سیاسی |#475577

سیاسی

کدخدایی گفت: ثبت‌نام‌هایی که فاقد مدارک مد نظر شورای نگهبان باشد اعتبار ندارد، بررسی نمی‌شود و به نماینده شورای نگهبان سپرده‌ایم این‌ها را تحویل نگیرد.

 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز (سه‌شنبه) و در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبه انتخاباتی شورا گفت: ثبت‌نام‌هایی که فاقد مدارکی باشد که ما اعلام کردیم، اعتبار ندارد و ما هم بررسی نمی‌کنیم و نماینده شورای نگهبان هم گفتیم چنین مدارکی را تحویل نگیرد.

 

کدخدایی گفت: آنچه ما تحویل خواهیم گرفت، کسانی هستند که مدارکشان بر اساس مصوبه شورای نگهبان کامل باشد. مدارک را باید وزارت کشور ضمیمه کند و مورد تایید نماینده شورا نگهبان قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه راهکاری برای حل این مشکل ندارید، گفت: این مشکل حل شده و ما هم اعلام کردیم اما دوستان وزارت کشور مطالب دیگری را دنبال می‌کنند. ما دیگر نمی‌توانیم مانع ورود کسانی شویم که مدارک قیدشده در مصوبه اخیر را نداشته باشند. ناظر شورای نگهبان در نهایت باید تائید کند که ثبت‌نام نهایی شده و اگر مدارک کامل نباشد، ناظر تائید نخواهد کرد.

آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور، پوشش بیمه‌ای داروهای مرتبط با این بیماری، شروط وزارت بهداشت برای بازگشایی مشاغل گروه دو، نگرانی از تجمعات عید فطر در برخی مناطق کشور، افزایش سرعت واکسیناسیون از تیر ماه، پیشنهاداتی برای چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و ... از جمله مباحثی بود که سخنگوی وزارت بهداشت با حضور در ایسنا به تشریح آن پرداخت.

دکتر سیماسادات لاری بازدید از بخش‌های خبری، در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بیماری کووید-۱۹ در کشور، گفت: ما موج چهارم را هنوز به صورت کامل پشت سر نگذاشتیم، اما خدا را شکر در بیشتر استان‌ها قله موج را رد کرده‌ایم.

بستری‌های غافلگیرکننده و تدبیر بستری‌های موقت

وی افزود: در موج چهارم بیماری، به دلیل شیوع ویروس جهش‌یافته این‌بار خیلی سریع و در عرض سه هفته به پیک بیماری رسیدیم و آمار بستری‌ها به شدت بالا بود؛ به طوری که حدود ۸۰۰۰ بستری داشتیم که بسیار غافلگیرکننده بود. گرچه ما از قبل برای ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پیش‌بینی کرده بودیم، اما با این قدرت سرایتی که در موج چهارم بود، همکارانمان واقعا غافلگیر شدند و این باعث شد که تمهیدات جدیدی بیندیشیم.

لاری ادامه داد: ابتدا موج چهارم بیماری با ویروس جهش‌یافته در خوزستان گسترش یافت و با تجربیاتی که در خوزستان برای موج چهارم پیش آمد، به سرعت بستری افزایش یافت و این موضوع باعث شد که یکسری تمهیدات در نظر گرفته شود که مهمترین آن بحث بستری موقت بود؛ به طوری که به جای بستری بیماران در بیمارستان، بیمار با مراجعه به بیمارستان داروهایی مانند رمدسیویر را دریافت کند و به منزل بازگردد و دوباره در روزهای بعد هم مراجعه کرده تا دوز کامل دارو را دریافت کنند. این موضوع خیلی به بحث مدیریت بیماران کمک کرد و وضعیت مدیریت شد.

پوشش بیمه‌ای داروهای مرتبط با کرونا

وی افزود: در عین حال این داروها سریعا تحت پوشش بیمه قرار گرفت تا همان فرانشیزی که برای بستری دائم پرداخت می‌شد، ‌برای بستری موقت هم در دارو پرداخت شود و این دارو سریعا تحت پوشش بیمه قرار گیرد. در عین حال این اقدام به کاهش بار بیمارستانی کمک کرد و خدا را شکر درصد فوت‌های ما نسبت به بستری، در این موج کمتر از موج‌های قبلی بود. اگر با این نسبت بستری قرار بود مانند موج‌های قبلی فوت داشته باشیم، پیش‌بینی می‌شد که میزان فوتی‌هایمان باید بیش از این شود که خدا را شکر این اقدامات به ما کمک بسیار زیادی کرد.

تجربیاتی که در مدیریت موج چهارم کارساز  شد

وی گفت: به هر حال تجربیاتی که طی این مدت در درمان بیماری داشتیم، به ما کمک کرد. بسیاری از دانشگاه‌ها کلینیک‌های تنفسی تشکیل دادند یا بیمارانی که وضعیت‌شان حادتر بود را با مراقبت‌های ویژه مورد مراقبت قرار می‌دادند. ممکن بود قبلا این بیماران در بیمارستان پخش بودند، اما با این اقدام افرادی را که بین بیماران با وضعیت عادی و بیماران بستری در آی‌سی‌یو قرار می‌گرفتند و ممکن بود هر لحظه به آی‌سی‌یو نیاز پیدا کنند و شرایط‌شان خاص‌تر بود، در یک بخش ویژه بستری کرده و مرتبا آنها را مانیتور می‌کردند. همه این تجربیات کمک کرد که آمار فوت‌مان نسبت به بستری پایین بود.

وی درباره وضعیت کلینیک‌های تنفسی بیمارستان‌ها و ادامه فعالیت آن‌ها، گفت: ما در بیماری کرونا همیشه تعدادی بیمار بدحال داریم که در آی‌سی‌یو بستری هستند. افرادی که خوش‌حال‌ترند در بخش‌های مراقبت عادی هستند، افرادی که مقداری بیشتر مشکلات حاد تنفسی دارند در کلینیک‌های تنفسی هستند که البته به نسبت همیشه آمارشان کمتر می‌شود. در عین حال ممکن است این سوال ایجاد شود که چرا آمار افراد بستری در آی‌سی‌یوهای ما تغییر چندانی ندارد؟. باید توجه کرد به هر حال تخت‌های مراقبت ویژه همیشه محدود است، اما وقتی بستری کاهش می‌یابد، ما بهتر می‌توانیم بیماران را به مراقبت‌های ویژه هدایت کنیم و این موضوع کمک می‌کند که از مرگ‌ومیر بیماران جلوگیری شود.

کاهش ۱۴ درصدی فوت و ۲۶ درصدی موارد سرپایی کرونا

روند کاهشی بیماری؛ مدیون رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها

لاری ادامه داد: در حال حاضر مقایسه آمار هفته قبل نسبت به هفته ماقبل بیماری در کشور، کاهش ۱۶.۵ درصدی بستری، کاهش ۱۴ درصدی فوتی‌ها و کاهش ۲۶ درصدی موارد سرپایی را نشان می‌دهد. باید توجه کرد که وقتی آمار سرپایی کاهش می‌یابد، امید ایجاد می‌شود و به این معنی است که بیماری به سمت نزولی پیش می‌رود، اما هنوز نمی‌توان گفت که به حد پایین بیماری رسیده‌ایم. زیرا همچنان آمار بستری‌مان بالاست. در عین حال طبق تجربه‌ای که در خوزستان داشتیم، این بود که به عنوان مثال یک هفته میزان بستری‌مان پایین بود، اما مجددا به دلیل شرایط عید و ... افزایشی شد. بنابراین مردم بدانند که روند کاهشی بیماری، مدیون رعایت‌ پروتکل‌ها و محدودیت‌هایی است که ایجاد شد و اگر مجددا خدای ناکرده دچار عادی‌انگاری شرایط شویم و تجمعاتی رخ دهد، ‌ هر لحظه این آمار ممکن است تغییر کند. این موضوعی است که بعد از ۱۴ ماه برایمان اثبات شده و چیزی نیست که بخواهیم با آن بازی کرده یا امتحان کنیم که ممکن است خلاف آن رخ دهد.

شرط وزارت بهداشت برای بازگشایی مشاغل گروه 2 در شهرهای قرمز و نارنجی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر همین اساس محدودیت‌های شغلی را ایجاد کردیم که البته طولانی شد. در حال حاضر با نزولی شدن آمارها، ‌ مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به این صورت شد که در شهرهای قرمز مشاغل گروه دو می‌توانند تا دو هفته باز باشند، اما به شرط اینکه سیستم نظارتی تشدید شود و اگر این مشاغل تخلف کنند، واحدهای متخلف در شهرهای قرمز تا سه هفته و در شهرهای نارنجی تا دو هفته پلمب می‌شوند. به هر حال در این شرایط فشار بر روی اصناف هم زیاد بود و نزولی شدن آمار اجازه داد تا تنفسی به اصناف داده شود، ‌ اما با نظارت و دقت بیشتر.

محدودیت‌ها برای تعطیلات پیش رو

نگرانی از تجمعات عید فطر در برخی مناطق کشور

لاری درباره محدودیت در ترددها نیز گفت: یک بحث دیگر هم موضوع ترددهاست که پیش‌بینی می‌شد که ممکن است به دلیل عید فطر ترددها و مسافرت‌هایی انجام شود که بنابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، از امروز (سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه) تا پایان ظهر شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه تردد و سفرها ممنوع شد. از طرف دیگر در یکسری از استان‌ها آدابی در برگزاری عید فطر داریم و در این باره بسیار نگرانیم. روسای دانشگاه‌های ما در این استان‌ها تمهیداتی اندیشیدند و با شیوخ این مناطق جلساتی را برگزار کردند که بتوان از ایجاد تجمعات پیشگیری کرد. خیلی مهم است که هیچ اتفاق بد دیگری نیفتد که بتوانیم همچنان مسیر نزولی پیک را طی کنیم.

از ویروس‌های جهش‌یافته چه خبر؟

مرزها کنترل می‌شوند

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت شیوع سویه‌های جدید بیماری کووید-۱۹ اعم از آفریقای جنوبی، هندی و هندی-کالیفرنیایی که در کشور شناسایی شدند، گفت: نمونه‌هایی که در این ویروس‌ها دیده شده در پنج استان اعم از قم، یزد، هرمزگان، آذربایجان غربی و... و. ویروس جهش‌یافته را شناسایی کردیم. البته مرزها به شدت در حال کنترل است و حتی ۳۸۰۰ نفر که به صورت غیرقانونی وارد مرزها شده بودند، برگردانده شدند. همکاران بهداشتی ما مواردی را که مثبت بوده که شامل یک نفر برزیلی، ویروس هندی و چند مورد هم از ویروس آفریقایی بوده و شناسایی شدند، به شدت رهگیری می‌کنند تا بیماری گسترش نیابد.

علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پی وقوع حادثه تروریستی در مدرسه دخترانه سید الشهداء در غرب کابل و شهادت جمعی از شهروندان بی گناه بویژه دختران دانش آموز، پیامی صادر کرد. 

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
"وَ مَن قُتِلَ مَظلوماً فَقَد جَعَلنا لِوَلیه سُلطاناً"

بنا بر گواهی آموزگار پیر تاریخ، افغانستانِ عزیز، پارۀ تن و بخش جدایی‌ناپذیر از پیکرۀ پرشکوه حوزۀ تمدّنی ایرانِ فرهنگی است. 
افغانستان عزیز، مَهد علم و فضل و فضیلت و زادگاه و پرورشگاه بسیاری از بزرگان و قلّه‌های شعر و ادب پارسی و سرآمدان و طلایه‌داران عرفان اسلامی است. برای عاشقان و دلباختگان این میراث عظیم فرهنگی، مایۀ دریغ و افسوسِ بسیار است که بخشهایی از دیارِ عاشقان ادب و عرفان ایرانی و اسلامی طی دهه‌های اخیر به کمینگاه جریانهای افراطی و تکفیری تبدیل شده و اخبار تحرکاتِ ضد بشری و ددمنشانۀ آنان گاه و بیگاه در صدر اخبار جهان قرار می‌گیرد.
حملۀ روز شنبه به مدرسۀ دخترانۀ سیدالشهداء(ع) در غرب کابل و شهادت جمعی از شهروندان بی‌گناه بویژه دخترانِ معصوم و مظلومِ آن سرزمینِ ستمدیده، دلهای بسیاری از مردمان جهان و قلوب انسانهای برخوردار  از وجدان آگاه و بیدار را در غمی جانکاه فرو بُرد. در این میان، این حادثۀ دلخراش برای ما ایرانیان و علاقه‌مندان به سرافرازی و بهروزیِ افغانستانِ عزیز همچون داغی سوزان است که به فراموشی سپردن آن سخت دشوار و ناممکن می‌نُماید.
اینجانب به عنوان یکی از دلبستگان گنجینه‌ علمی و فرهنگی ایران زمین با قلبی آکنده از اندوه، این ضایعۀ بزرگ را به ملّت و دولت افغانستان خاصّه بازماندگان و بستگان قربانیان این اقدام ضدبشری تسلیت می‌گویم. بدون تردید، این حادثه جان‌فرسا و دلخراش بار دیگر این واقعیتِ غیرقابل انکار را بر همۀ ما عیان می‌کند که مبارزه با جریانهای افراطی و تفکراتِ تکفیری که نتیجه برداشت‌های سطحی و وارونه از تعالیم آیین حنیف اسلام است، وظیفۀ همگانی است.
اینجانب ضمن محکوم نمودن این اقدام ددمنشانه و ضد انسانی، بر ارواح طیّبۀ شهدای این حادثۀ روحگزا درود میفرستم و از درگاه حضرت احدیّت مسئلت می‌نمایم تا به حُرمت و برکت ماه پرفضیلت رمضان و در آستانۀ فرارسیدن عید سعید فطر، این عزیزان سفر کرده به دیار ابدیّت را جلیس و همنشین انبیاء و اولیاء و نیکان و ابرار قرار دهد.
حافظ وصال می‌طلبد از ره دعا            یا رب دعای خسته‌دلان مستجاب کن

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه ، در اطلاعیه‌ای ادعای اخیر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پیرامون نزدیکی شناورهای نیروی دریایی سپاه به شناورهای دریایی این کشور در تنگه هرمز را نادرست و فرار به جلو دانست و تاکید کرد : بهتر است امریکایی ها از رفتار غیرحرفه‌ای پرهیز و با تمکین قوانین و مقررات دریانوردی امنیت خلیج فارس را به مخاطره نیندازند.

 به نقل از سپاه نیوز ؛ در پی ادعای اخیر جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا پیرامون نزدیکی شناورهای نیروی دریایی سپاه به شناورهای دریایی ارتش تروریستی این کشور در تنگه هرمز در ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری ، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد :در ادامه رفتارهای غیرحرفه‌ای ناوگان نیروی دریایی ارتش  تروریستی امریکا در خلیج فارس بویژه در ماه جاری که امنیت منطقه را همواره با تهدید و مخاطره جدی مواجه ساخته است در روز ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ شناورهای گشتی نیروی دریایی سپاه در حین اجرای ماموریت های جاری و متعارف روزانه خود در آبهای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران با ۷ فروند شناور دریایی آمریکایی ها در تنگه هرمز که  به ارتکاب رفتارهای غیر حرفه ای مانند پرواز بالگرد، شلیک فلیر و تیراندازی بی هدف، بی مورد و تحریک کننده مبادرت ورزیدند، روبه‌رو و ضمن رعایت فاصله قانونی در چارچوب دستورالعمل ها و مقررات دریانوردی  به رفتار مخاطره آمیز و غیرحرفه ای آنها تذکر و اخطار داده شد که آنها نیز با اصلاح رفتار ، مسیر خود را ادامه دادند.


 این اطلاعیه افزوده است: در ادامه  سخنگوی وزارت دفاع این کشور به مانند گذشته با فرار به جلو و طرح ادعایی نادرست و غیر واقعی پیرامون ماجرا، در صدد القای حس مسئولیت در قبال مراقبت برای جلوگیری از بروز خطر و خطای محاسباتی بر آمده است ، در حالی که  این امریکایی ها هستند که با حضور نامشروع خود کانون بی ثباتی ، تولید تهدید و بروز مخاطرات نا امن کننده در منطقه از جمله در تنگه هرمز و خلیج فارس شده اند .

این اطلاعیه با تاکید بر اینکه  " امریکایی ها با پرهیز از روایت های نادرست و رفتارهای غیر حرفه ای ، بایستی مقررات بین المللی و قوانین دریانوردی و کنترل باند در منطقه راهبردی تنگه هرمز و خلیج فارس را با جدیت تمکین کنند"  هشدار داده است :مدافعان مقتدر و دریادل تنگه هرمز و خلیج فارس ، رفتار غیر قانونی ، غیرحرفه‌ای و پرخطر از سوی بیگانگان به ویژه ناوگان  نیروی دریایی ارتش تروریستی امریکا که امنیت دریانوردی این منطقه حساس را با چالش و تهدید مواجه می سازد را خط قرمز خود دانسته و در کمال آرامش و اطمینان با دنبال کردن ماموریت های خود در تنگه هرمز و خلیج فارس ، آماده هستند هرگونه خطای محاسباتی آنان را قاطعانه و شجاعانه  پاسخ دهند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به برخورد با تخلفات در قوه قضاییه گفت: همکاران ما در واحدهای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه ، ۲۳۷ نفر از کارچاق کن و دلالان را شناسایی کردند. همچنین دستگیری ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری، بیش از ۲۰۰ نفر از پرسنل متخلف بخش‌های مختلف قوه قضاییه و تعدادی از سردفتران اسناد رسمی از جمله اقدامات دستگاه قضا بوده است.

، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: ریاست قوه قضاییه در هفته گذشته دستوری مبنی بر پایش واحدهای تولیدی سراسر کشور صادر کرد که ۳ هدف مهم اعم از شناسایی واحدهای تولیدی قابل احیا، شناسایی واحدهای نیمه فعال و نیازمند حمایت قضایی و شناسایی عوامل و مسببان تعطیلی واحدهای تولیدی بود. در اجرای این طرح که همان شناسایی واحدهای تولیدی قابل احیا بود با همکاری بخش های مختلف اقدامات موثری انجام شد.

وی تصریح کرد: ما تعطیلی واحدهای تولیدی را  در این شرایط حساس اقتصادی خیانت به مردم و کشور می دانیم.

اسماعیلی با اشاره به بخش عملکرد قوه قضاییه در سال ۹۹ گفت: قوه قضاییه هم  ماموریت قضایی و هم وظیفه نظارتی دارد. در حوزه نظارت های درون سازمانی و برون سازمانی گزارشی را ارایه می دهم. اولین اقدام ما در سال ۹۹ راه اندازی سامانه نظارت های برخط مردمی و تکریم مراجعین بود. ما معتقدیم  مردم بهترین ناظران در عرصه های مختلف هستند. این سامانه در مراجعه اصحاب پرونده و وکلا و کارشناسان از طریق تلفن همراه در اختیار آنها قرار می گیرد.   تا امروز بالغ  بر ۴۰۰ هزار نفر در این سامانه مبادرت به اظهارنظر کرده اند. بیش از ۷۱ درصد از مردم از رفتار همکاران ما اظهار رضایت داشته اند.  

وی با اشاره به برخورد با تخلفات در قوه قضاییه گفت: همکاران ما در واحدهای حفاظت اطلاعات قوه قضاییه ، ۲۳۷ نفر از کارچاق کن  و دلالان  را شناسایی کردند. همچنین دستگیری ۱۶۱ وکیل و کارشناس دادگستری، بیش از ۲۰۰ نفر از پرسنل متخلف بخش‌های مختلف قوه قضاییه و تعدادی از سردفتران اسناد رسمی از جمله اقدامات دستگاه قضا بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اتفاق رخ داده در مجتمع رفاهی و تفریحی ساری گفت: آنچه که اتفاق افتاد تخریب مجتمع نبود بلکه  اقدام خوب از ناحیه قوه قضاییه و الگو برای دستگاه های دولتی بوده است. مجموعه قوه قضاییه در ۶۰ متر ساحل دریا مستحدثاتی نداشت و ۶۰ متر آزاد شد و هزینه ای از بین نرفته است. اقدام انجام شده که قانونمند بود آزادسازی ساحل دریا و سواحل برای عموم شهروندان بود.

وی  افزود: اصلاح رویه‌های دستگاه قضایی، پیشگیری از تخلفات، ارائه گزارش، هشدارها و پیشنهادهای اجرایی است و حدود ۱۶ هزار پیشنهاد اصلاح امور به دستگاه‌ها ارسال شد. همچنین به منظور پیشگیری از وقوع جرم بیش از هزار و ۲۰۰ گزارش هشداری به دستگاه‌های اجرایی ارسال شده است و تقاضای ما از مسئولان و مدیران این است که نسبت به پیشنهادها و هشدارهای سازمان بازرسی عنایت داشته باشند، زیرا این توجه به مصلحت خود آن‌ها و کشور است. سازمان بازرسی کل کشور در سال ۹۸ حدود ۳ هزار گزارش کشف تخلف را به هیات‌های رسیدگی ارسال کرد که بیش از ۳ هزار نفر در هیات‌های اجرایی و بیش از ۵۰۰ نفر در محاکم، محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در سال ۹۹ بیش از ۱۲۰ هزار گزارش مردمی توسط سازمان بازرسی کل کشور احراز شد و ۹۶ درصد آن‌ها رسیدگی شدند و در شهریور ۹۹ نیز سامانه گزارشگران فساد راه اندازی شد و هزار و ۲۸۰ گزارشگر گزارش دادند.

وی افزود: جلوگیری از تصرف در اموال ملی به میزان ۴۸ هزار هکتار از جمله اقداماتی بود که انجام شد، همچنین سازمان بازرسی موفق به راه‌اندازی و رفع مشکل بیش از ۴۰۰ واحد تولیدی شد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده کارخانه ابریشم گیلان گفت: در سفر استانی رئیس قوه قضاییه به گیلان این کارخانه مورد توجه قرار گرفت و متهم فراخوانده شد و قرار تأمین برای او صادر شد، اما چون مبتلا به کرونا بود با قرار تأمین وثیقه فعلا آزاد است. در پرونده رشت الکتریک هم ۶ نفر بازداشت هستند و رسیدگی به این پرونده با جدیت ادامه دارد.

وی درباره پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: این پرونده ۳ بخش دارد.  یک بخش در مجموعه قوه قضاییه عراق مطرح است و در کشور دوست و برادر عراق در محل شهادت شهید سلیمانی است.  پرونده دست اندرکاران این جنایت تروریستی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است. تبادل اطلاعات بین  ایران و عراق و سوریه در حال انجام است.‌

وی افزود: پرونده دوم نیز  تحقیقاتش تکمیل شده  و آماده ارسال به دادگاه است‌. در حوزه  امنیت نیز نیازمند اظهارنظر  دبیرخانه شورای امنیت ملی هستیم  و ان‌شاءالله پرونده دادسرای تهران با اعلام دبیرخانه شورای امنیت ملی به دادگاه ارسال خواهد شد.

وی افزود: همکاری های بین بخشی ایران و عراق و سوریه در حال انجام  است. روال خاص خود را طی می کند. ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز با همکاری وزارت خارجه و کشورهای دوست عراق و سوریه پیگیر موضوع هستند.

درباره فایل صوتی ظریف نتایجی به دست آمده است

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوالی  درباره اینکه پرونده  منتشرکنندگان فایل صوتی ظریف به کجا رسید؟   گفت: در این ارتباط پرونده ای در دادسرای تهران تشکیل شده  و بعد از تشکیل آن تیم های تخصصی متشکل از وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه  و در یک تیم قضایی و امنیتی و اطلاعاتی پیگیری پرونده را انجام می دهند. بخشی ازامور بر عهده  وزارت اطلاعات و بخشی به اطلاعات سپاه محول شده است.   کسانی که در این فرایند ایفای نقش داشتند دستور ممنوع الخروجی شان صادر شده است.

وی افزود:  قریب  به ۲۰ نفر از کسانی که در این فرایند ایفای نقش داشتند احضار شدند. برای برون رفت فایل صوتی از دولت تحقیقات خوبی انجام شده و نتایجی بدست آمده و به لحاظ اهمیت موضوع کار تحقیقات مجدانه ادامه دارد و تا نتیجه نهایی پرونده در این کارگروه امنیتی و قضایی موضوع را پیگیری می کنیم.

سخنگوی دولت گفت: آن پیکرهای پاره‌پاره دانش آموزان و آن دفترها و کتاب های آغشته به خون دختران ما، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد.

 علی ربیعی در توییتر نوشت:

آن پیکرهای پاره‌پاره دانش آموزان و آن دفترها و کتاب های آغشته به خون دختران ما، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد. با بازماندگان این حادثه تروریستی همدردی کرده و برای مجروحین آرزوی سلامتی دارم.

معاون اول رییس جمهور گفت: همبستگی، انسجام و حس خیرخواهی مردم و همچنین حضور فعالانه و با برنامه دولت می‌تواند کشور را در عبور از بحران‌ها سربلند بیرون بیاورد.

 اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) همزمان با هفته هلال احمر در مراسم افتتاح و رونمایی از خانه های هلال، با اشاره به اینکه ایران همواره با تهدیدات سوانح طبیعی و اجتماعی متعدد و متنوعی روبرو بوده است،‌ تصریح کرد: این تهدیدها می تواند همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد که باید برای حل این بحران ها و مواجهه با تهدیدات چاره اندیشی کرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مهمترین مسئله برای حل بحران ها توانمندسازی جامعه و نهادهای حکومتی درزمان مواجهه با آنهاست، خاطرنشان کرد: باید اصلی ترین سوال برای نخبگان و مسئولان کشور این باشد که چگونه باید جامعه را توانمند کرد تا عوارض حوادث طبیعی و بحران ها به حداقل برسد و زندگی مردم تهدید نشود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ دولت و حکومتی به تنهایی در قالب نظام بروکراسی رسمی قادر به حل بحران ها نیست، گفت: بار حل این بحران ها از یک سو بر دوش دولت و نهادهای حکومتی و از سوی دیگر وابسته به مشارکت و همبستگی مردم است.

جهانگیری تاکید کرد: دولت و حکومت باید فعال، با برنامه و آینده نگری سیاست های لازم را پیاده سازی نماید تا جامعه در زمان بروز بحران ها بی پناه نباشد. موفقیت در این امر تکیه بر همبستگی و مشارکت مردم و جامعه مدنی دارد.

معاون اول رییس جمهور گفت: باید از ویژگی های منحصر به فرد خیرخواهی، همبستگی و مشارکت بالای مردم بعنوان یک سرمایه در اختیار حکومت برای حل بحران ها در کشور استفاده کنیم.

وی با اشاره به حوادث زلزله کرمانشاه و سیل فروردین 98 و همچنین شیوع بیماری کرونا در چهار سال گذشته، افزود: آنچه که مشهود است و بسیاری را در کشور به وجد آورد حضور بی سابقه، بی نظیر و کارساز مردم در زمان بروز این حوادث بود تا جایی که مردم سیستان و بلوچستان که خود در شرایط سخت زندگی و با حداقل امکانات به سر می برند به دنبال آن بودند تا کمک های مردمی خود را حتی به صورت حضوری به دست مردم زلزله زده کرمانشاه برسانند.

جهانگیری سازماندهی و ساماندهی نهادهای مسئول در زمان بروز بحران ها را از راهکارهای مهم مدیریت بحران در کشور نام برد و افزود: باید قابلیت این سازمان ها بویژه جمعیت هلال احمر را بالا ببریم و به همین منظور سازمان مدیریت بحران و شورای عالی برای سیاست گذاری با یک قانون خوب تشکیل شد تا همه نهادهای نظام و حاکمیتی در زمان بحران ها حضور موثر داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور افزود: به طور مشخص چند سازمان در زمان بحران ها نقش کلیدی دارند که مهمترین این سازمان ها جمعیت هلال احمر است که باید به نقطه ای برسد تا از قابلیت های بسیار بالا برخوردار شود.

وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در سالهای گذشته کارنامه و سابقه درخشانی داشته است، ادامه داد: اقدامات این جمعیت تا جایی بوده که توانسته در مسئله ساماندهی خود ۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور به ویژه در روستاهای دورافتاده راه اندازی کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به ایجاد 11 مرکز امداد و نجات در مناطق مختلف کشور و ایجاد پایگاه های امداد هوایی و اورهال بالگردهای امدادی توسط جمعیت هلال احمر، بر ضرورت افزایش بالگردها و تجهیزات این جمعیت، تاکید کرد و گفت: باید قابلیت جمعیت هلال احمر برای مقابله با حوادث طبیعی به صورت جدی بالا رود تا نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه پرآشوب،‌ پر تنش و ملتهب خاورمیانه، کشوری با ظرفیت بالای ایران بتواند در موارد و بحران های مختلف به مردم ایران و منطقه کمک رسانی کند که البته جمعیت هلال احمر در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، شیوع بیماری کرونا و مقابله با آن را یکی از موضوعات جدی در دستور کار کشور برشمرد و ادامه داد: در اوایل شیوع ویروس کرونا تامین تجهیزات حفاظتی مورد نیاز مردم، کادر پزشکی و بیمارستان ها مهمترین دغدغه کشور بود اما کارنامه بخش بهداشت و درمان در تجهیز تخت های بیمارستانی و آی سی یو و ابزار مورد نیاز مردم در زمان شیوع کرونا و در مدت زمان کوتاه بسیار درخشان بود.

وی با اشاره به اینکه در روزهای نخستین شیوع کرونا 200 هزار ماسک در روز تولید می شد و دغدغه کشور این بود که چگونه کادر درمان را به ماسک تجهیز کنیم، افزود: در آن زمان و برای واردات ماسک به کشور مانع تراشی های بسیاری انجام می شد اما الان علاوه بر تامین نیازهای مردم، صادرات ماسک انجام می شود و به تولید روزانه 27 میلیون ماسک رسیده ایم.

جهانگیری با اشاره به نظر سنجی های انجام شده در اوایل شیوع بیماری کرونا در خصوص آسیب پذیری مردم، تاکید کرد: پانزده ماه از شیوع بیماری کرونا در کشور گذشته است و همه ابعاد زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است و باید جامعه را به گونه ای مدیریت کنیم تا تمام این ابعاد نظارت و برنامه ریزی شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مرحله اول مدیریت کرونا در کشور بر عهده ستاد ملی کرونا است که باید تلاش شود هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه بخشی از بار انجام واکسیناسیون در کشور بر دوش جمعیت هلال احمر است، تصریح کرد: میزان واکسن وارداتی نشان می دهد که در زمینه تامین و خرید واکسن خارجی جهشی رخ داده است و در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بحث و صریحاً تصمیم گیری شد که با وجود تنگناهای ارزی دولت تامین واکسن یک اولویت باشد و در همین راستا یک میلیارد دلار ارز برای تامین واکسن کشور اختصاص داده شد.

جهانگیری همچنین بحران کم آبی را یکی دیگر از دغدغه های کشور عنوان و تاکید کرد: ایران در منطقه ای خشک و با فشار جدی از نظر منابع آبی قرار دارد که در سخنرانی های قبلی خود به آن تاکید کرده ام نباید اجازه دهیم برخی چالش ها تبدیل به ابر چالش و برخی بیماری ها تبدیل به بیماری مزمن در کشور شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در دهه های گذشته راهکارهای مناسب برای حل مسئله کم آبی در کشور اتخاذ نشده است، ادامه داد: ایران همواره با مسئله آب روبرو است و سال جاری نیز میزان بارش ها به شدت کاهش یافت و با خشکسالی جدی روبرو هستیم که از الان آثار خود را در همه مسائل اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی نشان خواهد داد.

وی بر ضرورت همبستگی جامعه برای مقابله با خشکسالی در کشور تاکید کرد و گفت: خشکسالی یکی از مهمترین مسایل در کشور است و ممکن است برخی از مردم فکر کنند که آب مورد نیاز آنها توسط سایر مناطق کشور برداشت می شود و به همین منظور در فشار قرار گرفته اند که باید صاحب نظران، تریبون داران و نخبگان کشور در چنین مقطعی کمک نمایند همبستگی مردم آسیب نبیند و مردم نسبت به یکدیگر بدبین نشوند.

جهانگیری از وزارت نیرو درخواست کرد تا با اولویت بندی و برنامه ریزی مناسب به گونه ای اقدام کند که آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در سال جاری با مشکل روبرو نشود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: سازمان مدیریت بحران نیز باید با کمک به کشاورزان مشکلات این بخش از جامعه در زمینه تامین آب را حل نماید تا در این سال خشکسالی دچار مشکل نشوند. البته دولت نیز علی رغم وجود مشکلات و محدودیت ها برای حل این مسئله آمادگی کامل دارد.

وی در ابتدای سخنان خود هفته هلال احمر و روز جهانی صلیب سرخ را به همه کسانی که در این نهاد بصورت داوطلبانه و یا مسئول مشغول فعالیت هستند تبریک گفت.

جهانگیری با بیان اینکه هر چقدر فرصت پیش بیاید تا درباره خدمات ارزشمند هلال احمر در حوادث مختلف قدردانی کنیم باز هم کم و اندک است، ادامه داد: امدادگران جمعیت هلال احمر از اصلی ترین نهادهایی هستند که همواره در لحظات اول حادثه به انسان های آسیب دیده و نیازمند کمک کمک رسانی می کنند که باید همواره سپاسگزار اعضای جمعیت هلال احمر باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به منابع کم نظیر طبیعی، انسانی و اجتماعی ایران ادامه داد: باید با وجود این منابع ایران را تبدیل به کشوری پیشرفته کنیم و زندگی خوب برای مردم ایران فراهم نماییم.

وی با بیان اینکه در کمتر کشوری ظرفیت بالای منابع معدنی، موقعیت جغرافیایی و نیروی جوان تحصیلکرده در کنار یک همبستگی مردمی قرار می گیرد، ادامه داد: باید با وجود چنین شرایطی پیشرفت های خوبی در کشور به وجود می آمد و قطعا با برطرف کردن نقص های موجود می توان از این ظرفیت ها استفاده مطلوبتر کرد.

همچنین پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور حجت الاسلام و المسلمین معزی نماینده ولی فقیه در هلال احمر با تاکید بر اینکه آیین مقدس اسلام نسبت به امداد و نجات انسان ها اهتمام ویژه ای دارد، ادامه داد: جمعیت هلال احمر با هدف خدمت به مردم در قالب مردمی پدید آمد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها تغییر نام پیدا کرد بلکه نشان داد که همانند دیگر فعالیت ها در جمهوری اسلامی ایران از سرشت مردم سالاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در کنار دولت همواره به دنبال کمک رسانی به مردم ایران بوده است گفت: باید اعتبار این جمعیت را در سراسر کشور بالا ببریم و مردم همواره این جمعیت را در اذهان خود حاضر ببیند.

کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر نیز با ارائه توضیحاتی درباره اقدامات و دستاوردهای این جمعیت به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا تاکید کرد: این جمعیت در طرح شهید سلیمانی بعنوان یکی از سه ضلع مهم اجرای این طرح بود.

وی با اشاره به اقدامات این جمعیت در منطقه ادامه داد: در حادثه بندر بیروت جمعیت هلال احمر بعنوان اولین سازمان امدادرسان در لبنان حضور یافت و با تاسیس یک بیمارستان صحرایی به مردم آسیب دیده در این حادثه کمک نمود.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته به 6 کشور درگیر جنگ در منطقه و همه طرف های جنگ پیشنهاد ارسال کمک داشته ایم.

وی با اشاره به کمک های نقدی و غیرنقدی سایر کشورها و همچنین خیرین به این جمعیت درزمان حوادث طبیعی در کشور، ادامه داد: تمامی این کمک ها بین گروه های هدف تقسیم شد که البته دولت نیز پشتیبانی ها و حمایت های خوبی همواره از این جمعیت داشته است.

در پایان این مراسم نیز از کتاب حماسه سرخ که در زمینه جانفشانی های امدادگران جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس به نگارش در آمده است با حضور معاون اول رییس‌جمهور جمهور رونمایی شد.

رئیس قوه قضاییه گفت: امر رهبر انقلاب در خصوص حمایت از تولید و رفع موانع آن نباید بر زمین بماند.

به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی که در جریان سفر به استان همدان در شورای قضایی این استان سخن می‌گفت، بر لزوم رسیدگی و پاسخگویی به تک‌تک مطالبات مردمی که در جریان این سفر مطرح شد، تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: وقتی مسئولان عالی قضایی به یک استان می‌روند مردم با یک امیدواری دردها و مطالبات‌شان را مطرح می‌کنند و انتظار رسیدگی ویژه دارند.

رئیسی برخورد ماشینی با کار مردم را ناپسند خواند و برای نمونه به مشکل یک فرد مُسن اشاره کرد که یکی از مراجع قضایی بعد از ۵۰ سال سکونت دستور قلع و قمع سکونتگاه او را صادر کرده و خواستار رسیدگی ویژه به چنین مسائلی شد.

رئیس قوه قضاییه بر لزوم ارتباط روسای کل دادگستری، دادستان‌ها و روسای سازمان‌های وابسته به دستگاه قضا با نخبگان نیز تاکید کرد و آن را در پیشبرد کارها سودمند دانست.

رئیسی گفت: وقتی مقام معظم رهبری به‌عنوان عالی‌ترین مقام نظام سه ساعت با دانشجویان دیدار می‌کنند و پای حرف‌ها و درددل هایشان می‌نشیند، این رفتارشان برای ما الگوست.

رئیس دستگاه قضا افزود: رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان، مسائل مهم جهان اسلام و کشور را مطرح می‌کنند و من طلبه هم به‌ عنوان مسئول قوه قضاییه باید با تأسی از ایشان در حوزه کاری خود حرف‌ها و نظرات نخبگان را بشنوم.

رئیسی بر همین اساس به بخش‌های مختلف دستگاه قضا به ویژه بخش راهبردی آن توصیه کرد با بدنه راهبردی کشور ارتباط تنگاتنگ داشته باشد و از نظرات آن‌ها بهره ببرند.

رئیسی گفت: نفس ارتباط با نخبگان و مجموعه‌های دغدغه‌مندی که نفع شخصی ندارند و اطلاعات خوبی هم دارند بسیار موثر است و کسی از آن ضرر نمی‌کند.

وی تصریح کرد: اگر گروه‌های نخبگان اطلاعاتی که ارائه می‌دهند نادرست باشد، با تبیین و توضیح مسائل قابل اصلاح است و در صورت اطلاعات آنها، باید مسائلی که مطرح می‌کنند پیگیری شود تا به بحران تبدیل نشود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت قضایی استان همدان از "سازمان زندان ها" به‌عنوان یکی از بخش‌هایی یاد کرده که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیسی "توجه به زندانیان و خواسته‌های آنها" و "اصلاح مجرمین" را از سیاست‌های دستگاه قضا در دوران تحول برشمرد و اقدام قابل تقدیر سازمان زندان‌ها برای افزایش میزان اشتغالزایی از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد را در کاهش ناهنجاری‌ها مؤثر دانست.

رئیسی افزود: زندانی یک انسان است و فلسفه زندان هم اصلاح و تربیت و انسان سازی است.

رئیسی تاکید کرد: زندانی باید مدت مجازاتش را بگذراند، اما نظام اسلامی با امتیازاتی مانند عفو، مرخصی و ملاقات خصوصی که در ذات نظام است، زمینه بازاجتماعی شدن زندانیان را فراهم می‌کند و این از وظایف ماست.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم حل مشکلات تولیدگران و سرمایه گذاران متذکر شد: بسیاری از مشکلات به دست استانداران قابل حل است و مسئولان عالی قضایی نیز آمادگی دارند مواردی که در سطح استان حل نمی‌شود، پیگیری و برای حل آن‌ها مساعدت کنند.

رئیسی گفت: رهبر معظم انقلاب امر کردند به مسأله تولید توجه شود و نباید امر ایشان بر زمین بماند و ما خود را سرباز رهبری و مأمور به انجام این کار می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه به گزارش‌های متعدد از حل مشکلات تولیدکنندگان در سایه تعامل مسئولان اجرایی و قضایی اشاره کرد و گفت: مشکلات بسیاری از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در استان‌ها با تعامل استانداران و رؤسای کل دادگستری‌ها حل شده و در استان همدان نیز مواردی هست که نیاز به شورای عالی اقتصادی کشور ندارد و در سطح استان حل می‌شود.

رئیسی برای نمونه به مشکل شرکتی در ملایر اشاره کرد که به دلیل یک اختلاف سلیقه بین مدیرعامل شرکت و بانک، ۱۰ سال بلاتکلیف مانده است!

رئیس دستگاه قضا گفت: یک واحد تولیدی که ۳۰۰ کارگر می‌تواند در آن مشغول کار باشد، چرا باید به خاطر یک اختلاف سلیقه که به سادگی و با یک تصمیم مقتدرانه قابل حل است، معطل بماند؟ این مسأله آنقدر پیچیده نیست و بن‌بست ندارد که نیازمند قانونگذاری مجلس یا قوه قضاییه باشد.

رئیسی بار دیگر تاکید کرد: همه بدانند که تک‌تک ما مخاطب امر رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید و مانع زدایی از آن هستیم و هر کدام از ما در هر سطحی و هر جا بتوانیم چراغ تولید را روشن نگه داریم باید به وظیفه‌مان عمل کنیم.

رئیس دستگاه قضا در پایان این جلسه دستوراتی را برای حل مشکل کمبود قاضی در استان همدان و تامین اعتبارات، امکانات و تجهیزات مورد نیاز بخش‌های مختلف قضایی استان از جمله سازمان زندان ها، سازمان پزشکی قانونی و سازمان قضایی نیروهای مسلح صادر کرد.

درباره ی ما

پایگاه خبری گیل ندا، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه گیل ندا عضو شوید.