلا در اقتصاد هم همین است و بخش سیاست گذار و بخش بازار باید در کنار هم قرار بگیرند و در این میان ممکن است اختلاف نظر هم وجود داشته باشد.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: از طرف خودم و همه اعضای دولت به ملت شریف ایران عرض می کنم که همه ما به نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی احترام می گذاریم و به عنوان نیروهایی که برای منطقه امنیت، قدرت و توانمندی کشور تلاش می کنند از آن ها تشکر می کنیم. این نیروها چه در دوران دفاع مقدس، چه در دفاع از حرم در عراق و سوریه و چه در داخل برای حفظ امنیت همه جا در صحنه بوده اند و در موضوعاتی مثل سیل و کرونا هم دیدیم که در صحنه هستند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ گونه فاصله ای بین دولت و نیروهای نظامی، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی وجود ندارد، خاطر نشان کرد: ما در چارچوب قانون فعالیت خود را انجام می دهیم و آن ها هم در چارچوب قانون فعالیت خود را انجام می دهند. ما در بسیاری جلسات مثل شورای عالی امنیت ملی یا جلسات ستاد کرونا و فضای مجازی کنار هم می نشینیم و همدیگر را یاری می کنیم. احترام و جایگاه این ها به عنوان کسانی که از کشور و تمامیت ارضی دفاع می کنند جای هیچ تردیدی نیست.

روحانی همچنین بیان کرد: شخص سردار سلیمانی هم به عنوان شخصیت فعال، باهوش، مخلص و ایثارگر در صحنه های مختلف مورد احترام همه ما است. خود من بارها در ملاقات ها مثلا به او می گفتم که به فلان سفر نرو خطرناک است اما می گفت نه و فعالیتش را انجام می داد. سردار سلیمانی تنها در منطقه فعالیت نظامی و دفاعی نمی کرد بلکه فعالیت دیپلماتیک هم می کرد و این توانایی را داشت که به راحتی یک مرجع تقلید دیدار و بحث می کرد و با یک رئیس جمهور و وزیر خارجه ملاقات و گفت وگو می کرد. او شخصیت جامعی بود با ویژگی هایی که مورد احترام ما است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ما به شخصیتی مثل سردار سلیمانی همیشه افتخار می کنیم، عنوان کرد: ما به کادر دیپلماتیک خود هم افتخار می کنیم که همیشه در صحنه هستند و امروز هم می بینید که چگونه فعالیت می کنند. به هر حال دشمن بزرگنمایی می کند اما ما نباید به او اجازه بزرگنمایی بدهیم تا بدانند مسیرشان بن بست است. از صداوسیما، روزنامه ها، مسئولان سیاسی، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه هم می خواهم در این ماجرا با صبر و حوصله اگر گره ای ایجاد شده آن را با دست باز کنیم و نگذاریم دشمن سوءاستفاده کند.

روحانی اضافه کرد: امروز شرایط ما خاص است و هنوز جنگ اقتصادی، کرونا، خشکسالی و طرح های نیمه تمام داریم و از طرفی باید خودمان را برای یک انتخابات پرشور هم آماده کنیم. صهیونیست ها بدانند کشور ما آن گونه که دشمن آرزو دارد دچار اختلاف و شکاف نخواهد شد و در نهایت اگر مشکلی هم باشد که نتوانیم حل کنیم فصل الخطاب مقام معظم رهبری است که طبق قانون اساسی و احکام شرع فصل الخطاب ما خواهند بود و همیشه در مسائل مختلف کمک کرده اند. الان هم در موضوع هسته ای ایشان مسیر راه ما را مشخص کرده اند و ما هم طبق همان عمل می کنیم. به هر حال امیدوارم همه در راه سربلندی کشور موفق باشیم.

رئیس جمهور در پایان با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) بیان کرد: امام حسن (ع) امام صلح و صبر بود. به گفته امام خمینی (ره) بسیاری از مشکلات امام حسن (ع) و امام حسین (ع) ادامه کار مقدسین احمق در نهروان بود و اگر نهروان نبود مشکلات و ابتلاعات دوران امام حسن مجتبی (ع) و حادثه کربلا پیش نمی آمد. امام حسن (ع) امام صلح بود و صلح از جنگ سخت تر است چرا که صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می خواهد و باید زخم زبان هایی که از زخم شمشیر بدتر است و تحریک ها را تحمل کرد. در این راه گاهی حرف های تند و ناروا زده می شود اما پاسخ آن جملات مودبانه و قشنگی است که آن زشتی ها را بشوید. امروز هم همه کسانی که خودشان را علاقه مند به انقلاب، اسلام و ایران می دانند باید حواسشان را جمع کنند و در مقاطع تاریخی به گونه ای عمل کنند که مصالح اسلام و ایران در نظر باشد.

سخنگوی دولت از دستور رئیس جمهور به وزارت اطلاعات برای شناسایی عوامل انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه خبر داد .

 علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت آنلاین و ویدئو کنفرانس برگزار شد، در ارتباط با انتشار فایل مصاحبه تاریخ شفاهی سخنگوی وزارت خارجه، اظهار کرد: در روزهای گذشته انتشار فایل صوتی وزیر خارجه حواشی ایجاد کرد. این فایل صوتی توسط تلویزیون پترودلاری و طرفدار رنج و تحریم مردم منتشر شده است. همین امر نشانه توطئه آمیز بودن ربایش و پخش گزینشی این مصاحبه است.

مصاحبه ظریف در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری انجام شد

سخنگوی دولت گفت: رئیس‌جمهور به وزارت اطلاعات دستور دادند که عوامل این توطئه را شناسایی کنند.

وی گفت: ربایش این اسناد، توطئه‌ای علیه دولت، نظام و نهادهای سرافراز و توطئه‌ای علیه منافع ملی ماست. ما منتظر خواهیم بود که آقای ظریف به ایران برگردند و توضیحات لازم درمورد سوء برداشت ها را ارائه کنند.

ربیعی تاکید کرد: برش‌های گزینشی از یک گفتگوی بسیار طولانی با جهت‌گیری‌های شیطنت آمیز منتشر شد، این گفتگو بخشی از برنامه‌ای به نام «آن سوی دولت» و با موضوع گزارش و روایت خدمات، اقدامات، چالش‌ها و دستاوردهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است که زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مصاحبه‌هایی با وزرا و معاونین رئیس‌جمهور در چارچوب تاریخ شفاهی هشت ساله دولت انجام گرفته است.

وی افزود:بنا بود که فایل کامل نسخه صوتی و تصویری گفتگوها در دفتر هیئت دولت و با درجه طبقه بندی آرشیو شوند و یک نسخه گزیده از هر گفتگو با توافق مصاحبه شونده‌ها در یک نهاد ملی مطالعاتی آرشیو و سپس منتشر و در دسترس عموم قرار گیرد.

مصاحبه وزیر امور خارجه به سرقت رفت

خنگوی دولت گفت: فایل گفتگوی آقای ظریف به دلایل کاملا روشن که البته همه ابعاد آن هنوز روشن نیست، ولی بعد توطئه‌آمیز بودن آن روشن است، توسط افرادی که هویت آنها در دست بررسی است به سرقت رفت و منتشر شد.

 سخنگوی دولت یادآور شد: جمع بندی فعالیت‌ها و اقدامات در پایان همه دولت‌ها امری مرسوم بوده است و این بار با نگاه نوآورانه با دو هدف انتقال تجارب با هدف آسیب‌شناسانه و سپس مستندساختن فعالیت‌ها و اقدامات دولت هم برای ثبت تاریخی و هم مطالعه علاقه مندان به شکل انتشار عمومی پیش بینی شده بود.

وی گفت: هدف اول‌ آسیب شناسی سیاستگذاری‌های دستگاه‌های مختلف از زبان مسولان عالی دستگاه ها، پرسیدن موانع سیاست گذاری و مشکلات آن بوده تا با سندی تاریخی و قابل استفاده از تجربیات مسئولان پیشین برای آیندگان باشد.

ربیعی خاطرنشان کرد: کاملا قابل انتظار است که در جریان آسیب‌شناسی جنبه نقد بیشتری هم دیده شده است، ولی این نافی همکاری و همدلی بین همه مسئولان دستگاه‌های ایرانی در عرصه عمل نیست.

وی ادامه داد: کلیه دستگاه‌ها با نگاه‌های ساختارشناسانه به ساختارهای موجود، اصطحکاک‌های بین دستگاهی فرایندهای سیاست گذاری موجود را بحث کردند و طبیعی است جنس آسیب‌شناسی در وزارت خارجه کاملا متفاوت بود. طبیعی است دستگاه دیپلماسی ما مانند همه جهان با توجه به نوع ماموریت‌های محوله و در چارچوب‌های عملیاتی متفاوت از نظر روشی، نگاه متفاوتی نسبت به سیاست‌ها و نحوه پیگیری سیاست‌ها با نهادهای دیگر داشته باشد.

اختلاف ها طبیعی و محدود به وزارت امور خارجه نیست

ربیعی تاکید کرد: در همه جای جهان اینها جزو اخبار مشهود است و در کشور ما هم به سابقه قدمت انقلاب جمهوری اسلامی وجود دارد و امام خمینی (ره) هم این را اختلاف طلبگی می‌دانستند و این اختلافات محدود به دستگاه وزارت خارجه نیست.

 ایران و امریکا در حال بررسی تبادل زندانیان دو کشور

ربیعی در بخشی از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره درخواست دولت ایران برای آزاد شدن زندانیان ایرانی در آمریکا اظهار کرد: همواره ایده هایی درباره تبادل زندانیان با آمریکا مطرح بوده است و طرفین در حال بررسی آن از طریق دیپلماتیک هستند.

وی ادامه داد: ما مایل هستیم همه زندانیان تحریمی که به ناحق در بازداشت آمریکا هستند و بیش از زندانیان آمریکایی در ایران هستند آزاد شوند. جمهوری اسلامی ایران با ملاحظات انسانی و اخلاقی که نهاد قضایی ما بر آن تاکید دارد به دنبال این امر است.

امیدواریم شاهد کاهش منحنی مرگ و میر کرونایی باشیم

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره نحوه تصمیم گیری برای اعمال قرنطینه گفت: اعمال هر سطحی از قرنطینه وابسته به نظر کارشناسان ستاد ملی کرونا است. ما بر اساس رنگ بندی ها قرنطینه را اعلام می کنیم. اقداماتی که انجام می دهیم هم بر اساس نظر متخصصان و هم بر اساس تجارب جهانی بوده است و بر اساس رنگبندی ها تصمیم گرفتیم.

ربیعی افزود: امیدواریم با تصمیماتی که در شرایط قرمز گرفته شده در هفته های آینده شاهد پایین آمدن این منحنی مرگ و میر باشیم.

آمریکا سرعت مبارزه با کرونای ما را کند کرده است 

وی خاطرنشان کرد: دشواری هایی که آمریکا برای مبارزه با کرونا ایجاد می کند فراتر از تحریم است. امروز شاهدیم آمریکا با داشتن واکسن کافی و مازاد از دسترسی به واکسن جلوگیری می کند. ما سیاست مقابله توامان با کرونا و تحریم را پیش بردیم. آمریکا سرعت ما را در مبارزه با کرونا کند کرده است، اما با همه این اتفاقات همه گیری های جهانی را نگاه کنید و اقدامات ما مثل ساختن تجهیزات را نگاه کنیم. مبارزه را ادامه دادیم. این آمریکا است که از اقدامات انسان دوستانه شانه خالی کرده است .

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.